БЛ: Костић сачувао ХСВ, Волфсбург пред Цвајтом!

Српски репрезентативац Филип Костић спасао је Хамбург у Бундеслиги голом и асистенцијом у последњем колу сезоне! Судија с два пенала погурао Дортмунд у Лигу шампиона! Хофенхајм иде у квалификације за елиту, Келн директно у Лиги Европе. . .  Никад друга лига - Хамбургер слави Костића! Великан са севера Немачке победио Волфзбург у финалу за опстанак - 2:1 (1:1) уз сјајну партију српског репрезентативца.

Фудбал 20.05.2017 | 19:30
Репрезентативац Србије Филип Костић постигао гол и асистирао у победи ХСВ-а над Волфсбургом (2:1) који је "вукове" тако довео у проблем. Они ће сада играти доигравање за опстанак у Бундесу.

Костић је био стрелац за изједначење уз 32, да би три минута пре краја асистирао Ђанлуки Валдшмиту за преокрет против Волфсбурга на 2:1 и опстанак у елити.

Хамбург су три минута делила од трећег наступа у баражу за опстанак у последње четири године, али ће да се још 180 минута зноје навијачи управо Волфсбурга који је овим поразом пао на 16. место.

ХСВ је тако и даље остао једини немачки тим који никад није испао из Бундеслиге.

Све је овог поподнева у доњем делу табеле било подређено финалу за опстанак, а после велике борбе Хамбургер је послао Волфзбург у бараж победом од 2:1 (1:1), захваљујући нашем Филипу Костићу.

Гол и асистенција српског репрезентативца испоставили су се као одлучујући за будућност легендарног сата на стадиону ХСВ-а који ће и после 53 године и кусур дана наставити да куца у Бундеслиги у част јединог клуба који никада није испао из немачке елите. После ове победе Диносауруси су сезону завршили на 14. месту, иако су њен највећи део провели на последње три позиције на табели.

У сјајној атмосфери, пред чак 57.000 ватрених гледалаца, ХСВ се дуго мучио да пробије бедем сјајне екипе Волфзбурга којој је и реми био довољан да се спасе, али је генијалан пас Филипа Костића за Ђанлуку Валдшмита два минута пре краја и сјајан ударац младог резервисте разгалио север Немачке и оставио шестоструког шампиона Немачке у елити.

Управо је Хамбургер био најугроженији пред одлучујућих 90 минута, а ситуација је била још гора након што је Робин Кнохе у 23. минуту главом на пас Јунга довео Вукове у вођство. Ипак, после сјајне акције и асистенције Луиса Холтбија у 32. минуту, Костић је мајсторски матирао Коена Кастелса и поравнао на 1:1.

Хамбургер је био бољи у већем делу меча, Србин изузетно разигаран данас, што ће радовати и селектора Славољуба Муслина, а асистенција из завршнице меча за победу ХСВ-а била је најслађи одговор Костића неверним Томама, које су га током сезоне проглашавале за "пропалу инвестицију" од 14.000.000 евра. Данас се Хамбургу исплатио сваки цент потрошен прошлог лета.

Волфзбург је после овог пораза пао на позицију број 16, па га у наставку сезоне очекују два меча баража за опстанак против трећепласираног тима из Цвајте, вероватно Ајнтрахта из Брауншвајга видећемо сутра.

Што се тиче осталих мечева, већ отписани Инголштат и Дармштат опростили су се ремијима од Бундеслиге. Љиљани су као гости два пута стизали предност Менхенгалдбаха и на крају однели сладак бод (2:2), док је Инголштат могао да победи Шалке да Дарио Лезкано није промашио једнаестерац у 64. минуту. После свега, баварски тим се задовољио бодом, било је 1:1.

Другопласирани Лајпциг поново је прокоцкао два гола предности као прошле недеље против Бајерна. Хесус Ваљехо и Дени Блум су головима у последњих десет минута донели бод Ајнтрахту и обрадовали навијаче у Франкфурту на крају једне за њих лепе сезоне - 2:2. Сезоне коју ће моћи да крунишу финалом Купа против Борусије из Дортмунда следећег викенда у Берлину.

Драматично је било и у борби за Европу, Борусије Дортмунд је после три преокрета сломила Вердер минут пре краја за 4:3 и "оверу" трећег места које води директно у Лигу шампиона, испред Хофенхајма који је ремизирао са Аугзбургом 0:0 у кључном мечу.

Келн је савладао Мајнц 2:0 и изборио се за директан пласман у Лигу Европе, захваљујући дебаклу Херте против Бајерна који је славио 6:2 у Берлину, те поразу Фрајбурга 4:1 од шампиона Бајерна у Минхену.

