Кредити лијек за банкарски сектор
Надзор над банкама биће ојачан захваљујући кредиту Свјетске банке вриједном 56,6 милиона евра, а та ињекција допринијеће и подизању стабилности и враћању повјерења у финансијски сектор.
Република Српска 10.06.2017 | 17:42
Кредит који је Свјетска банка већ одобрила равноправно ће подијелити РС и ФБиХ.
У информацији коју је Министарство финансија и трезора БиХ доставило Парламенту БиХ наведено је да ће новац бити искоришћен искључиво за јачање банкарског сектора кроз унапређивање капацитета за регулацију, надзор и реструктурисање банака и побољшано руковођење у развојним банкама у РС и ФБиХ.
''Реализација пројекта донијеће значајну корист банкарском сектору. Јачањем регулације и надзора над банкама и спровођењем модерног оквира реструктурирања биће повећано повјерење у банкарски систем, што је битно у свјетлу крхког економског опоравка и погоршања активе и мале профитабилности појединих банака.
Пројекат би свакако требало да допринесе већој стабилности финансијског сектора што ће утицати на бољи рејтинг земље и раст инвестиција неопходних за привредни раст и запошљавање'', кажу у Министарству финансија и трезора БиХ.
Влада Републике Српске је на посљедњој сједници донијела одлуку о прихватању дугорочног задужења у склопу овог пројекта и упутила је на разматрање и усвајање у Народну скупштину РС.
''У циљу пружања подршке властима у спровођењу реформи и примјени законских прописа, Свјетска банка је понудила пројекат за унапређење банкарског сектора, нарочито у области надзора банака и оспособљавања ентитетских агенција за банкарство за реструктурирање банака.
То би требало да допринесе очувању стабилности финансијског сектора као кључног услова макрофинансијске стабилности земље. Један од развојних циљева је и јачање управљања развојним банкама у РС и ФБиХ'', рекли су у Министарству финансија РС.
Министри финансија БиХ и ентитета крајем марта су одржали састанак са представницима Свјетске банке на којем је усаглашен пројекат и договорен зајам. Значај овог пројекта посебно је дошао до изражаја након што су Бобар банка и Банка Српске завршиле у ликвидацији.
Закони
Република Српска је крајем 2016. године донијела нови Закон о банкама и измијенила Закон о Агенцији за банкарство РС.
''Овим законским рјешењима уређује се пословање и реструктурисање банака и јачају и проширују надлежности Агенције за банкарство РС'', казали су у Министарству финансија РС.
Извор: Глас Српске
Коментари / 6
Оставите коментарРепо Послови
10.06.2017 16:43Каква болан стабилизација овога онога? До посљедње марке иде у исплату текуцих обавеза! Нити једна марка неце биту намјенски утросена, нити једна! Исто као прица око акциза- као фол ици це у путеве, аутопутеве, свемирске стазе! Дееп спеаце нине! А милијарде акциза вец потросене у текуцој потросњи. И ко кога ту зеза???? Пу народе, фукаро једна освијести се висе и прогладај на оци, кад ти их је вец Бог дао
ОДГОВОРИТЕре.
10.06.2017 20:42Вјеровати баји,...не вјеровати својим оцима, и тако све до конацне пропасти
ре
10.06.2017 21:29Народу није потребан способан и струцан цовјек за финансије као господин Драгас.Ко и у једној републици или новонасталој дрзави еx YУ, зна направити финансијски пресјек у коме се налазе????
Роси
10.06.2017 22:24Агенција за банкарство РС???? Које банкарство? Домаце банке пропале, у стецају...Све иде преко централне банке у Сарајеву. Кога ови обмањују висе
полицајац
10.06.2017 17:46Банка српске сад није на добосу она је сада на једноруком ЏЕКУ . фуј
ОДГОВОРИТЕЗз
10.06.2017 18:59Опет нова запослења.али за странацке људе владајуце коалиције
ОДГОВОРИТЕ