ЕП, Представљамо - Русија: Алексеј Швед - и предност и мана!

Ипак, утисак је да Руси имају квалитет да буду много бољи него на два последња велика такмичења.

Кошарка 01.09.2017 | 16:45
ЕП, Представљамо - Русија: Алексеј Швед - и предност и мана!
ОЧЕКИВАЊА

Некадашња кошаркашка велесила, наследница СССР-а, покушаће да се на предстојећем првенству врати у сам врх европске кошарке. Где им је, руку на срце, и место. Сада већ пуних пет година Зборнаја команда чека на успех на великим такмичењима. Последње медаље освојене су 2011. године на Евробаскету у Литванији (бронза), као и следеће године на Олимпијским играма. После тога, на последња два шампионата Старог континента, доживели су фијаско. Годину дана после Олимпијских игара – 21. место, а затим 2015. године – 17. позиција.

Не треба ни помињати да су у међувремену пропустили последње Светско првенство и Олимпијске игре. Чини се да ниједну репрезентацију тако драстично није покосила смена генерација као Русе. Осим тога, годинама нису могли да избаце неки таленат у орбиту, а позиција на којој су били јаки, место плејмејкера, остало је упражњено. Чак су својевремо морали да натурализују и Американца Холдена, који им је донео златну медаљу 2007. године. Опет, руски заљубљеници у кошарку то никако нису могли да опросте Савезу. Ишли су толико далеко да многи од њих ни данас не рачунају успехе с Холденом на месту плеја. Изгубили су култ репрезентације.

Данас је потпуно друга прича. Обећавајућа за Русе. Нема више “уљеза”. Прошле године селектор је постао Сергеј Базаревич, легенда совјетске кошарке. Некадашњи плејмејкер, освајач бројних медаља, имаће шта да покаже својим наследницима и да им пренесе велико искуство из играчких дана. Тим који Базаревич има изгледа више него пристојно! Предводник ове генерације на терену биће најскупљи играч у Европи Алексеј Швед (10.200.000 долара за три сезоне). Врхунски кошаркаш који обожава када је лопта у његовом поседу. Мајстор у ситуацијама један на један, добар шутер, када му се игра – може много!

Као и већина кошаркаша која у рукама има 25+ поена, не воли да игра одбрану. За оне који воле да се кладе на “кошарка-играчи”, неизоставан на тикету је управо Швед (наравно више поена од понуђене маргине колика год она била).

Узима много шутева, некада и превише. У последње време мање асистира, тако да он углавном дође до своје норме. Без обзира на све, Швед је класа од играча. На спољним позицијама су још плеј Хвостов, који је ту за спорији ритам меча, те Миша Кулагин (велика нада руске кошарке). Позицију два и три ће још покривати Виталиј Фридзон (краљ корнера).

На крилу је још један адут ЦСКА Никита Курбанов, један од играча којег сви тренери обожавају. Изузетно захвалан, може с великим успехом да покрива позиције три и четири и зато је веома незгодан за чување. Јер када га чува нижи играч, користи своја 203 центиметара да га нападне леђима, а ако му се чувар помери корак уназад, иде тројка. Увек га има на скоку и, што је можда и најважније, специјалиста је за одбрамбене задатке, јер чува подједнако успешно високе и ниске кошаркаше. Без проблема преузима после пика. Под кошевима ће неприкосновен бити Тимофеј Мозгов, а позиција крилног центра је резервисана за Воронцевича, док му је замена Зубков. Али много ће им недостајати Сергеј Карасев, који је могао да буде велики адут селектору Базаревичу.

Као што се види, састав је сасвим добар. Да нису у паклено тешкој групи, били би сигурни учесници осмине финала, али и овако имају добре шансе да буду у најбољих шеснаест. Први предуслов за то им је да победе Белгију и Велику Британију, што је реално, а затим да победе макар једног од три велика противника (Србија, Турска и Летонија). Ова руска селекција то и те како може. У осмини финала, ако избегну Шпанију, са свима осталима из Групе Ц могу да играју. Више него равноправно. Али први циљ им је пласман у осмину финала. Трећи су фаворити у групи, ту негде у рангу с Летонијом, али није ни велики јаз између њих и домаћина Турске.

ПРЕДНОСТИ

Руси су “напаљени” да направе добар резултат на шампионату и врате изгубљени култ репрезентације. Добро су попуњени на свим позицијама, имају главу и реп. Базаревич може да изведе на паркет изузетно јаку петорку: Кулагин, Швед, Курбанов (Фридзон), Воронцевич и Мозгов. Велика предност може да им буде и растерећеност у смислу да не морају да направе резултат. Нико од њих сада не тражи медаљу, већ помак у односу на претходне шампионате, а то неће бити тешко. Могу са свима да играју. У саставу имају Шведа и Мозгова који ће доминирати на својим позицијама на шампионату, Руси су дуги низ година били препознатљиви по јакој одбрани и знали су своје мечеве да играју на "минус" кошева.

Базаревич сада има екипу која би потенцијално могла да игра веома добру одбрану. Поред тога имају неколико изузетно добрих шутера. Швед, Бабурин, Карашев, плус Фридзон и Курбанов погађају све отворене шутеве. Одличан ван линије 6,75 је и Воронцевич, на кога ће противничке четворке морати да излазе високо како не би остајао сам на шуту за три, а то ће оставити простора под кошем великом и снажном Мозгову. Искусан НБА играч задаваће огромне проблем својим чуварима.

МАНЕ

Највише се на овом превенству очекује од Шведа. Уједно, он може и да “закопа” своју селекцију. Када га не иде, не зна да стане, шутира понекад нерезонски с преко девет метара. Плус, тренери не смеју да га мењају, преселе на клупу и охладе. На терену проводи више од 35 минута. Одличан је у фази напада, али је мач са две оштрице. Ако њега успе да обузда у тренуцима када му не иде, Базаревич ће решити потенцијално велики проблем. Такође, Швед је због дисторзије скочног зглоба пропустио око десет дана припрема, што није занемарљиво. Повреде и изостанак Бабурина и Карасева и те како ће се осетити. Имали су добру сезону иза себе, али нећемо гледати њихове тројке на овом шампионату.

Против оваквих Руса, ривали би требало да играју “човека” у одбрани, а Базаревич ће морати да има и резервну варијанту ако целу екипу не буде ишао шут из даљине. Пошто пет-шест играча у овој селекцији обожава да шутира за три поена. По квалитету, Русија је на граници уласка у четвртфинале, а сигурно је да би њих тај резултат задовољио.

За такав резултат потребно је да играју тимски, јер имају више добрих играча и нису у рангу слабијих репрезентација које морају да се ослањају на индивидуалан квалитет својих појединаца.

Извор: моззартспорт

Коментари / 0

Оставите коментар