Na današnji dan: Sani - 1359 utakmica, 1301 gol!

Na današnji dan rođen je Slobodan Santrač, najbolji jugoslovenski strelac svih vremena!

Fudbal 01.07.2017 | 21:45
Na današnji dan 1946. godine u Koceljevi rođen Slobodan Santrač, najbolji jugoslovenski strelac svih vremena i nekadašnji selektor Plavih.

Počeo je da igra u pionirskom timu Takova iz Gornjeg Milanovca, stasao u Radničkom iz Valjeva (kasniji Metalac), da bi od 1965. do 1974. godine igrao u OFK Beogradu. Nakon epizode u švajcarskom Grashopersu (1974-76), vraća se u OFK Beograd gde nastupa do 1978. Dve sledeće godine igra za Partizan, a karijeru završava u Zemunu za koji igra od 1980. do 1983. godine.

Sa 218 postignutih golova ubedljivo zauzima prvo mesto na listi jugoslovenskih ligaških rekordera svih vremena. Četiri puta je bio najbolji prvoligaški strelac (1967/68 - 22 golova, 1969/70 - 20 golova, 1971/72 - 33 gla, 1972/73 - 25 golova).

Tokom karijere odigrao je ukupno 1.359 utakmica i postigao 1.301 gol. Medu Santračevim golgeterskim trofejima posebno mesto zauzima "bronzana kopačka" pariskog lista "Frans Fudbal", koju je osvojio u sezoni 1971/72. Tada je sa 33 ligaška gola bio treći strelac u Evropi (prvi je bio Nemac Gerd Miler sa 40 golova).

Za reprezentaciju Jugoslavije odigrao je samo osam utakmica i postigao jedan gol. I to nikad svih 90 minuta! Samo dvaput je igrao celo poluvreme - na osam utakmica ukupno 110 minuta.

Bio je prvi selektor nove Jugoslavije (1994-98), a u 43 utakmice uspeo je da ostvari 26 pobeda, 10 nerešenih igara i sedam poraza. Odveo je ekipu na SP u Francuskoj 1998, gde smo u meču osmine finala poraženi od Holandije (2:1)...