Профит пречи од здравља радника

Радницима појединих јавних установа у Бањалуци у сриједу је дозвољено да због високих температура са посла оду прије истека радног времена, али такву привилегију нису имали грађевински радници, јер су неки од њих "горјели" уз ужарене улице.

Република Српска 02.08.2017 | 21:48
Профит пречи од здравља радника
"Речено нам је да радимо скраћено, изузев оних који имају неодложног посла", рекао је запослени у једној јавној институцији.

Ријетки Бањалучани који су шетали у најтоплије доба дана "кључали" су од несносних врућина, док се изнад улица формирало нешто попут магле, као да асфалт испарава. Упркос томе, могли су се видјети и грађевинци који се "топе" на жези, али Бањалука у томе није усамљена.

"Таквих примјера имате широм РС. Врло је мало објеката гдје се може рећи да се радови обустављају у току ових највећих врућина. Профит им је (послодавцима) најбитнији, а то што ће сутра или за седам дана имати болесног радника, то им, изгледа, није битно", рекла је  Драгана Врабичић, предсједник Синдиката грађевинарства и стамбено-комуналне дјелатности РС.

Чак у шест регија у БиХ у сриједу се због екстремно високе температуре укључило црвено метеоупозорење, које означава изразиту опасност, а ријеч је о ширем подручју Бањалуке, Приједора, Требиња, Бихаћа, Мостара и Тузле. За остала подручја важи наранџасто упозорење.



Из Министарства здравља и социјалне заштите РС позвали су грађане да, ако је могуће, што мање времена проводе на отвореном, посебно у најтоплијем дијелу дана. Висока температура ових дана, упозорили су, могла би да утиче на већину популације.

"Ово се посебно односи на хроничне болеснике код којих се могу јавити појачане тегобе, али и симптоми попут главобоље, опште слабости, раздражљивости, исцрпљености, као и проблеми са спавањем. У том случају препоручљиво је да се одмах јаве љекару породичне медицине", наводи се у саопштењу ресорног министарства.

Апел је стигао и из Службе за заштиту и спасавање у Сребреници, која је позвала становнике ове општине да се не излажу сунцу и да не бораве на отвореном, те да пију што више течности да би спријечили здравствене проблеме.

Када је о Бањалуци ријеч, срећом, у Дому здравља није забиљежен повећан број пацијената усљед великих врућина, али доктори ипак грађане савјетују да избјегавају боравак на сунцу када је зрачење највеће.

Невена Тодоровић, специјалиста породичне медицине у Дому здравља Бањалука, рекла је да се у амбуланте јавља уобичајен број пацијената за овај период године.

Из Института за јавно здравство РС истичу да је због повећаног знојења у љетним данима потребно уносити што више течности јер она коју организам губи путем зноја садржи пуно минерала и појединих витамина, а најчешће витамина Ц.

Метеоролози кажу да нас и наредних дана очекују врућине.



Све топлије

Сребренка Голић, министар за просторно уређење, грађевинарство и екологију РС, рекла је да повећање температуре ваздуха на годишњем нивоу у БиХ износи од 0,4 до један степен Целзијусов, док пораст температуре током вегетационог периода (април - септембар) достиже и до 1,2 степена.

Нагласила је да у анализираном периоду сви индекси топлих температурних екстрема имају тренд раста, док су индекси хладних температурних екстрема у паду.

Ноћу залијевају травњаке

Радници предузећа "Парк" на подручју Кантона Сарајево и на врло високим температурама воде рачуна о заштити зелених површина, односно травњака, те очувању биљака, које залијевају сваку вече од 20 часова до поноћи.

Алдијана Хамза, стручни сарадник за информисање у предузећу "Парк", каже да се трава коси тамо гдје је изразито велики коров, јер је коров отпорнији у односу на траву у травњацима и он подноси ове временске услове.

Из предузећа "Парк" наглашавају да су због високих температура радницима прилагодили радно вријеме, тако да почињу радити сат раније, а завршавају два сата прије истека радног времена.

