BL: Kostić sačuvao HSV, Volfsburg pred Cvajtom!

Srpski reprezentativac Filip Kostić spasao je Hamburg u Bundesligi golom i asistencijom u poslednjem kolu sezone! Sudija s dva penala pogurao Dortmund u Ligu šampiona! Hofenhajm ide u kvalifikacije za elitu, Keln direktno u Ligi Evrope. . .  Nikad druga liga - Hamburger slavi Kostića! Velikan sa severa Nemačke pobedio Volfzburg u finalu za opstanak - 2:1 (1:1) uz sjajnu partiju srpskog reprezentativca.

Fudbal 20.05.2017 | 19:30
Reprezentativac Srbije Filip Kostić postigao gol i asistirao u pobedi HSV-a nad Volfsburgom (2:1) koji je "vukove" tako doveo u problem. Oni će sada igrati doigravanje za opstanak u Bundesu.

Kostić je bio strelac za izjednačenje uz 32, da bi tri minuta pre kraja asistirao Đanluki Valdšmitu za preokret protiv Volfsburga na 2:1 i opstanak u eliti.

Hamburg su tri minuta delila od trećeg nastupa u baražu za opstanak u poslednje četiri godine, ali će da se još 180 minuta znoje navijači upravo Volfsburga koji je ovim porazom pao na 16. mesto.

HSV je tako i dalje ostao jedini nemački tim koji nikad nije ispao iz Bundeslige.

Sve je ovog popodneva u donjem delu tabele bilo podređeno finalu za opstanak, a posle velike borbe Hamburger je poslao Volfzburg u baraž pobedom od 2:1 (1:1), zahvaljujući našem Filipu Kostiću.

Gol i asistencija srpskog reprezentativca ispostavili su se kao odlučujući za budućnost legendarnog sata na stadionu HSV-a koji će i posle 53 godine i kusur dana nastaviti da kuca u Bundesligi u čast jedinog kluba koji nikada nije ispao iz nemačke elite. Posle ove pobede Dinosaurusi su sezonu završili na 14. mestu, iako su njen najveći deo proveli na poslednje tri pozicije na tabeli.

U sjajnoj atmosferi, pred čak 57.000 vatrenih gledalaca, HSV se dugo mučio da probije bedem sjajne ekipe Volfzburga kojoj je i remi bio dovoljan da se spase, ali je genijalan pas Filipa Kostića za Đanluku Valdšmita dva minuta pre kraja i sjajan udarac mladog rezerviste razgalio sever Nemačke i ostavio šestostrukog šampiona Nemačke u eliti.

Upravo je Hamburger bio najugroženiji pred odlučujućih 90 minuta, a situacija je bila još gora nakon što je Robin Knohe u 23. minutu glavom na pas Junga doveo Vukove u vođstvo. Ipak, posle sjajne akcije i asistencije Luisa Holtbija u 32. minutu, Kostić je majstorski matirao Koena Kastelsa i poravnao na 1:1.

Hamburger je bio bolji u većem delu meča, Srbin izuzetno razigaran danas, što će radovati i selektora Slavoljuba Muslina, a asistencija iz završnice meča za pobedu HSV-a bila je najslađi odgovor Kostića nevernim Tomama, koje su ga tokom sezone proglašavale za "propalu investiciju" od 14.000.000 evra. Danas se Hamburgu isplatio svaki cent potrošen prošlog leta.

Volfzburg je posle ovog poraza pao na poziciju broj 16, pa ga u nastavku sezone očekuju dva meča baraža za opstanak protiv trećeplasiranog tima iz Cvajte, verovatno Ajntrahta iz Braunšvajga videćemo sutra.

Što se tiče ostalih mečeva, već otpisani Ingolštat i Darmštat oprostili su se remijima od Bundeslige. Ljiljani su kao gosti dva puta stizali prednost Menhengaldbaha i na kraju odneli sladak bod (2:2), dok je Ingolštat mogao da pobedi Šalke da Dario Lezkano nije promašio jednaesterac u 64. minutu. Posle svega, bavarski tim se zadovoljio bodom, bilo je 1:1.

Drugoplasirani Lajpcig ponovo je prokockao dva gola prednosti kao prošle nedelje protiv Bajerna. Hesus Valjeho i Deni Blum su golovima u poslednjih deset minuta doneli bod Ajntrahtu i obradovali navijače u Frankfurtu na kraju jedne za njih lepe sezone - 2:2. Sezone koju će moći da krunišu finalom Kupa protiv Borusije iz Dortmunda sledećeg vikenda u Berlinu.

Dramatično je bilo i u borbi za Evropu, Borusije Dortmund je posle tri preokreta slomila Verder minut pre kraja za 4:3 i "overu" trećeg mesta koje vodi direktno u Ligu šampiona, ispred Hofenhajma koji je remizirao sa Augzburgom 0:0 u ključnom meču.

Keln je savladao Majnc 2:0 i izborio se za direktan plasman u Ligu Evrope, zahvaljujući debaklu Herte protiv Bajerna koji je slavio 6:2 u Berlinu, te porazu Frajburga 4:1 od šampiona Bajerna u Minhenu.

