Krediti lijek za bankarski sektor
Nadzor nad bankama biće ojačan zahvaljujući kreditu Svjetske banke vrijednom 56,6 miliona evra, a ta injekcija doprinijeće i podizanju stabilnosti i vraćanju povjerenja u finansijski sektor.
Republika Srpska 10.06.2017 | 17:42
Kredit koji je Svjetska banka već odobrila ravnopravno će podijeliti RS i FBiH.
U informaciji koju je Ministarstvo finansija i trezora BiH dostavilo Parlamentu BiH navedeno je da će novac biti iskorišćen isključivo za jačanje bankarskog sektora kroz unapređivanje kapaciteta za regulaciju, nadzor i restrukturisanje banaka i poboljšano rukovođenje u razvojnim bankama u RS i FBiH.
''Realizacija projekta donijeće značajnu korist bankarskom sektoru. Jačanjem regulacije i nadzora nad bankama i sprovođenjem modernog okvira restrukturiranja biće povećano povjerenje u bankarski sistem, što je bitno u svjetlu krhkog ekonomskog oporavka i pogoršanja aktive i male profitabilnosti pojedinih banaka.
Projekat bi svakako trebalo da doprinese većoj stabilnosti finansijskog sektora što će uticati na bolji rejting zemlje i rast investicija neophodnih za privredni rast i zapošljavanje'', kažu u Ministarstvu finansija i trezora BiH.
Vlada Republike Srpske je na posljednjoj sjednici donijela odluku o prihvatanju dugoročnog zaduženja u sklopu ovog projekta i uputila je na razmatranje i usvajanje u Narodnu skupštinu RS.
''U cilju pružanja podrške vlastima u sprovođenju reformi i primjeni zakonskih propisa, Svjetska banka je ponudila projekat za unapređenje bankarskog sektora, naročito u oblasti nadzora banaka i osposobljavanja entitetskih agencija za bankarstvo za restrukturiranje banaka.
To bi trebalo da doprinese očuvanju stabilnosti finansijskog sektora kao ključnog uslova makrofinansijske stabilnosti zemlje. Jedan od razvojnih ciljeva je i jačanje upravljanja razvojnim bankama u RS i FBiH'', rekli su u Ministarstvu finansija RS.
Ministri finansija BiH i entiteta krajem marta su održali sastanak sa predstavnicima Svjetske banke na kojem je usaglašen projekat i dogovoren zajam. Značaj ovog projekta posebno je došao do izražaja nakon što su Bobar banka i Banka Srpske završile u likvidaciji.
Zakoni
Republika Srpska je krajem 2016. godine donijela novi Zakon o bankama i izmijenila Zakon o Agenciji za bankarstvo RS.
''Ovim zakonskim rješenjima uređuje se poslovanje i restrukturisanje banaka i jačaju i proširuju nadležnosti Agencije za bankarstvo RS'', kazali su u Ministarstvu finansija RS.
Izvor: Glas Srpske
Komentari / 6
Ostavite komentarRepo Poslovi
10.06.2017 16:43Kakva bolan stabilizacija ovoga onoga? Do posljednje marke ide u isplatu tekucih obaveza! Niti jedna marka nece bitu namjenski utrosena, niti jedna! Isto kao prica oko akciza- kao fol ici ce u puteve, autoputeve, svemirske staze! Deep speace nine! A milijarde akciza vec potrosene u tekucoj potrosnji. I ko koga tu zeza???? Pu narode, fukaro jedna osvijesti se vise i progladaj na oci, kad ti ih je vec Bog dao
ODGOVORITEre.
10.06.2017 20:42Vjerovati baji,...ne vjerovati svojim ocima, i tako sve do konacne propasti
re
10.06.2017 21:29Narodu nije potreban sposoban i strucan covjek za finansije kao gospodin Dragas.Ko i u jednoj republici ili novonastaloj drzavi ex YU, zna napraviti finansijski presjek u kome se nalaze????
Rosi
10.06.2017 22:24Agencija za bankarstvo RS???? Koje bankarstvo? Domace banke propale, u stecaju...Sve ide preko centralne banke u Sarajevu. Koga ovi obmanjuju vise
policajac
10.06.2017 17:46Banka srpske sad nije na dobosu ona je sada na jednorukom DŽEKU . fuj
ODGOVORITEZz
10.06.2017 18:59Opet nova zaposlenja.ali za stranacke ljude vladajuce koalicije
ODGOVORITE