Радници дају отказ па у иностранство

Без посла је у Српској за девет мјесеци ове године остало 18. 370 радника, а иако послодавци предњаче у дијељењу отказа, уговоре о раду све чешће споразумно раскидају и радници у потрази за новим послом, углавном у иностранству.

Република Српска 18.10.2017 | 14:16
Радници дају отказ па у иностранство
Статистика Завода за запошљавање Републике Српске показује да је на основу споразума радни однос прекинуло чак 5.163 запослених, те додатних 1.648 путем изјава послодаваца и радника о раскиду радног односа.

С друге стране, послодавци у овој години нису продужили уговор за 7.038 радника који су били запослени на одређено вријеме, 3.074 евидентирано је као технолошки вишак, а отказ су добила 993 радника. На бироима у Српској евидентирана су и 154 лица која су остала без посла јер су им предузећа завршила у стечају.

Послодавци истичу да велики број радника споразумно напушта послодавце који не испуњавају обавезе према њима и прелазе код оних који поштују радничка права.

"Дошло је до велике флуктуације радника од лоших ка добрим послодавцима. Сигурно има много и оних радника који пристају на споразумни раскид уговора ради одласка у иностранство. Већина запослених напушта посао не само због веће зараде, већ и због политичке нестабилности", каже предсједник Уније удружења послодаваца РС Драгутин Шкребић и додаје да без реформских мјера и ударања темеља стабилном систему сигурно неће бити заустављен одлазак људи у иностранство, због чега послодавци остају без квалитетне радне снаге.

У синдикату кажу да већ годинама упозоравају на алармантан податак о расту броја радника који се пријављују на биро на основу споразумног раскида радног односа и изјава послодаваца и радника о раскидању уговора.

"Број тих лица, поред оних који су добили отказ због престанка уговора на одређено, непрестано расте. Послодавци се служе разним злоупотребама приликом запошљавања и на крају уцјењују раднике споразумним раскидом уговора.

Раскидањем уговора на тај начин они избјегавају обавезе према том раднику, као што је исплата отпремнина и отказни рок, а забрањују и коришћење годишњег одмора ако га радник већ није искористио.

Поред тога, када раднику на тај начин престане радни однос, он за вријеме незапослености нема право на накнаду путем Завода за запошљавање", наглашава стручни сарадник за економска питања у Савезу синдиката Републике Српске Божана Радошевић.

Економисти сматрају да је главни разлог што радници дају отказ и споразумно раскидају уговор о раду одлазак у иностранство.

"Након тога они се пријављују на биро и имају бесплатну здравствену заштиту, док упоредо са тим одлазе и раде у иностранству. То се све одржава и на недостатак радне снаге на домаћем тржишту, посебно у грађевинском сектору гдје мајстори свих профила одлазе у иностранство, јер тамо влада велика потражња за њима", истакао је члан Удружења економиста РС СWОТ Предраг Дудуковић.

Све то, додаје он, утиче на то да, иако имамо велики број незапослених, домаћа предузећа не могу да нађу довољан број радника.

"Идентичне трендове можемо очекивати и у идућем периоду, јер се у кратком периоду ништа неће промијенити. То би могло утицати и на потенцијални раст плата, јер ће послодавци бити приморани да дају веће плате ако желе да имају раднике. То можемо да очекујемо у врло кратком року, посебно у грађевинарству. Једино на тај начин можемо да зауставимо ове трендове", навео је Дудуковић.

За почетак би, наводи он, било довољно да просјек плате у привреди достигне просјечну плату на нивоу РС.

"Просјечна плата у реалном сектору износи око 500, а на нивоу РС већа је од 800 КМ. Када би то изједначили и достигли 800 марака у привреди, тај износ би задржао многе и они не би одлазили у иностранство", навео је Дудуковић.

Став економиста потврђује Бањалучанка Мирјана Л. која је недавно дала отказ и одлази на рад у иностранство.

"Као фризер у Бањалуци зарађујем свега око 400 марака, а у Њемачкој ћу имати и до седам пута већу плату. Дала сам отказ и пријавила се на биро. Не бих ни помислила на одлазак када би моја плата била бар 800 КМ", каже ова Бањалучанка.