U kvalifikacije za LE će berlinski tim, dok je praznih ruku ostao Frajburg. Iz Bundslige su još ranije ispali Darmštat i Ingolštat.

Volfsburg je poveo u Hamburgu preko Knošea u 23. minutu, ali Kostić poravnava već u 32. posle sjajnog proigravanja Luisa Holtbija u prazan prstor u kaznenom.

Veliki pritisak u nastavku nije doneo mnogo rezultata domaćinu, a onda se dogodio 88. minutu. Kostić jedva stiže loptu kod leve korner zastavice, šalje fanastičan centaršut na drugu stativu gde sjajno skače Valdšmit i glavom preokreće rezultat za erupciju oduševljenja na tribinama.

Još dramatičnije je bilo u Dortmundu gde su viđena čak tri preokreta. Junuzović je šokirao domaćina za vođstvo Verdera već u sedmom minutu, ali Rojs i Obamejang preokreću na 2:1 do poluvremena.

Redali su se promašaji "milionera", za šta je usledila surova kazna u prvoj polovini drugog poluvremena. Praktično ni iz čega Verder za 20 minuta se vraća u prednost pogocima Bartelsa i Kruzea.

Međutim, žestok pritisak u završnici donsi dva penala i spasava treće mesto Borusiji. Rojs je izjednačio u 75, a pobedom treće mesto "overio" Obamejang sa 11 metara, takođe drugim golom na meču.

Sve rešeno u Bundesligi! Hamburger je golom u samom finišu meča oterao Volfzburg u baraž za opstanak, a isto tako u poslednjim sekundama rešeno je i pitanje trećeg direktnog učesnika Lige šampiona! To je Dortmund.

Hofenhajm i Borusija ušli u poslednje kolo izjednačeni, a u poslednjih 90 minuta gledali smo velike preokrete, pogotovo na Vestfalenu. Hof nikako nije uspevao da slomi otpor Augzburga (na kraju je i ostalo 0:0), međutim, u jednom trenutku tim Julijana Nagelsmana čak se našao na trećem mestu, jer je Verder sa 1:2 okrenuo na 3:2 i pretio da pošalje Milionere u kvalifikacije za LŠ.

A onda je sudija Ginter Perl preuzeo stvari u svoje ruke. Dobro, ne može se reći da baš nije bilo osnova za dva penala koja će dosuditi za Borusiju, ali u takvom trenutku... Utisak - previše je. Definitivno se radilo o ozbiljnom vetru u leđa.

Odluka je danas pala i o učesnicima Lige Evrope. Težak i neočekivan poraz od Leverkuzena (2:6) spustio je Hertu na šesto mesto, i Berlinci će morati u kvalifikacije, kao i prošle godine. Petu poziciju i direktan plasman u LE preuzeo je Keln. jarčevi nisu imali problema sa Majncom - 2:0.

A u Minhenu se slavila titula. U svečarskom ambijentu prvo su u penziju ispraćeni Filip Lam i Ćabi Alonso, onda je Frajburg ispraćen sa četiri komada u mreži, da bi posle meča usledilo polivanje pivom i ostale tradicionalne nemačke vragolije tokom proslavljanja salatare...

Surov kraj sezone Herti je priredio Bajer, koji je nadoknadio sve propušteno iz prethodna 33 kola i ponizio Berlince. Dvostruki strelac u pobedi od 6:2 bio je Haverc, dok je Havijer Ernandes Čičarito dao jedan i namestio još jedan pogodak za "farmaceute".

Šampion Bajern je tek u završnici nokautirao Frajburg, Rober i Vidal su doneli 2:0 u 73. minutu, ali samo tri minuta kasnije rezultat smanjuje bivši napadač minhenskog tima Nils Petersen.

Ipak, u nadoknadi vremena Riberi i Kimih postižu još po gol za Bavarce za ubedljivu proslavu pete uzastopne titule šampiona Nemačke.

Odličan meč je odigrao još jedan srpski fudaler, Miloš Jojić je bio asistent drugog gola u važnoj pobedi Kelna nad Majncom za direktan plasman u Ligu Evrope.

Najveće iznenađenje sezone Lajpcig je ispustio 2:0 na gostovanju u Frankfurtu u poslednjih sedam minuta utakmice, dok je Ingolštat propustio šansu da se pobedom oprosti od elite.

Domaćin je promašio penal sa igračem više na 1:1 sa Šalkeom, 25 minuta pre kraja susreta. Remijem se u Cvajtu vratio i Darmštat, uspevši dva puta da stigne vođstvo Borusije u Menhengladbahu za konačnih 2:2.

Razočaravajućih poslednjih 90 minuta odigrao je Hofenhajm, domaćin je dominirao protiv Augzburga, imao 20 šuteva, ali Vagner, Kramarić, Švagler i Bičakčić nisu uspeli da savladaju Lutea.

Najbolji strelac Bundeslige postao je Pjer-Emerik Obamejang koji je sa dva gola u poslednjem kolu prestigao Roberta Levandovskog i titulu osvojio sa 31 pogotkom.