Пројекат цесте на дугом штапу
Приједлог Парламента ФБиХ да брза цеста Сарајево - Београд иде преко Тузле ни на који начин неће утицати на Републику Српску да промијени свој став, односно трасу која треба да иде преко Пала до Вишеграда. Такође, како се сазнаје од стручњака, читав тај пројекат још је на дугом штапу и проћи ће године док се нешто конкретно не догоди.
Република Српска 27.07.2017 | 07:37
У овом тренутку БиХ, односно РС и Федерацији БиХ, тај путни правац није на листи приоритета. У овом тренутку став Владе РС је да је најприхватљивија рута тог пута преко Пала, Сокоца, Вишеграда па до граничног прелаза Вардиште на граници са Србијом, док Федерација БиХ сматра, а што је озваничено и у федералном парламенту, да је најбоља и најприхватљивија она траса која би ишла преко Тузле до Бијељине и даље до Београда.
Уз ове двије "основне" трасе појављивале су се још неке идеје, што додатно компликује ситуацију и цијели пројекат чини поприлично неозбиљним.
"Имамо пуно жеља, али су у питању могућности. Све се ради кредитним средствима и она су ограничена. Ако буде грант средстава, ми ћемо их прихватити, а кредитна средства враћају ентитети, и то није поклон па да неко утиче на наше опредјељење шта ћемо и како градити. Ми ћемо се питати, а не они који дају кредитна средства", рекао је јуче Неђо Трнинић, министар саобраћаја и веза Републике Српске.
Док у БиХ, рекло би се очекивано, трају расправе о томе ко је више у праву и ко има бољи приједлог, у Србији, која је и иницирала тај пројекат, кажу да су спремни да граде аутопут Београд - Сарајево, те да је већ урађена и студија изводљивости за тај пројекат.
"Али БиХ мора да се договори о рути на њеној територији. Од самог почетка Србија је потпуно спремна да гради аутопут према Сарајеву, а када смо имали заједничке седнице владе, то је договорено. Са српске стране постоји чак и студија изводљивости, тачно се зна која ће рута бити, али још није јасна рута кроз БиХ. Ту мора да постоји договор унутар БиХ и на тај договор не може да утиче Србија", изјавила је јуче Зорана Михајловић, потпредсједник Владе Србије и министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре.
Иначе састанку у оквиру посјете Дениса Звиздића, предсједавајућег Савјета министара БиХ, Србији, која је одржана крајем јануара, договорено је да се у року од мјесец дана одреди рута аутопута или брзе цесте у БиХ која би Сарајево повезало са Србијом. Том приликом званичници Србије чак су и рекли гдје сматрају да би требало да буде контактна тачка, истичући да је најбоље да то буде код Вишеграда, међутим то очигледно није било довољно да се унутар БиХ дође до договора.
Тај рок од мјесец дана и тада је познаваоцима просторног планирања, пројектовања и изградње инфраструктуре био неозбиљан с обзиром на то да БиХ деценијама није успјела да ријеши питање коридора 5ц.
Према незваничним и произвољним процјенама, аутопут од Сарајева до Београда коштао би преко 800 милиона евра и био би дуг око 140 километара.
Извор: Независне новине
Коментари / 13
Оставите коментарПлан-реализација
27.07.2017 05:57Сад се стратешки постављају ствари.
ОДГОВОРИТЕРеално
27.07.2017 08:20Залосно да ама бас нигде се не могу договорити ако нама корист у приватне дзепове багра до једнога који успоравају овај пројекат
Балкан
27.07.2017 11:44Хрватска одувијек има 1 политику, Србија 2, а БиХ никад ниједну. Како би Неле запјевао : Анархија алл овер Башчаршија...
ах
27.07.2017 06:22Ма то је све гола поза за конференције за штампу - и са једне и с друге стране. Како неко то замишља: данас кажемо градимо брзу цесту/аутопут и сутра почнемо. А пројекат (бар годину до двије дана од идејног до извођачког рјешења), а рјешавање имовинско-правних односа дуж дефинисане трасе (неколико година ако се не прогласи јавни интерес), а тендер (неколико мјесеци под условом да нема жалби)..? И тек онда реализација. Али, политичари к'о политичари, брзи на ријечима и обећањима. Уосталом, једино то и знају да раде.
ОДГОВОРИТЕБањалука - Београд
27.07.2017 06:35Нажалост "моја" влада спречава да могу од Бањалуке до Београда путовати без уласка у Хрватску
ОДГОВОРИТЕБањалука - Београд
27.07.2017 06:35Нажалост "моја" влада спречава да могу од Бањалуке до Београда путовати без уласка у Хрватску
ОДГОВОРИТЕСело
27.07.2017 07:22Договор је око трасе тако функционалан као лос брак о договору.
ОДГОВОРИТЕЗоол
27.07.2017 07:36Политичари коче и не могу да се договоре.Хајде расписимо референдум на нивоу БиХ и рјесен проблем.Ипак ово је крупна ствар да би чекала њихов лоповски договор и вриједна је референдума.
ОДГОВОРИТЕАцика08
27.07.2017 07:37Мени је битно да сам 20км од аутопута братства и јединства и он ми једини треба а сва остала обецања су смијурија...
ОДГОВОРИТЕРеалан
27.07.2017 07:50Интересује ме само колико це се асфалта украсти док се само договоре око трасе?!Моја слободна процјена једно три таке дионице и то Сарајево-Београд Београд-Сарајево Ста ви остали мислите?
ОДГОВОРИТЕандриц
27.07.2017 08:40Додје тако неко вријеме , кад памет засути будале проговоре и фукаре се богате -- све је рецено '
Име
27.07.2017 08:34Обструкција као И увијек. Комсији нек цркне крава ако ја је немам. Висе се радију тудјој пакости него својој радости. Погледај само колико Хрватска узме на наплатним рампама? А то се све слијеве у будјет.Али нејсе
ОДГОВОРИТЕмодрицанин
27.07.2017 09:19Ја мислим да би један правац НПР. Београд-Висеград-Пале-Сарајево , а из Сарајева преко Зенице-Зепца-Тузле-Брцког-Бијељине за Београд.Вук сит и Овце на броју.
ОДГОВОРИТЕ