Врућина тјера жене од шпорета
Месари и роштиљџије у Републици Српској задовољно трљају руке јер кажу да је последњих дана продаја повећана за 50 одсто.
Република Српска 05.08.2017 | 15:24
Кажу да роштиљ траже гастарбајтери и странци, али и бањалучке домаћице којима на плус 40 не пада на памет да стану поред шпорета.
"Бар два пута седмично после посла супруг и ја навратимо по пицу или ћевапе, а у стану направимо само салату јер је заиста вруће и не желим да додатно загрејавам стан. Осталим данима обично једемо нешто што сам скухала касно навече и може да се једе хладно, из фрижидера", каже бањалучанка Марица Ђ. и додаје да им то не утиче значајно на кућни буџет.
Највише гостију и наруџби стиже после подне и касно увече, када мало захлади, а гужве трају од јула до краја августа, каже власник ланца роштиљница Лазо Шешић.
"Често муштерије неће ни да седну у роштиљницу, него им спремимо храну за понети па оду да једу поред Врбаса или Врбање где им је свежије. Ко ће на овој врелини кухати у кући", каже Шешић.
Домаћице које не воле суху храну последњих дана поране, па у кухињи код Зоре Станаревић у центру града купе свеже чорбе, гулаше, пасуљ или пуњене паприке. Кажу да, када се упореде уложени труд и квалитет, породица добије ручак по веома приступачним ценама.
"Навраћају нам и странци који желе да пробају домаћи пасуљ, али само или веома рано или пред крај радног времена јер по највећој жеги никога и нема на улици", кажу у овој угоститељском објекту где се припрема искључиво домаћа храна.
Сва поменута јела припремљена у ресторанима или продавницама брзе хране, као и сладолед, воће, поврће и млечни производи на градској тржници, инспектори учесталије контролишу током врелина јер спада у лако кварљиву робу.

"Инспектори су протекла два месеца ванредно контролисали и точени сладолед који се продаје на улици, те друге лако кварљиве производе и до сада није било негативних резултата, односно, храна је била исправна", рекао је в.д. начелника Одељења за инспекцијске послове Јанко Кецман.
Он, међутим, каже се Бањалучани инспекцији за храну обраћају свакодневно са разним притужбама, али ове године није било пријава тровања.
"Грађани се жале да их у неким ресторанима или роштиљницама дочекају прљави столови, неуредан тоалет, без сапуна, убруса или тоалет папира", кажу инспектори.
Уништено 22.028 пива
Градска инспекција за храну прошлог месеца уништила је чак 22.028 литара пива, а захтев за уништење је стигао од Бањалучке пиваре.
Иако влада мишљење да овом напитку код нас тешко може да истекне рок употребе, у извештају је наведено да се управо то десило, због чега је морало бити бачено.
Нектар је завршио на депонији у Рамићима, а предузеће наплатило поврат пореза на додату вредност.
(ЕуроБлиц)
Коментари / 2
Оставите коментарБањалучанин
05.08.2017 14:48Ја незнам ни једну (осим моје бабе) да је волила шпорет и кувати више од фризера.
ОДГОВОРИТЕЧудим се..
06.08.2017 19:47Шта је онда моју отјерало..??!! Ни зими се не примиче кухињи. Од како мене послаше у пемзију.
ОДГОВОРИТЕ