Тур д'Франс: Џаба вам новци, моји синовци...!

Фрум прославио четврту титулу на Тур д'Франсу! Британски бициклиста Крис Фрум освојио је своју четврту титулу на Трци око Француске.  Крис Фрум је дукат жути! Џорџ Гершвин је свог Американца „послао“ у Париз, Велика Британија је исто урадила са својим најбољим бициклистом , а он је опет засијао.

Остали спортови 24.07.2017 | 21:45
Тур д'Франс: Џаба вам новци, моји синовци...!
Фрум је освајање титуле прославио на данашњој последњој, ревијалној етапи од Монтегрона до Јелисејских поља у Паризу.

Бициклисти Скаја ово је четврта титула у последњих пет година на најпрестижнијој трци на свету, а занимљиво је да ове године није тријумфовао ни на једној етапи.

Фрум је Трку око Француске завршио са 54 секунде предности у односу на другопласираног Колумбијца Ригоберта Урана. Треће место освојио је Француз Роман Барде. 

Последња етапа Тур де Франса припала је Холанђанину Дилану Гренвенгену.

Чувени композитор је човечанству подарио „Рапсодију у плавом“ и „Плави понедељак“, Кристофер (Крис) Фрум је бициклистичком свету демонстрирао рапсодију у жутом, али у недељу!

Четврти пут у каријери, трећи пут узастопно је стрела с Острва најбрже прелетела француске долине и брда и забила се у победничку тачку. Путању од 3.540 милометара је прешла за 86 часова 20 минута и 55 секунди, другопласирани Колумбијац Ригоберто Уран заостао је за шампионом 54 секунде, док је трећепласираном Французу Роману Бардеу требало 2 минута и 20 секунди више од победника да пређе 21 етапу од немачког Диседолфа до паришког Шанзелизеа.

Кад је у петој етапи преузео прву позицију у укупном поретку од сународника Геранта Томаса , било је јасно да ће човек ког су током живота пратиле разне несрећне околности једино га гром није ударио (аутомобил јесте) - љубоморно чувати у свом власништву жуту мајицу. Муњевито је возио свог двоточкаша, згромио конкуренте, највећим супарницима ’’дао педалу’’ и уздигнутих руку одлази из Париза, иако није остварио ни једну етапну победу ове године!

Претња коју му је средином трке упутио Италијан Фабио Ару није штрецнула бицилклисту рођеног у Кенији, по завршетку 14. етапе се вратио на чело каравана, на крају је постао краљ Тур де Франса и само га још једна победа у генералном пласману дели од деобе царске титуле коју носе четворица најуспешнијих у историји Трке кроз Француску (Бернар Ино, Жак Анкетил, Еди Меркс и Мигел Индураин).

Нечији другови су бисери расути по целом свету, а Фрумови по друмовима француским, па су га погурали до највишег степеника на подијуму, јер га је током 15. етапе задесио пех - проблем везан за точак је решио уз помоћ клупског колеге из Скаја Михала Квјатковског, а онда га је остатак екипе предвођен Серхиом Енаом и Микелом Њевесом „довукао“ на позицију с које се и даље видело прво место.

Осталим претендентима на трон као да су ове сезоне требали помоћни точкови на бициклима, падали су, али се у „седла“ нису враћали, па је једино Роман Барде свог „коњића“ јахао у складу с реномеом и очекивањима пре такмичења.

На самом почетку је после пада Алехандро Валведре завшио трку, осетивши на сопственог кожи да су рогови бикова у кориди мекши од галског асфалта, затим се исто десило Ричију Порту током девете етапе, па је Кенгур уместо да спакује ривале у торбу, спаковао своје кофере и рекао збогом 104. Тур де Франсу.

Кафетероси су наде полагали у Наира Кинтану, међутим, Кондору са Анда су прерано посечена крила, али је њихов други пик Ригоберто Уран осветлао образ својим сународницима. Дете са седме планете се овога пута спустило само степеник ниже у односу на Фрума, па је народ у земљи кафе и коке у транс пао захваљујући бициклизму.

Сушне године за Французе никако да престану. Надали су се домаћи љубитељи да ће вицешампион из 2016. Роман Барде коначно приредити задовољство свим Триколорима и залити темеље националног спорта који већ 32 године пуцају, никако да се на крову завијори плаво-бело-црвена застава, али после свега Галски петлови више верују да ће нека кока донети на свет јаје у боји најбитније мајице у свету „педалирања“ него што ће неко од њихових љубимаца исту обући пошто се светла на позорници угасе.

Кад је реч о тимској конкуренцији, они који верују у тезу да се „добро добрим враћа“ могу да ликују. Солидарност коју је Тим Скај показао приликом дефекта који је погодио Фрума у преломним тренуцима трке, донела је британском друштву на два точка победу у екипној конкуренцији. Прошлогодишњи победници, чланови шпанског Мови стара, највећег конкурента Фруму и компанији, као да су остали на другој страни Пиринеја, толико су декласирани, па им ни још 3.000 километара не би помогло да сустигну екипу из Манчестера. Од свих екипа, једино су своју част спасили домаћини, јер је само Бардеов АГ2Р Ла Мондијал колико-толико пратио галоп Скаја, док су остали каскали за Британцима.

Ако су у другим спортовима сви сем освајача титуле пролазни, у бициклизму је најбољи на пролазним циљевима неко чије име се памти, а овог пута је то Аустралијанац Мајкл Метјус, наследник Петера Сагана, који је дисквалификован јер је у 4. етапи лактом ударио МаркаКевендиша.

Тачкасту мајицу, звање првог „алпинисте“ (брдског возача број 1) Трке кроз Француску у наредних годину дана носиће домаћи возач - Ворен Баргил, а да Уједињено Краљество прослави „дуплу круну“ побринуо се Сајмон Јејтс, првопласирани у конкуренцији младих бициклиста.

Завеса на овосезонску борбу за најважнији пехар цикло спорта је спуштена, рампа такође, али ће онима који буду пали на допинг тесту мало дуже сијати црвено пред очима.

Овогодишњи првак ће следеће године покушати да жуту мајицу обоји златом, остали ће уложеним новцем , снагом и одлучношћу покушати да изнедре неког ко ће монарха бициклизма оставити без круне и приуштити задовољство фановима са чијих ће се усана чути прочитати да је краљ абдицирао.

За сада им то не успева, јер са алпских брда и даље одзвања – џаба вам новци, моји синовци - Крис Фрум је дукат жути!

Извор: Б92/моззартспорт

ФОТО: Ацтион имагес

Коментари / 0

Оставите коментар