СП: Њемачка и Енглеска близу циља, Црногорци прате!

Узбудљиво вече квалификација за Мундијал у Русији.  Група Ц: Немци и од негледљиве утакмице направе фешту! Северна Ирска у баражу! Чеси и Норвежани ће Мундијал гледати са ТВ екрана.  Група Е: Јоветић чува црногорски сан о Мундијалу! Пољаци су практично већ тамо.  Капитен Соколова донео победу голом 15 минута пре краја.  Група Ф: Енглеска заказала октобарску журку! Прави кркљанац у борби за бараж! Горди Албион после победе над Словачком (2:1) на корак од Русије.

Фудбал 04.09.2017 | 23:25
Све се зна у Групи Ц, иако теорија још дозвољава рокаду на челу табеле. Али објективно - Немачка иде на Мундијал у Русију, док ће Северна Ирска ту привилегију покушати да избори кроз баража. Јер после вечерашњих победа ове две селекеције у сусретима са Норвешком (6:0), односно Чешком (2:0), између сви остали такмаци из груше Ц остали су без шанси да се домогну једног од прва два места на табели, док Немце и Ирце дели пет бодова.

Па чак и да у следећој квалификационој утакмици Северна Ирска у Белфасту савлада Панцере, тешко да ће се у последњем колу све поклопити. Да ће Ирска славити у Норвешкој, те да Немци на домаћем терену неће савладати Азербејџан. И да ће притом у та два последња кола испарити огромна предност коју војска Јоахима Лева има у гол разлици: плус 33 наспрам плус 14 Северне Ирске.

Таман да избришемо из меморије да су Немци највећа константа у свету фудбала, ако заборавимо да су актуелни владари планете, не можемо да пренебрегнемо чињеницу да је њихова игра чиста поезија.

Питајте само Норвежане, који су се у Штутгарту вероватно осећали као ђаци прваци у фудбалској академији. Шест голова у мрежи Рунеа Јарстејна. Не зна се који лепши од кога. Кад то раде Немци изгледа тако просто. Као да се фудбал игра без одбране. Као да се људи рађају са тим гол инстинктом.

Прво Месут Озил са савршеном параболом, па минијатура Јулијана Дракслера, затим две акције као пресликане из најлепших дана Барселонине тики-таке, обе на крају крунисане погоцима Тима Вернера, за крај и Леон Горецка и времешни Марио Гомез.

Да је Немцима требало 10 вероватно би и дали 10. А није баш да је Норвешка екипа коју свако може да пуни како му се прохте.

Пуно разлога за славље и у Белфасту. Џони Еванс за почетак главом, тек да још једном Чесима оголи сурову истину: негде у неком тренутку заборавили сте како се тера лопта. А онда и шлаг на торту. Крис Брунт, везиста Вест Бромвич Албиона, одапео је пројектил из слободног ударца и Ирцима осигурао наступ у баражу.

Да, није грешка - у баражу. Јер знамо сви ко ће овде бити први. Исти они који ће и у Русији бити главни фаворити за светску круну. Много су озбиљни Немци.

Кад је тешко - ту је Стеван Јоветић! Капитен Црне Горе још једном је повео Соколове до победе и оставио их у трци за пласман на Светско првенство. Црногорци су у Подгорици победили Румунију са 1:0 у осмом колу квалификација.

Заслужили су домаћи играчи ову победу, надапали су током целе утакмице, били бољи ривал, али им је реализација била проблематична.

Ипак, као и много пута решење за тај проблем био је Јоветић. Играо се 75. минут, када јеАдам Марушић прошао по десној страни и сјајно центрирао, а Јоветић скочио високо и главом послао лопту у супротан угао.

Гол у класичном маниру енглеских нападача тамо негде из 80-тих година прошлог века. Тај погодак тотално је анестезирао ионако слабашне госте из Румуније.

Изабраници Љубише Тумбаковића релативно лако и рутински су чували лопту и предност до краја меча на стадиону у Подгорици. Сада им преостаје да се спреме за последња два меча у квалификацијама и то каква - код куће са Данском и у гостима против Пољске.

А Пољска је широм отворила врата Мундијала победом над Казахстаном од 3:0 и сада мање, више може мирно да уђе у завршницу квалификација.

Стрелац првог поготка на утакмици у Варшави био је Аркадијуш Милик већ у 11. минуту, после добре акције и асистенције Маћеја Макушевског.

Предност је дуплирао Камил Глик у 74. минуту, а асистенцију је уписао Пјотр Зјелински. Коначан резултат на радост домаћих навијача поставио је Роберт Левандовски из пенала пет минута пре краја.

Још један успешан корак за Енглезе који ће 5. октобра на свом Вемблију против Словеније имати прилику да званично визирају пасоше за Светско првенство у Русији. Селекција Гарета Саутгејта није дозволила никакво изненађење вечерас, рутински је савладала Словачку са 2:1 и одлепила се на пет бодова предности у односу на Словаке два кола пре краја.

А није почело добро, опијени улогом фаворита, Енглези су већ у трећем минуту примили гол за који се побринуо Лоботка. Био је то тренутак када је Вембли занемео, а дуго је Горди Албион тражио пут до мреже противника. Ипак, пронашао га је, на радост публике на фудбалском храму у Лондону, пошто је Ерик Дајер у 31. након корнера Рашфордапоравнао на 1:1.

У наставку меча ствари су дошле на своје место, а тачку на утакмицу ставио је вечерас најбољи појединац у редовима Енглеске Маркус Рашфорд сјајним ударцем са отприлике 18 метара. Мајсторски је нападач Манчестер Јунајтеда нациљао и шутирао у 59. минуту, а голман Дубравка само је запливао и улепшао овај детаљ.

Нису Енглези бриљирали вечерас, играли су колико им је било потребно да се прбилиже коначном циљу пласману на прво Светско првенство, шесто узастопно.

Резултат са Вемблија обрадовао је фудбалере Словеније и Шкотске, који су оправдали епитете фаворита у дуелима са Литванијом и Малтом, па сада имамо прави кркљанац у борби за друго место, пошто Словаци имају бод више у односу на пратиоце и најбољу гол-разлику.

Јанези су до врха напунили мрежу Литваније (3:0) уз два поготка са пенала Јосипа Иличићадок је Шкотска на препуном Хемпдену рутински поразила нејаке Малтежане (2:0) и одржала шансу да види Русију. Зато ће последња два кола у октобру у овој групи ће бити изузетно занимљива, а Словенци су можда и у најтежој ситуацији пошто, као што рекосмо, гостују Енглеској и лако могу да изгубе корак у трци за бараж у одсутном тренутку.

Дакле, Енглези се питају о свему, па и о томе ко ће у бараж...