Извор: Независне новине

Коментари / 11

Оставите коментар
Name

Реално

02.08.2017 20:10

Нису ту криви послодавци,него инспекција,која је или лијена,или корумпирана или не смије да дадне казну због политицке везе коју послодавац има. Лупи послодавцу једном казну од 30 хиљада марака па никад висе неце пустити радника да ради на температури висој од 30 целзијуса. А овако их могу тјерати да раде цак и да је 80 целзијуса,заболе их,ме мозе им нико ниста,како пјева миле, а и да се разболи радник има их хиљаде који једва цекају да се запосле.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Господјица Министарка

02.08.2017 20:42

Сребренка Голић, министар за просторно уређење, грађевинарство и екологију РС, рекла је да повећање температуре ваздуха на годишњем нивоу у БиХ износи од 0,4 до један степен Целзијусов, док пораст температуре током вегетационог периода (април - септембар) достиже и до 1,2 степена. Ето нама за десет година љети 50 степени по овоме.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Xплод

02.08.2017 20:50

Мозе им се. Бас брига послодавце за радника. Они управљају радницима и свиме из климатизираних канцеларија и аута. Радник ионако није битан, фора им је...ако ти неваља напусти посо, има их на бироима на хиљаде

ОДГОВОРИТЕ
Name

Послодавац

02.08.2017 20:54

Нико никога не тјера да ради, криве су водје ове банан дрзаве, нека се одрекну дијела својих примања у корист градјевинских радника или нека у тим периодима када се не ради због екстремних временских услова Влада сноси троскове плата и доприноса. Послодавац мора да заради да би исплатио раднику плате и дрзави обавезе. Реални сектор мора да заради за јавне установе и јавна предузеца. Незамисливо је да неко ради ефективно 3 сата и да заради висе од некога ко ради у реалном сектору 8 сати. Нека се господа која брине за здравље градјана одрекне дијела својих огромних плата у корист радника из реалног сектора

ОДГОВОРИТЕ
Name

Т

02.08.2017 21:51

Дај бозе да ти пацови оболе од клима уређаја за што нема лијека.

Name

БОБА

02.08.2017 21:51

ПОЗДРАВ СВИМ РАДНИЦИМА КОИ КРВАВО ЗАРАДЕ СВОЈ ХЉЕБ АЛИ ИМА ТУ ЈОШ НЕШТО СА ПЛАТОМ ОД ПЕСТО МАРАКА ТЕМПЕРАТУРА ОД ЧЕТРДЕСЕТ СТЕПЕНИ НИШТА ИМ НЕ МОЖЕ.НЕКА ИМ ЈЕ СА СРЕЋОМ.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Хм

02.08.2017 23:52

Увијек био. И самим радницима.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Градевинац

03.08.2017 05:40

Опет лазете, нема градевинаца на отвореном, него само унутар објекта на унутрасњим радовима. И раде такоде скрацено , неки до 12 или најкасније до 14. Прво провијерите па писите. Тај вас новинарциц је просетао вјероватно ујутро док је било расхладно. А јос да знате да јуце на Илиндан многа ГП нису уопсте ни радила. Воздра лазљивци.

ОДГОВОРИТЕ
Name

03.08.2017 10:04

Поциње да вам се обија о главу,,лазни текстови..пљување по србима..измисљене афере..на изборима све це то бити цијена дебакла СЗП.

Name

ре Грађевинац

03.08.2017 10:34

Чујте послодавца како им смета истина.Паметњаковићу ниси ти грађевинац него робовласник.Прије неки дан ради пуцања бетонских стубова дошло је до пуцања плоче приликом излијевања и поврјеђена су тројица радника.Вријеме несреће 16.20.атв ИБН телевизија су објавили.Коме ти причаш да радници раде до 14.00.Шта су радили радници у 4 и 20 .Мјесто догађања Бања Лука.

Name

Оља

03.08.2017 15:12

Да би било ефектно, то се мора уредити законом. Прерасподјела радног времена је једино рјесење. Од добре воље послодавца нема ниста.

ОДГОВОРИТЕ