Тинејџери више вјерују телефону него психијатру

Већина родитеља сања да ће њихова деца израсти у независне и чврсте људе. Они често истичу да је данас једини начин изазивања реакције код тинејџера под стресом једноставно искључивање "вај-фаја2 у кући, а онда почиње "ватромет".

Здравље 24.08.2017 | 13:52
Тинејџери више вјерују телефону него психијатру
Истраживачи су открили да проблематични тинејџери и деца, која пате од анксиозних поремећаја и разних фобија, заиста боље реагују на терапију коју пружају апликације на телефону или електронска пошта него сусрети са стручњаком "лицем у лице".

Док већина одраслих више воли људски савет, чак и признаје да је однос са својим терапеутом један од најважнијих у њиховом животу, млађе генерације реагују потпуно другачије. Компјутерска терапија код њих даје далеко боље резултате.

Према научницима са Технолошког универзитета у Квинсленду у Бризбејну, апликације и различите врсте "четовања" помажу пацијентима да прођу кроз технике као што су когнитивна терапија понашања, која се показала као помоћ у лечењу општих менталних поремећаја.

Они су открили неке апликације које су помогле, нарочито младим људима, да се баве својим проблемом путем питања и вежби, као и да помогну себи прекидом негативних мисли. Повећана употреба онлајн третмана такође ће омогућити терапеутима да скупе више пацијената путем објава или електронске поште, што ће се на крају, показати и економичније.

Испитивања су открила да су ефекти компјутеризоване терапије приближно једнаки традиционалним методама.

"Нисмо нашли никакву разлику у стопи успешности исхода третмана код пацијената који се самостално лече путем интернета и пацијената које је третирао терапеут. Због тога тај закључак указује на то да терапеути не играју главну улогу у исходу терапије“, рекли су истраживачи.

Терапија "лицем у лице"

Научник Роберт Кинг и његове колеге открили су да су технике које су користили терапеути биле ефикасне, али њихови резултати су указивали да је то само захваљујући људском осећају.

Заправо, резултати су били променљиви код компјутерске терапије, вероватно само зато што терапеути могу да уоче и да се прилагоде пацијентима који реагују лоше.

Међутим, истраживачи су додали: "Иако терапеути могу у неким случајевима да смање озбиљност негативних реакција, то се не дешава довољно често или у довољној мери, да би могло да се каже да је исход лечења код психијатра далеко бољи од резултата виртуелног лечења“.

Учесници истраживања ипак су инсистирали да људима не треба ускраћивати терапију "лицем у лице“.

"Иако онлајн терапија може бити корисна, важно је да она не постане замена за терапију ’лицем у лице‘ коју примењује квалификовани практичар, као и да се понуди заједно са низом других опција лечења. За неке људе ће од кључног значаја бити то да имају терапеута испред себе, како би изградили поверљив однос, што би помогло њиховом опоравку.“

"Смарт" као СОС телефон

Претходно истраживање је открило да нове технолошке алатке помажу тинејџерима да се носе са стресом, једноставно, користећи свој омиљени предмет — паметни телефон.

У америчкој психолошкој асоцијацији утврђено је да су тинејџери у САД још више под утицајем стреса него одрасли, а испоставило се да су симптоми стреса, код чак 82 одсто испитаника, умерено или изузетно наглашени током школске године.

Пошто паметни телефони понекад погоршавају стрес, ометајући спавање, креативни програмери сада проналазе здравије начине за коришћење ових уређаја како би развили здравије навике.

Б 92
фото:интернет

Коментари / 0

Оставите коментар