(Глас Српске)

Коментари / 15

Оставите коментар
Name

Харис

18.10.2017 12:31

Неки дан он Доктор она у Рајфајзен Банци ради дадоше отказе правац Германy

ОДГОВОРИТЕ
Name

ре

18.10.2017 12:41

Сретно им било ми имамо своју Републику Србску а сад кад смо Војно неутрали мозе бити само боље уздати се у Преседника и за пар година бицемо мала Свајцарска...

Name

Херцеговина херцеговцима

18.10.2017 13:03

Лако је докторима да оду у Њемацку ста да раде обицни људи....

Name

Откуд то

18.10.2017 13:56

Цуј радници.Па кад немамо индустрије откуд радници.Е то нема нигдје.Него овако.Имамо сељаке на селу и у граду, и друга категорија сељаци на власти.

Name

Пикси

18.10.2017 12:43

Свима препоручујем одлазак од крканске политичко-тајкунске “елите”...све “патриоте и вјерници”, до задње паре...

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ало

19.10.2017 09:26

Треба ове из Гламоца и Дрвара послати назад да се мало оцисте улице

Name

ало

19.10.2017 15:06

Само немој код насег да вани радис.Цека те опет пропаст.Само код странца остало ниста.

Name

ап

18.10.2017 12:58

Ко иде сретан му пут,поготово омладина.Тако и треба.Неће читав живот слушати политичаре ( лопове ) како ће бити боље.Тако и радници.На будзету ( преко веза ) сиједе ( не )радници а остали треба да раде за 400 км и мање и то сретан кад га послодавац пријави.Ово је најбоље ријешење и велика шанса за омладину.Сви видимо како је политичарима стало до РС,као до лањског снијега.Музу је док има шта помусти а после народе разлаз.Нестаће свакако ентитета и једног дана оста народ под шатором ( гдје му је и мјесто ) а политичара више нема.Причали,лагали,пијевали под шатором док је било шта ХАПАТИ а сад АДИО.Е то је историја која се понавља.Политичари у виле а народ опет под шатор.

ОДГОВОРИТЕ
Name

дује

18.10.2017 13:05

Без обзира на старосне године иде и старо и младо ко је радно способан стаце народ овдје код нас мизерије од плата пуко презивљавање које траје годинама и трајаце и даље гледајуци ове политицаре разноразних калибара

Name

Елитос

18.10.2017 13:01

Па шта мислите што приватни сектор и тајкунске фирме не могу заједно?Па није џабе НЛБ банка отјерала онај Бонд да их више не обезбјеђује.Након пљачке НЛБ банке видјели су да је то неодговорна фирма.Држати радника у банци без оружја је све показало

ОДГОВОРИТЕ
Name

Име

18.10.2017 13:43

Ускоро ће сви из БиХ у Њемачкој бити конструктивни

ОДГОВОРИТЕ
Name

сомеоне

18.10.2017 14:34

Ја радим као професор(сваке године питање норме),зена ради као трговац. Ових дана чекамо да ли ће јој одобрити визу за Швајцарску. Није само новац разлог нашег одласка,већ нарушени систем управљања државом како власти тако и опозиције.Бар дјеца не морају пролазити кроз све то.(Прао ја тањире или скакао по градјевини, у интересу њих ћу све издржати)

ОДГОВОРИТЕ
Name

Јој туго моја

18.10.2017 15:20

Па није решење одлазак или (бјезање) у иностранство.Рјесење је борба против власти и тјерање исте да ради праведно.Удрузујте се људи идите у мање странке,активирајте се .На изборима не гласајте за власт него против,само тако ће те промијенити систем владања.Уцлањујте се масовно у рецимо сдс или неку другу,рецимо пдп или било коју само не у снсд јер то је та власт због које се одлази вани.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре

18.10.2017 21:03

Не можеш ти карактер људи промјенити па кад би их стрпао у не знам коју партију. Овдје је проблем карактер људи. Тако да људи масовно бјеже од људи који имају фуј карактер а њих је 90% .

Name

Ја

20.10.2017 06:42

Ја сам до доласка додик на власт радио у рафинерији брод било је колико толико уреду кад је издајник направио преврат уз помоћ ната и силом дошо на власт узео торбу и отишао на запад и где сада моја РС се види где је малу води зао ми је његови гласача јер не знају шта раде кад гласају за снсд да руше РС зашто смо се хиљаде нас борили а можда и знају

ОДГОВОРИТЕ