Profit preči od zdravlja radnika

Radnicima pojedinih javnih ustanova u Banjaluci u srijedu je dozvoljeno da zbog visokih temperatura sa posla odu prije isteka radnog vremena, ali takvu privilegiju nisu imali građevinski radnici, jer su neki od njih "gorjeli" uz užarene ulice.

Republika Srpska 02.08.2017 | 21:48
Profit preči od zdravlja radnika
"Rečeno nam je da radimo skraćeno, izuzev onih koji imaju neodložnog posla", rekao je zaposleni u jednoj javnoj instituciji.

Rijetki Banjalučani koji su šetali u najtoplije doba dana "ključali" su od nesnosnih vrućina, dok se iznad ulica formiralo nešto poput magle, kao da asfalt isparava. Uprkos tome, mogli su se vidjeti i građevinci koji se "tope" na žezi, ali Banjaluka u tome nije usamljena.

"Takvih primjera imate širom RS. Vrlo je malo objekata gdje se može reći da se radovi obustavljaju u toku ovih najvećih vrućina. Profit im je (poslodavcima) najbitniji, a to što će sutra ili za sedam dana imati bolesnog radnika, to im, izgleda, nije bitno", rekla je  Dragana Vrabičić, predsjednik Sindikata građevinarstva i stambeno-komunalne djelatnosti RS.

Čak u šest regija u BiH u srijedu se zbog ekstremno visoke temperature uključilo crveno meteoupozorenje, koje označava izrazitu opasnost, a riječ je o širem području Banjaluke, Prijedora, Trebinja, Bihaća, Mostara i Tuzle. Za ostala područja važi narandžasto upozorenje.



Iz Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite RS pozvali su građane da, ako je moguće, što manje vremena provode na otvorenom, posebno u najtoplijem dijelu dana. Visoka temperatura ovih dana, upozorili su, mogla bi da utiče na većinu populacije.

"Ovo se posebno odnosi na hronične bolesnike kod kojih se mogu javiti pojačane tegobe, ali i simptomi poput glavobolje, opšte slabosti, razdražljivosti, iscrpljenosti, kao i problemi sa spavanjem. U tom slučaju preporučljivo je da se odmah jave ljekaru porodične medicine", navodi se u saopštenju resornog ministarstva.

Apel je stigao i iz Službe za zaštitu i spasavanje u Srebrenici, koja je pozvala stanovnike ove opštine da se ne izlažu suncu i da ne borave na otvorenom, te da piju što više tečnosti da bi spriječili zdravstvene probleme.

Kada je o Banjaluci riječ, srećom, u Domu zdravlja nije zabilježen povećan broj pacijenata usljed velikih vrućina, ali doktori ipak građane savjetuju da izbjegavaju boravak na suncu kada je zračenje najveće.

Nevena Todorović, specijalista porodične medicine u Domu zdravlja Banjaluka, rekla je da se u ambulante javlja uobičajen broj pacijenata za ovaj period godine.

Iz Instituta za javno zdravstvo RS ističu da je zbog povećanog znojenja u ljetnim danima potrebno unositi što više tečnosti jer ona koju organizam gubi putem znoja sadrži puno minerala i pojedinih vitamina, a najčešće vitamina C.

Meteorolozi kažu da nas i narednih dana očekuju vrućine.



Sve toplije

Srebrenka Golić, ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS, rekla je da povećanje temperature vazduha na godišnjem nivou u BiH iznosi od 0,4 do jedan stepen Celzijusov, dok porast temperature tokom vegetacionog perioda (april - septembar) dostiže i do 1,2 stepena.

Naglasila je da u analiziranom periodu svi indeksi toplih temperaturnih ekstrema imaju trend rasta, dok su indeksi hladnih temperaturnih ekstrema u padu.

Noću zalijevaju travnjake

Radnici preduzeća "Park" na području Kantona Sarajevo i na vrlo visokim temperaturama vode računa o zaštiti zelenih površina, odnosno travnjaka, te očuvanju biljaka, koje zalijevaju svaku veče od 20 časova do ponoći.

Aldijana Hamza, stručni saradnik za informisanje u preduzeću "Park", kaže da se trava kosi tamo gdje je izrazito veliki korov, jer je korov otporniji u odnosu na travu u travnjacima i on podnosi ove vremenske uslove.

Iz preduzeća "Park" naglašavaju da su zbog visokih temperatura radnicima prilagodili radno vrijeme, tako da počinju raditi sat ranije, a završavaju dva sata prije isteka radnog vremena.

