Руси улагали у Твитер и Фејсбук

Две руске државне институције, уско повезане са Кремљом, уложиле су значајна средства у компаније "Твитер" и "Фејсбук" посредством пословног сарадника, зета америчког председника Доналда Трампа, Џерада Кушнера, наводи британски "Гардијан" позивајући се на обелодањене "Рајске папире".

Свијет 06.11.2017 | 17:47
Руси улагали у Твитер и Фејсбук
Руска средства су у ове друштвене мреже инвестирана преко руског технолошког магната Јурија Милнера, који има деонице и у компанији чији је сувласник Џерард Кушнер, високи саветник у Белој кући, појашњава се у тексту Гардијана.

Ово откриће ће вероватно изазвати забринутост због руског утицаја на америчку политику и улогу коју су друштвене мреже имале у прошлогодишњим председничким изборима, а уз то би могло да покрене нова питања што се тиче компанија које се баве друштвеним мрежама, али и у погледу Кушнера, оцењује лондонски дневник.

Милнер каже да Фејсбук и Твитер нису упознати са тим да је новац дошао из ВТБ банке, која је под руском државном контролом и из финансијског огранка руске државне гасне и нафтне фирме "Гаспром".

Подаци показују да је 2011. године ВТБ Твитеру уплатила 191 милиона долара, док је отприлике у исто време "Гаспом инвестхолдинг" финансирао једну сумњиву офшор компанију, која је заузврат уложила милијарду долара у деонице Фејсбука, наводи Гардијан.

Све те инвестиционе трансакције контролисао је Милнер, који је 2015. уложио у нову компанију са седиштем у Њујорку, а чији су власници Кушнер и његов брат.

Милнер је, иначе, био саветник руске владе за технологију у оквиру председничке комисије којом је председавао Дмитриј Медведев, бивши председник и садашњи премијер Русије.

Сада са седиштем у "Силиконској долони", Милнер је уложио седам милијарди долара у више од 30 онлајн компанија укључујући "Аирбнб", "Спотифy" и кинеске компаније "Алибаба".

У низу интервјуа, Милнер је рекао да финансирање Твитера није ВТБ-у обезбедило утицај на ту друштвену мрежу, а такође је навео да не зна да је "Гаспром" финансијски подржао деонице Фејсбука.

Такође, Милнер тврди да није Кушнеров сарадник и истиче да је у Кушнерову компанију уложио новац из комерцијалних разлога, наводећи да су се срели само једном, на коктелу у САД прошле године.

У Твитер  и Фејсбук средства је уложила Милнерова инвестициона компанија "ДСТ Глобал", која је основана 2009, у време када је Милнер удружио снаге с руским олигархом Алишером Усмановим, сувласником фудбалског клуба "Арсенал", који је много новца уложио у "ДСТ Глобал".

Нејасно је да ли је Москва видела политички интерес у финансирању деоница Фејсбука и Твитера, или је циљ инвестирања била само зарада, напомиње британски лист. 

Истовремено, Гардијан подсећа да је улога Русије у истраживању друштвених мрежа ради утицања на изборе у САД 2016. важан део истраге ФБИ и Конгреса

Александер Вершбоу, бивши амбасадор САД у Русији и у НАТО-у, каже да су руске државне институције често коришћене као "средства за Путинове омиљене политичке пројекте".

Према његовим речима, новооткривени подаци су забрињавајући у светлу напора Москве да унесе раздор у америчку демократију и јавну дебату, наводи лондонски дневник.

"Јасно је да је постојао шири план, упркос Путиновим уверавањима у супротно", закључује бивши амерички амбасадор.

Подаци о руским инвестицијама у друштвене мреже детаљно су изнети у "Рајским папирима", милионима процурелих документа у које је Гардијан имао увид заједно са још неким другим медијима и Међународним конзорцијумом истраживачких новинара.

(Агенције)

Коментари / 0

Оставите коментар