Почео рат у њемачком фудбалу!
Милијардер из Минхена званично кренуо у рушење правила 50+1! Шта доноси, а шта односи чувени закон? Шта би могло да буде ако Хасан Исмаик победи? Да ли је ово заправо борба добра и зла у све безнадежнијем модерном фудбалу?
Фудбал 04.07.2017 | 23:30
Јордански милијардер, љут што су његови Лавови прошле сезоне испали из друге лиге, није желео да плати лиценцу за трећи ранг такмичења (10.000.000 евра), па се славни клуб преселио у Регионалну лигу (четврти ранг). Он је најавио да ће тужити Фудбалски савез и Немачу државу и то је јуче званично и учинио.
"Тужни догађаји у претходних неколико недеља натерали су ме на то. Ја поштујем државу у којој живим и њене законе, али ово правило је превара и не доноси добро немачком фудбалу. Очекујем да ћу уз помоћ осталих клубова успети да оборим систем 50+1. За тако нешто требаће нам најмање три године", казао је Исмаик.
Пре неколико месеци врло оштро о овој теми говорили су и из Хофехајма који је један од четири клуба који не потпадају под то правило, јер је Дитмару Хопу после 20 година непрекидног улагања у клуб дозвољено да преузме већински пакет акција.
"Постоје клубови који се озбиљно противе и боре за укидање правила 50+1. Многи већ имају додатне партнере у својој власничкој структури, али би их радије задржали као тајновите. У клубовима постоје стратешке инвестиције, укидање овог првила би их само увећало”, сматрају у Хофенхајму.
С друге стране, главни заговорник останка на традиционалним таласним дужинама јесте Борусија из Дортмунда:
"Правило 50+1 више је донело доброг него штете немачком фудбалу”.
Поред Хофенхајма, Бајер Леверкузен, Волфзбург и РБ Лајпциг такође немају проблем с овим правилом, јер су и пре његовог увођења 1999. године били приватна власништва компанија. Уствари, то се односи Бајер и Волфзбург, док је Лајпциг много касније основан од стране Ред Була. До 1999. сви немачки клубови били су отганизовани као удружења грађана и били су у власништву навијача, односно чланова скупштине. Како би се отворио простор за долазак већег броја спонзора почетком 21. века дошло је до промена у организационом структурама, но Савез је заштитио клубове тако што је у статут убацио клаузулу по којој власник не може имати више од 49 одсто управљачких права.
Немци су с вим много добили, али и много изгубили. Када би се вагало, велико је питање на коју би страну превагнуло.
"Немачки навијач је традиционално врло повезан с клубом. Ако он осети да га више не третирају као навијача, него само као простог, глупог купца, имаћемо проблем“, рекао је недавно први човек Дортмунда Ханс Јоаким Вацке, упоредивши цене карата у Немачкој и Енглеској.
"Стадиони су пуни између осталог и због тога што газда не одређује колико ће коштати улазница, нити пиво на стадиону", додао је Вацке.
Статистике и чињенице у прилог ономе што говори Вацке: Више од једне деценије Бундеслига је најгледанија у Европи, цене улазница су релативно ниске, а популарност расте и ван Немачке. Минимално, али расте. Немци успут јако лепо негују култуту навијања (Фанмдасх култур) па тако и даље могу да се похвале стајаћим навијачким трибинама, без столица, слободним путовањима на гостовања, организованим кореографијама и код куће и на страни. За све ово немачки навијач може да захвали демократком праву бирања и директном утицају на функционисање клуба кроз правило 50+1. Та права у највећих клубова Европе продата су за врећу новца...
С друге стране, заговорници пада правила 50+1 тврде како је Премијер лига све моћнија и све недостижнија баш из разлога што Немци не дозвољавају уплив свежег капитала у њихов фудбал. Да тога има, кажу, највећи играчи не би долазили само у Бајерн, већ и у остале немачке клубве, чији власници морају да чекају по 20 година да би добили сву управљачку моћ. А толико дуго ретко ко је спреман да чека. Односно, зашто би газда упумпавао новац у клуб у ком се не пита готово ништа?! Одговор с друге стране стиже ескпресно. И тако све у круг: Ниједан Немачки клуб нема дуг, сви послују у плусу и имају запажене резултате на европској сцени, што се не може рећи за Енглезе, где више од 80 одсто клубова Премијер лиге и Чемпионшипа годину завршава с минусом на рачуну.
Дуго најављивани рат у Немачкој је почео. На чијој сте страни?
Извор: моззартспорт
Коментари / 0
Оставите коментар