Izvor: Nezavisne novine

Komentari / 11

Ostavite komentar
Name

Realno

02.08.2017 20:10

Nisu tu krivi poslodavci,nego inspekcija,koja je ili lijena,ili korumpirana ili ne smije da dadne kaznu zbog politicke veze koju poslodavac ima. Lupi poslodavcu jednom kaznu od 30 hiljada maraka pa nikad vise nece pustiti radnika da radi na temperaturi visoj od 30 celzijusa. A ovako ih mogu tjerati da rade cak i da je 80 celzijusa,zabole ih,me moze im niko nista,kako pjeva mile, a i da se razboli radnik ima ih hiljade koji jedva cekaju da se zaposle.

ODGOVORITE
Name

Gospodjica Ministarka

02.08.2017 20:42

Srebrenka Golić, ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS, rekla je da povećanje temperature vazduha na godišnjem nivou u BiH iznosi od 0,4 do jedan stepen Celzijusov, dok porast temperature tokom vegetacionog perioda (april - septembar) dostiže i do 1,2 stepena. Eto nama za deset godina ljeti 50 stepeni po ovome.

ODGOVORITE
Name

Xplod

02.08.2017 20:50

Moze im se. Bas briga poslodavce za radnika. Oni upravljaju radnicima i svime iz klimatiziranih kancelarija i auta. Radnik ionako nije bitan, fora im je...ako ti nevalja napusti poso, ima ih na biroima na hiljade

ODGOVORITE
Name

Poslodavac

02.08.2017 20:54

Niko nikoga ne tjera da radi, krive su vodje ove banan drzave, neka se odreknu dijela svojih primanja u korist gradjevinskih radnika ili neka u tim periodima kada se ne radi zbog ekstremnih vremenskih uslova Vlada snosi troskove plata i doprinosa. Poslodavac mora da zaradi da bi isplatio radniku plate i drzavi obaveze. Realni sektor mora da zaradi za javne ustanove i javna preduzeca. Nezamislivo je da neko radi efektivno 3 sata i da zaradi vise od nekoga ko radi u realnom sektoru 8 sati. Neka se gospoda koja brine za zdravlje gradjana odrekne dijela svojih ogromnih plata u korist radnika iz realnog sektora

ODGOVORITE
Name

T

02.08.2017 21:51

Daj boze da ti pacovi obole od klima uređaja za što nema lijeka.

Name

BOBA

02.08.2017 21:51

POZDRAV SVIM RADNICIMA KOI KRVAVO ZARADE SVOJ HLJEB ALI IMA TU JOŠ NEŠTO SA PLATOM OD PESTO MARAKA TEMPERATURA OD ČETRDESET STEPENI NIŠTA IM NE MOŽE.NEKA IM JE SA SREĆOM.

ODGOVORITE
Name

Hm

02.08.2017 23:52

Uvijek bio. I samim radnicima.

ODGOVORITE
Name

Gradevinac

03.08.2017 05:40

Opet lazete, nema gradevinaca na otvorenom, nego samo unutar objekta na unutrasnjim radovima. I rade takode skraceno , neki do 12 ili najkasnije do 14. Prvo provijerite pa pisite. Taj vas novinarcic je prosetao vjerovatno ujutro dok je bilo rashladno. A jos da znate da juce na Ilindan mnoga GP nisu uopste ni radila. Vozdra lazljivci.

ODGOVORITE
Name

Xl

03.08.2017 10:04

Pocinje da vam se obija o glavu,,lazni tekstovi..pljuvanje po srbima..izmisljene afere..na izborima sve ce to biti cijena debakla SZP.

Name

re Građevinac

03.08.2017 10:34

Čujte poslodavca kako im smeta istina.Pametnjakoviću nisi ti građevinac nego robovlasnik.Prije neki dan radi pucanja betonskih stubova došlo je do pucanja ploče prilikom izlijevanja i povrjeđena su trojica radnika.Vrijeme nesreće 16.20.atv IBN televizija su objavili.Kome ti pričaš da radnici rade do 14.00.Šta su radili radnici u 4 i 20 .Mjesto događanja Banja Luka.

Name

Olja

03.08.2017 15:12

Da bi bilo efektno, to se mora urediti zakonom. Preraspodjela radnog vremena je jedino rjesenje. Od dobre volje poslodavca nema nista.

ODGOVORITE