ЕП: Летонци добили Русе, Србија може да буде прва!

Кошаркаши Летоније нанели су Русији први пораз на Евробаскету и пружили шансу Србији да буде прва у групи Д.  Словенци први на 4-0! Екипа Игора Кокошкова рутински победила Исланд и наставила низ тријумфа на Еуробаскету.  Преокрет Летоније, шанса за Србију! Руси поражени после "плус 11" у првом полувремену. Отворила се могућност прављења "троугла" на челу табеле, у коме би "орлови" били најбољи и освојили групу Д.

Кошарка 05.09.2017 | 15:30
Летонци су савладали Русију резултатом 84:69 и тако испунили први услов да 'Орлови' заврше на челу групе и избегну Шпанце у нокаут фази.

Сада обе екипе имају по три победе и један пораз и, уколико Србија оправда улогу фаворита против Велике Британије, створиће се троугао са идентичним скором.

Такође, Летонија није славила са више од 17 поена разлике, па би, у случају тријумфа над Британцима, наша селекција имала најбољи учинак.

Од почетка утакмице виђена је велика борба, Летонци су боље кренули, али су Руси дошли до преокрета средином прве четвртине и диктирали темпо. На снази је била "резултатска клацкалица", највише због тога што се најбољи играч Русије Алексеј Швед мучио са шутем (0-6 тројке у почетку).

Међутим, средином друге деонице се разиграо Тимофеј Мозгов, покренуо серију 7:0 и 'Зборнаја' је стигла до двоцифрене предности.

Ни Летонци се нису истакли са дистанце, па су покушавали да контрама и поенима из рекета ухвате прикључак. Стрелниекс је везао пет поена, а онда су Порзингис и Смитс вратили егал. Финиш трећег квартала био је у знаку момака у бордо дресовима који су тројком Тиме преокренули, да би Кулагин у последњим секундама погодио изједначење, пред одлучујућих 10 минута.

Последња четвртина почела је одличном игром Багацкисове екипе, која је првенствено преко Дависа Бертанса, Тиме и Мејерса стигла до пет поена вишка. Летонци су веома лако пробијали прву линију одбране и у следећих неколико минута поентирали из рекета готово сваки пут.

На три и по минута до краја, Тима је погодио два од три слободна бацања и донео двоцифрену предност. Швед је покушавао да тројкама врати свој тим, али није било времена и Русија је први пут поражена.

Кристапс Порзингис издржао је са четири личне грешке од 18. до 39. минута, а репрезентација Летоније надокнадила 11 поена дефицита са краја друге четвртине и тријумфовала у "комшијском" дербију против Русије!

У првом мечу 4. кола групе Д у Истанбулу, Летонци су славили резултатом 84:69 (12:15, 22:29, 18:8, 32:17)!

Обе селекције сада имају скор 3-1, а Србија би требало да им се прикључи већ око 18 часова, очекиваном победом над Великом Британијом.

Ако би овај трио остао изједначен и на крају групне фазе (а, у последњем колу играће Русија - В. Британија, Србија - Белгија и Турска - Летонија), онда би "орлови" заузели прво место због најбољег скора у окршајима директних ривала.

Србија, Летонија и Русија имају по 1-1 у међусобним сусретима, уз кош-разлику +7, +5, односно -12.

У сваком случају, изабраници Александра Ђорђевића са још две победе не могу ниже од друге позиције, са које би у осмини финала највероватније ишли на Црну Гору. Идеалан сценарио и прво место "орлове" готово сигурно воде на Мађарску.

6. Велика Британија 0-3 252:284 3

РЕЗУЛТАТИ 1. КОЛА: Белгија - В. Британија 103:90, Србија - Летонија 92:82, Турска - Русија 73:76.

РЕЗУЛТАТИ 2. КОЛА: Летонија - Белгија 92:64, Србија - Русија 72:75, Турска - В. Британија 84:70.

РЕЗУЛТАТИ 3. КОЛА: Летонија - Велика Британија 97:92, Русија - Белгија 76:67, Турска - Србија 74:80.

Већ квалификована за осмину финала Европског првенства, Словенија није превише чувала снагу у дуелу са аутсајдером.

Горан Драгић постигао је 21 поен. Јака Блажич 15, Клемеп Препелич 14, а Лука Дончић 13, у четвртом тријумфу "змајчека" у Хелсинкију, уочи сутрашњег дербија Групе А против Француске (13.45 часова).

ИСЛАНД - СЛОВЕНИЈА 75:102 (25:23, 18:37, 16:21, 16:21)

Исланђани ни из четвртог покушаја нису пришли ни близу тријумфу, па им остаје нада да ће у последњем колу успети да намуче захукталог домаћина, предвођеног сјајним Лауријем Марканеном.

У уторак поподне, пред својим традиционално бучним навијачима, острвљани су имали снагу за равноправну борбу само у првој деоници. Словенци су у другој "упалили моторе" и на челу са Драгићем и Препеличем неповратно одвели меч у смеру који им је одговарао.

Најефикаснији у пораженом тиму био је бек Матин Хермансон, са 18 поена.

Група А:

4. коло (уторак)

Исланд - Словенија 75:102
Пољска - Француска 15.30
Грчка - Финска 20

Табела: Словенија 4-0, Финска 2-1, Француска 2-1, Пољска 1-2, Грчка 1-2, Исланд 0-4.

Резултати 1. кола: Словенија - Пољска 90:81, Исланд - Грчка 61:90, Француска - Финска 84:86.

Резултати 2. кола: Пољска - Исланд 91:61, Грчка - Француска 87:95,Финска - Словенија 78:81

Резултати 3. кола: Француска - Исланд 115:79, Словенија - Грчка 78:72, Финска - Пољска 90:87

Извор: Б92/мондо.рс