Штета од суше и до 300 милиона КМ

Предсједник пољопривредних произвођача-мљекара Републике Српске Владимир Усорац изјавио је да би овогодишња штета од суше у пољопривреди Српске могла да достигне 300 милиона КМ.

Република Српска 07.08.2017 | 11:09
Штета од суше и до 300 милиона КМ
Усорац је истакао да ће се посљедице суше сигурно осјетити и у наредној години због мањка сточне хране, пада производње млијека, меса и уништавања сточног фонда.

Он је рекао да су представници пољопривредних произвођача протеклог викенда имали радно-консултативни састанак са министром попљопривреде, водопривреде и шумарства Републике Српске Стевом Мирјанићем на којем су изнијели захтјеве.

"Сматрам да мали број пољопривредних произвођача очекује неку велику финансијску помоћ од Владе Републике Српске. Очекујемо да се задржи ова производња и да се покуша спасити што се спасити може путем разних мјера ресорног министарства", навео је Усорац.

Он је рекао да ће ресорно министарство, на бази захтјева пољопривредних произвођача, ових дана сумирати све и видјети шта је објективно и реално могуће, те на бази тога предложити мјере које би могле да спасе што се спасити може у пољопривреди.

Када је ријеч о киши која је ноћас пала у појединим крајевима Републике Српске и могућности ублажавања суше, Усорац сматра да би само обилнија киша помогла пољопривредним усјевима, али не и мјестимична киша која је пала у појединим дијеловима Републике Српске.

"Ово мало кише што је ноћас пало у Бањалуци и неким другим крајевима неће ништа помоћи пољопривредним усјевима, а штета од суше је сваким даном већа", истакао је Усорац.

Усорац је закључио да је од суше највише оштећен кукуруз, соја, те поврће које није под системом наводњавања, односно биљке које имају плитак коријен.

Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске Стево Мирјанић и представници републичких удружења пољопривредника констатовали су у Бањалуци да је ситуација у аграрном сектору тешка и да су приноси у биљној производњи до сада умањени за око 40 одсто, због изразито неповољних временских прилика.

На радно-консултативном састанку одржаном у суботу, 5. августа, речено је да ће Влади Републике Српске бити предложене могуће мјере за ублажавање посљедица суше, те осталих елементарних непогода на пољопривредну производњу у овој години, саопштено је из Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске.

Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Српске ће наредних дана за Владу припремити нову анализу и процјену штета, а осим мјера које ће бити предложене за ублажавање посљедица штета, биће уврштен и дио примједби које су изнијели представници удружења пољопривредника.

(Агенције)

Коментари / 5

Оставите коментар
Name

Рацио

07.08.2017 09:45

Па добро људи да ли ви стварно мислите да у уређеним земљама Владе сносе штету у пољопривреди која настане услијед елементарне непогоде?! Постоје бројни инструменти и модалитети (осигурање и сл.) који пољопривредници предузимају као превентивне мјере и само код нас у капитализму очекују привилегије из комунизма. Паметном доста.

ОДГОВОРИТЕ
Name

сељак

07.08.2017 13:15

Из европског фонда за БиХ је одвојено преко 3 милиона Е за спријецхавање и отклањање посљедица елементарних непогода.Колико је система за наводњавање урадјено од тог новца?А комунисти су од сељака само узимали да би прехранили се..ње који воле да паметују.

Name

Стани бре болан..

07.08.2017 17:41

А гдје нађоште комунизам и комунисте након толико година..??!! Ови усорци, усурци, угурсурци и којекакве пољоудруге шутају се милионима као трулим мисирачама.

Name

глас народа

07.08.2017 10:01

Или екстремне врућине или поплаве...средине задњих 15-ак година нема. И сад ће доћи поштени американци да нам донирају тј џабе дају сјеме...а то сјеме је уствари гмо од фашистичке корпорације монсанто! И сад нек ми неко каже да нам ово не раде са харпим или таквим неким системом...апел за све пољопривреднике да чувају своја сјемена ако имају и да ни по коју цијену не узимају те донације из ЕУ или САД јер су то гмо сјемена карциногена и штетна по здравље људи а гдје се засије више ништа не може да успјева него само опет то исто гмо сјеме које опет од њих мотате да купите и да трујете своји децу!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре Глас Народа

07.08.2017 11:49

Смањи мало са паранојом бозији цовјеце,најдузи зивотни вијек је управо у земљама које сију гмо сјемена,распитај се мало немој само нако бубати,попут дејана луцица светозара радисица и слицних ликова.Нема у африцким земљама гмо па је зивотни вијек испод 50 година.Мало боље проуци ствари а не на прву гмо гмо гмо..полако цовјеце бозији..