У квалификације за ЛЕ ће берлински тим, док је празних руку остао Фрајбург. Из Бундслиге су још раније испали Дармштат и Инголштат.

Волфсбург је повео у Хамбургу преко Кношеа у 23. минуту, али Костић поравнава већ у 32. после сјајног проигравања Луиса Холтбија у празан прстор у казненом.

Велики притисак у наставку није донео много резултата домаћину, а онда се догодио 88. минуту. Костић једва стиже лопту код леве корнер заставице, шаље фанастичан центаршут на другу стативу где сјајно скаче Валдшмит и главом преокреће резултат за ерупцију одушевљења на трибинама.

Још драматичније је било у Дортмунду где су виђена чак три преокрета. Јунузовић је шокирао домаћина за вођство Вердера већ у седмом минуту, али Ројс и Обамејанг преокрећу на 2:1 до полувремена.

Редали су се промашаји "милионера", за шта је уследила сурова казна у првој половини другог полувремена. Практично ни из чега Вердер за 20 минута се враћа у предност погоцима Бартелса и Крузеа.

Међутим, жесток притисак у завршници донси два пенала и спасава треће место Борусији. Ројс је изједначио у 75, а победом треће место "оверио" Обамејанг са 11 метара, такође другим голом на мечу.

Све решено у Бундеслиги! Хамбургер је голом у самом финишу меча отерао Волфзбург у бараж за опстанак, а исто тако у последњим секундама решено је и питање трећег директног учесника Лиге шампиона! То је Дортмунд.

Хофенхајм и Борусија ушли у последње коло изједначени, а у последњих 90 минута гледали смо велике преокрете, поготово на Вестфалену. Хоф никако није успевао да сломи отпор Аугзбурга (на крају је и остало 0:0), међутим, у једном тренутку тим Јулијана Нагелсмана чак се нашао на трећем месту, јер је Вердер са 1:2 окренуо на 3:2 и претио да пошаље Милионере у квалификације за ЛШ.

А онда је судија Гинтер Перл преузео ствари у своје руке. Добро, не може се рећи да баш није било основа за два пенала која ће досудити за Борусију, али у таквом тренутку... Утисак - превише је. Дефинитивно се радило о озбиљном ветру у леђа.

Одлука је данас пала и о учесницима Лиге Европе. Тежак и неочекиван пораз од Леверкузена (2:6) спустио је Херту на шесто место, и Берлинци ће морати у квалификације, као и прошле године. Пету позицију и директан пласман у ЛЕ преузео је Келн. јарчеви нису имали проблема са Мајнцом - 2:0.

А у Минхену се славила титула. У свечарском амбијенту прво су у пензију испраћени Филип Лам и Ћаби Алонсо, онда је Фрајбург испраћен са четири комада у мрежи, да би после меча уследило поливање пивом и остале традиционалне немачке враголије током прослављања салатаре...

Суров крај сезоне Херти је приредио Бајер, који је надокнадио све пропуштено из претходна 33 кола и понизио Берлинце. Двоструки стрелац у победи од 6:2 био је Хаверц, док је Хавијер Ернандес Чичарито дао један и наместио још један погодак за "фармацеуте".

Шампион Бајерн је тек у завршници нокаутирао Фрајбург, Робер и Видал су донели 2:0 у 73. минуту, али само три минута касније резултат смањује бивши нападач минхенског тима Нилс Петерсен.

Ипак, у надокнади времена Рибери и Кимих постижу још по гол за Баварце за убедљиву прославу пете узастопне титуле шампиона Немачке.

Одличан меч је одиграо још један српски фудалер, Милош Јојић је био асистент другог гола у важној победи Келна над Мајнцом за директан пласман у Лигу Европе.

Највеће изненађење сезоне Лајпциг је испустио 2:0 на гостовању у Франкфурту у последњих седам минута утакмице, док је Инголштат пропустио шансу да се победом опрости од елите.

Домаћин је промашио пенал са играчем више на 1:1 са Шалкеом, 25 минута пре краја сусрета. Ремијем се у Цвајту вратио и Дармштат, успевши два пута да стигне вођство Борусије у Менхенгладбаху за коначних 2:2.

Разочаравајућих последњих 90 минута одиграо је Хофенхајм, домаћин је доминирао против Аугзбурга, имао 20 шутева, али Вагнер, Крамарић, Шваглер и Бичакчић нису успели да савладају Лутеа.

Најбољи стрелац Бундеслиге постао је Пјер-Емерик Обамејанг који је са два гола у последњем колу престигао Роберта Левандовског и титулу освојио са 31 поготком.