Човић: Одличан посао Ђорђевића, финале судили ''Индијанци''!

Председник Црвене звезде говорио је о сукобу ФИБА и Евролиге, Игору Кокошкову, променама у АБА лиги. . .

Кошарка 26.09.2017 | 14:30
Човић: Одличан посао Ђорђевића, финале судили ''Индијанци''!
Небојша Човић оштро је у разговору са новинарима у Бару критиковао ФИБА, рекавши да се тренутно "разбијање кошарке" дешава зарад личних интереса и сујете појединаца.

"ФИБА ни у чему није у праву. Она хоће силовањем некога да натера да игра нешто, а при томе ништа не даје. Када ништа не можете, идете системом уцене, нападате савезе, уцењујете да ћете суспендовати репрезентативне селекције, од млађих до сениорских, уцењујете судије и на крају добијете овакво такмичење".

Човић је позвао челнике ФИБА да "смање своје плате", које износе између 10 и 15 хиљада евра и да тако уштеђен новац дају клубовима, који једва преживљавају.

Навео је да се, ипак, нада помирењу на релацији Евролига - ФИБА.

"Надам се да ће ФИБА и Евролига да се договоре. Искрено се надам, то је у интересу европске кошарке. То све може да маргинализује кошарку, у односу на налет фудбала. Није моје да вучем на било чију страну, али имам право да кажем оно што мислим и за шта сматрам да је разбијање кошарке. И то све зарад личних интереса и сујете појединаца", казао је Човић.

Он је истакао да је "ортодоксна глупост" елиминација најбољих европских судија, које су на листи Евролиге, са Европског првенства у Истанбулу.

"Те судије плаћају цену судара Евролиге и ФИБА. Нема квалитетне кошарке ако имате судије испод нивоа. Па, они, бре, појма немају, појма немају. Али, ни то ме не чуди, знајући ко у ФИБА то координира", навео је он.

За судије финалне утакмице између Србије и Словеније рекао је да су "три залутала индијанца".

"Никад нисам тражио да ми било шта поклањају, али сам увек тражио да ме не краду. Само да ми суде поштено".

Посебно је говорио о репрезентацији Србије и освојеном другом месту на континенталном шампионату.

"Не може свака земља да има такве могућности, да јој недостају осморица играча, а да стигне до финала, што довољно говори о кошаркашкој снази Србије. Ми смо мала земља и Сале Ђорђевић је урадио сјајан посао. Од тих осам играча би бар пет-шест било међу 12 и од њих сигурно може да се направи комплетна петорка са три веома квалитетне измене. Остварен је одличан резултат", рекао је Човић.

Он је упутио и искрене честитке репрезентацији Словеније за освојену златну медаљу, не желећи да његове речи о судијама умање успех те селекције. Истакао је да посебно цени селектора Словеније Игора Кокошкова.

"Кокошкова смо желели да доведемо у Звезду али, нажалост, нисмо успели јер је већ био потписао НБА уговор. То је млад стручњак, који је у налету и мислим да ће направити још већу каријеру".

Човић је још говорио у унапређивању формата АБА лиге и потреби за "рационализацијом кошарке".

"Неопходно је да се пречисти ко је озбиљан, а ко неозбиљан клуб. Европа никог неће да чека. Не могу школице кошарке да имају исто право гласа као професионални клубови. Друга АБА лига је замишљена тако да полако издижемо и враћамо бивше центре из СФР Југославије, код нас Чачак и надам се Вршац, враћамо Сплит, Босну, појавио се Охрид, ту је поново Широки...", рекао је Човић.

Извор: мондо.рс

Коментари / 0

Оставите коментар