Почео рат у њемачком фудбалу!

Милијардер из Минхена званично кренуо у рушење правила 50+1! Шта доноси, а шта односи чувени закон? Шта би могло да буде ако Хасан Исмаик победи? Да ли је ово заправо борба добра и зла у све безнадежнијем модерном фудбалу?

Фудбал 04.07.2017 | 23:30
Почео рат у њемачком фудбалу!
До сада су сви само кукали и најављивале жалбе и тужбе, да би гада Минхена 1860 Хасан Исмаик коначно пресавио табак и званично ушао у борбу за укидање правила 50+1 које спречава преузимање немачких клубова од стране једног инвеститора.

Јордански милијардер, љут што су његови Лавови прошле сезоне испали из друге лиге, није желео да плати лиценцу за трећи ранг такмичења (10.000.000 евра), па се славни клуб преселио у Регионалну лигу (четврти ранг). Он је најавио да ће тужити Фудбалски савез и Немачу државу и то је јуче званично и учинио.

"Тужни догађаји у претходних неколико недеља натерали су ме на то. Ја поштујем државу у којој живим и њене законе, али ово правило је превара и не доноси добро немачком фудбалу. Очекујем да ћу уз помоћ осталих клубова успети да оборим систем 50+1. За тако нешто требаће нам најмање три године", казао је Исмаик.    

Пре неколико месеци врло оштро о овој теми говорили су и из Хофехајма који је један од четири клуба који не потпадају под то правило, јер је Дитмару Хопу после 20 година непрекидног улагања у клуб дозвољено да преузме већински пакет акција.

"Постоје клубови који се озбиљно противе и боре за укидање правила 50+1. Многи већ имају додатне партнере у својој власничкој структури, али би их радије задржали као тајновите. У клубовима постоје стратешке инвестиције, укидање овог првила би их само увећало”, сматрају у Хофенхајму. 

С друге стране, главни заговорник останка на традиционалним таласним дужинама јесте Борусија из Дортмунда:

"Правило 50+1 више је донело доброг него штете немачком фудбалу”.

Поред Хофенхајма, Бајер Леверкузен, Волфзбург и РБ Лајпциг такође немају проблем с овим правилом, јер су и пре његовог увођења 1999. године били приватна власништва компанија. Уствари, то се односи Бајер и Волфзбург, док је Лајпциг много касније основан од стране Ред Була. До 1999. сви немачки клубови били су отганизовани као удружења грађана и били су у власништву навијача, односно чланова скупштине. Како би се отворио простор за долазак већег броја спонзора почетком 21. века дошло је до промена у организационом структурама, но Савез је заштитио клубове тако што је у статут убацио клаузулу по којој власник не може имати више од 49 одсто управљачких права.

Немци су с вим много добили, али и много изгубили. Када би се вагало, велико је питање на коју би страну превагнуло.

"Немачки навијач је традиционално врло повезан с клубом. Ако он осети да га више не третирају као навијача, него само као простог, глупог купца, имаћемо проблем“, рекао је недавно први човек Дортмунда Ханс Јоаким Вацке, упоредивши цене карата у Немачкој и Енглеској. 

"Стадиони су пуни између осталог и због тога што газда не одређује колико ће коштати улазница, нити пиво на стадиону", додао је Вацке. 

Статистике и чињенице у прилог ономе што говори Вацке: Више од једне деценије Бундеслига је најгледанија у Европи, цене улазница су релативно ниске, а популарност расте и ван Немачке. Минимално, али расте. Немци успут јако лепо негују култуту навијања (Фанмдасх култур) па тако и даље могу да се похвале стајаћим навијачким трибинама, без столица, слободним путовањима на гостовања, организованим кореографијама и код куће и на страни. За све ово немачки навијач може да захвали демократком праву бирања и директном утицају на функционисање клуба кроз правило 50+1. Та права у највећих клубова Европе продата су за врећу новца... 

С друге стране, заговорници пада правила 50+1 тврде како је Премијер лига све моћнија и све недостижнија баш из разлога што Немци не дозвољавају уплив свежег капитала у њихов фудбал. Да тога има, кажу, највећи играчи не би долазили само у Бајерн, већ и у остале немачке клубве, чији власници морају да чекају по 20 година да би добили сву управљачку моћ. А толико дуго ретко ко је спреман да чека. Односно, зашто би газда упумпавао новац у клуб у ком се не пита готово ништа?! Одговор с друге стране стиже ескпресно. И тако све у круг: Ниједан Немачки клуб нема дуг, сви послују у плусу и имају запажене резултате на европској сцени, што се не може рећи за Енглезе, где више од 80 одсто клубова Премијер лиге и Чемпионшипа годину завршава с минусом на рачуну.

Дуго најављивани рат у Немачкој је почео. На чијој сте страни? 

Извор: моззартспорт

Коментари / 0

Оставите коментар