Počeo rat u njemačkom fudbalu!
Milijarder iz Minhena zvanično krenuo u rušenje pravila 50+1! Šta donosi, a šta odnosi čuveni zakon? Šta bi moglo da bude ako Hasan Ismaik pobedi? Da li je ovo zapravo borba dobra i zla u sve beznadežnijem modernom fudbalu?
Fudbal 04.07.2017 | 23:30
Jordanski milijarder, ljut što su njegovi Lavovi prošle sezone ispali iz druge lige, nije želeo da plati licencu za treći rang takmičenja (10.000.000 evra), pa se slavni klub preselio u Regionalnu ligu (četvrti rang). On je najavio da će tužiti Fudbalski savez i Nemaču državu i to je juče zvanično i učinio.
"Tužni događaji u prethodnih nekoliko nedelja naterali su me na to. Ja poštujem državu u kojoj živim i njene zakone, ali ovo pravilo je prevara i ne donosi dobro nemačkom fudbalu. Očekujem da ću uz pomoć ostalih klubova uspeti da oborim sistem 50+1. Za tako nešto trebaće nam najmanje tri godine", kazao je Ismaik.
Pre nekoliko meseci vrlo oštro o ovoj temi govorili su i iz Hofehajma koji je jedan od četiri kluba koji ne potpadaju pod to pravilo, jer je Ditmaru Hopu posle 20 godina neprekidnog ulaganja u klub dozvoljeno da preuzme većinski paket akcija.
"Postoje klubovi koji se ozbiljno protive i bore za ukidanje pravila 50+1. Mnogi već imaju dodatne partnere u svojoj vlasničkoj strukturi, ali bi ih radije zadržali kao tajnovite. U klubovima postoje strateške investicije, ukidanje ovog prvila bi ih samo uvećalo”, smatraju u Hofenhajmu.
S druge strane, glavni zagovornik ostanka na tradicionalnim talasnim dužinama jeste Borusija iz Dortmunda:
"Pravilo 50+1 više je donelo dobrog nego štete nemačkom fudbalu”.
Pored Hofenhajma, Bajer Leverkuzen, Volfzburg i RB Lajpcig takođe nemaju problem s ovim pravilom, jer su i pre njegovog uvođenja 1999. godine bili privatna vlasništva kompanija. Ustvari, to se odnosi Bajer i Volfzburg, dok je Lajpcig mnogo kasnije osnovan od strane Red Bula. Do 1999. svi nemački klubovi bili su otganizovani kao udruženja građana i bili su u vlasništvu navijača, odnosno članova skupštine. Kako bi se otvorio prostor za dolazak većeg broja sponzora početkom 21. veka došlo je do promena u organizacionom strukturama, no Savez je zaštitio klubove tako što je u statut ubacio klauzulu po kojoj vlasnik ne može imati više od 49 odsto upravljačkih prava.
Nemci su s vim mnogo dobili, ali i mnogo izgubili. Kada bi se vagalo, veliko je pitanje na koju bi stranu prevagnulo.
"Nemački navijač je tradicionalno vrlo povezan s klubom. Ako on oseti da ga više ne tretiraju kao navijača, nego samo kao prostog, glupog kupca, imaćemo problem“, rekao je nedavno prvi čovek Dortmunda Hans Joakim Vacke, uporedivši cene karata u Nemačkoj i Engleskoj.
"Stadioni su puni između ostalog i zbog toga što gazda ne određuje koliko će koštati ulaznica, niti pivo na stadionu", dodao je Vacke.
Statistike i činjenice u prilog onome što govori Vacke: Više od jedne decenije Bundesliga je najgledanija u Evropi, cene ulaznica su relativno niske, a popularnost raste i van Nemačke. Minimalno, ali raste. Nemci usput jako lepo neguju kultutu navijanja (Fanmdash kultur) pa tako i dalje mogu da se pohvale stajaćim navijačkim tribinama, bez stolica, slobodnim putovanjima na gostovanja, organizovanim koreografijama i kod kuće i na strani. Za sve ovo nemački navijač može da zahvali demokratkom pravu biranja i direktnom uticaju na funkcionisanje kluba kroz pravilo 50+1. Ta prava u najvećih klubova Evrope prodata su za vreću novca...
S druge strane, zagovornici pada pravila 50+1 tvrde kako je Premijer liga sve moćnija i sve nedostižnija baš iz razloga što Nemci ne dozvoljavaju upliv svežeg kapitala u njihov fudbal. Da toga ima, kažu, najveći igrači ne bi dolazili samo u Bajern, već i u ostale nemačke klubve, čiji vlasnici moraju da čekaju po 20 godina da bi dobili svu upravljačku moć. A toliko dugo retko ko je spreman da čeka. Odnosno, zašto bi gazda upumpavao novac u klub u kom se ne pita gotovo ništa?! Odgovor s druge strane stiže eskpresno. I tako sve u krug: Nijedan Nemački klub nema dug, svi posluju u plusu i imaju zapažene rezultate na evropskoj sceni, što se ne može reći za Engleze, gde više od 80 odsto klubova Premijer lige i Čempionšipa godinu završava s minusom na računu.
Dugo najavljivani rat u Nemačkoj je počeo. Na čijoj ste strani?
Izvor: mozzartsport
Komentari / 0
Ostavite komentar