На данашњи дан: Сани - 1359 утакмица, 1301 гол!

На данашњи дан рођен је Слободан Сантрач, најбољи југословенски стрелац свих времена!

Фудбал 01.07.2017 | 21:45
На данашњи дан 1946. године у Коцељеви рођен Слободан Сантрач, најбољи југословенски стрелац свих времена и некадашњи селектор Плавих.

Почео је да игра у пионирском тиму Такова из Горњег Милановца, стасао у Радничком из Ваљева (каснији Металац), да би од 1965. до 1974. године играо у ОФК Београду. Након епизоде у швајцарском Грасхоперсу (1974-76), враћа се у ОФК Београд где наступа до 1978. Две следеће године игра за Партизан, а каријеру завршава у Земуну за који игра од 1980. до 1983. године.

Са 218 постигнутих голова убедљиво заузима прво место на листи југословенских лигашких рекордера свих времена. Четири пута је био најбољи прволигашки стрелац (1967/68 - 22 голова, 1969/70 - 20 голова, 1971/72 - 33 гла, 1972/73 - 25 голова).

Током каријере одиграо је укупно 1.359 утакмица и постигао 1.301 гол. Меду Сантрачевим голгетерским трофејима посебно место заузима "бронзана копачка" париског листа "Франс Фудбал", коју је освојио у сезони 1971/72. Тада је са 33 лигашка гола био трећи стрелац у Европи (први је био Немац Герд Милер са 40 голова).

За репрезентацију Југославије одиграо је само осам утакмица и постигао један гол. И то никад свих 90 минута! Само двапут је играо цело полувреме - на осам утакмица укупно 110 минута.

Био је први селектор нове Југославије (1994-98), а у 43 утакмице успео је да оствари 26 победа, 10 нерешених игара и седам пораза. Одвео је екипу на СП у Француској 1998, где смо у мечу осмине финала поражени од Холандије (2:1)...