EP: Letonci dobili Ruse, Srbija može da bude prva!

Košarkaši Letonije naneli su Rusiji prvi poraz na Evrobasketu i pružili šansu Srbiji da bude prva u grupi D.  Slovenci prvi na 4-0! Ekipa Igora Kokoškova rutinski pobedila Island i nastavila niz trijumfa na Eurobasketu.  Preokret Letonije, šansa za Srbiju! Rusi poraženi posle "plus 11" u prvom poluvremenu. Otvorila se mogućnost pravljenja "trougla" na čelu tabele, u kome bi "orlovi" bili najbolji i osvojili grupu D.

Košarka 05.09.2017 | 15:30
Letonci su savladali Rusiju rezultatom 84:69 i tako ispunili prvi uslov da 'Orlovi' završe na čelu grupe i izbegnu Špance u nokaut fazi.

Sada obe ekipe imaju po tri pobede i jedan poraz i, ukoliko Srbija opravda ulogu favorita protiv Velike Britanije, stvoriće se trougao sa identičnim skorom.

Takođe, Letonija nije slavila sa više od 17 poena razlike, pa bi, u slučaju trijumfa nad Britancima, naša selekcija imala najbolji učinak.

Od početka utakmice viđena je velika borba, Letonci su bolje krenuli, ali su Rusi došli do preokreta sredinom prve četvrtine i diktirali tempo. Na snazi je bila "rezultatska klackalica", najviše zbog toga što se najbolji igrač Rusije Aleksej Šved mučio sa šutem (0-6 trojke u početku).

Međutim, sredinom druge deonice se razigrao Timofej Mozgov, pokrenuo seriju 7:0 i 'Zbornaja' je stigla do dvocifrene prednosti.

Ni Letonci se nisu istakli sa distance, pa su pokušavali da kontrama i poenima iz reketa uhvate priključak. Strelnieks je vezao pet poena, a onda su Porzingis i Smits vratili egal. Finiš trećeg kvartala bio je u znaku momaka u bordo dresovima koji su trojkom Time preokrenuli, da bi Kulagin u poslednjim sekundama pogodio izjednačenje, pred odlučujućih 10 minuta.

Poslednja četvrtina počela je odličnom igrom Bagackisove ekipe, koja je prvenstveno preko Davisa Bertansa, Time i Mejersa stigla do pet poena viška. Letonci su veoma lako probijali prvu liniju odbrane i u sledećih nekoliko minuta poentirali iz reketa gotovo svaki put.

Na tri i po minuta do kraja, Tima je pogodio dva od tri slobodna bacanja i doneo dvocifrenu prednost. Šved je pokušavao da trojkama vrati svoj tim, ali nije bilo vremena i Rusija je prvi put poražena.

Kristaps Porzingis izdržao je sa četiri lične greške od 18. do 39. minuta, a reprezentacija Letonije nadoknadila 11 poena deficita sa kraja druge četvrtine i trijumfovala u "komšijskom" derbiju protiv Rusije!

U prvom meču 4. kola grupe D u Istanbulu, Letonci su slavili rezultatom 84:69 (12:15, 22:29, 18:8, 32:17)!

Obe selekcije sada imaju skor 3-1, a Srbija bi trebalo da im se priključi već oko 18 časova, očekivanom pobedom nad Velikom Britanijom.

Ako bi ovaj trio ostao izjednačen i na kraju grupne faze (a, u poslednjem kolu igraće Rusija - V. Britanija, Srbija - Belgija i Turska - Letonija), onda bi "orlovi" zauzeli prvo mesto zbog najboljeg skora u okršajima direktnih rivala.

Srbija, Letonija i Rusija imaju po 1-1 u međusobnim susretima, uz koš-razliku +7, +5, odnosno -12.

U svakom slučaju, izabranici Aleksandra Đorđevića sa još dve pobede ne mogu niže od druge pozicije, sa koje bi u osmini finala najverovatnije išli na Crnu Goru. Idealan scenario i prvo mesto "orlove" gotovo sigurno vode na Mađarsku.

6. Velika Britanija 0-3 252:284 3

REZULTATI 1. KOLA: Belgija - V. Britanija 103:90, Srbija - Letonija 92:82, Turska - Rusija 73:76.

REZULTATI 2. KOLA: Letonija - Belgija 92:64, Srbija - Rusija 72:75, Turska - V. Britanija 84:70.

REZULTATI 3. KOLA: Letonija - Velika Britanija 97:92, Rusija - Belgija 76:67, Turska - Srbija 74:80.

Već kvalifikovana za osminu finala Evropskog prvenstva, Slovenija nije previše čuvala snagu u duelu sa autsajderom.

Goran Dragić postigao je 21 poen. Jaka Blažič 15, Klemep Prepelič 14, a Luka Dončić 13, u četvrtom trijumfu "zmajčeka" u Helsinkiju, uoči sutrašnjeg derbija Grupe A protiv Francuske (13.45 časova).

ISLAND - SLOVENIJA 75:102 (25:23, 18:37, 16:21, 16:21)

Islanđani ni iz četvrtog pokušaja nisu prišli ni blizu trijumfu, pa im ostaje nada da će u poslednjem kolu uspeti da namuče zahuktalog domaćina, predvođenog sjajnim Laurijem Markanenom.

U utorak popodne, pred svojim tradicionalno bučnim navijačima, ostrvljani su imali snagu za ravnopravnu borbu samo u prvoj deonici. Slovenci su u drugoj "upalili motore" i na čelu sa Dragićem i Prepeličem nepovratno odveli meč u smeru koji im je odgovarao.

Najefikasniji u poraženom timu bio je bek Matin Hermanson, sa 18 poena.

Grupa A:

4. kolo (utorak)

Island - Slovenija 75:102
Poljska - Francuska 15.30
Grčka - Finska 20

Tabela: Slovenija 4-0, Finska 2-1, Francuska 2-1, Poljska 1-2, Grčka 1-2, Island 0-4.

Rezultati 1. kola: Slovenija - Poljska 90:81, Island - Grčka 61:90, Francuska - Finska 84:86.

Rezultati 2. kola: Poljska - Island 91:61, Grčka - Francuska 87:95,Finska - Slovenija 78:81

Rezultati 3. kola: Francuska - Island 115:79, Slovenija - Grčka 78:72, Finska - Poljska 90:87

Izvor: B92/mondo.rs