Здравице - тема за дипломски

Није баш ријеткост да дјевојка наздравља на свечаностима, али је занимљивост да студент права пише дипломски рад на тему –здравица.

Република Српска 20.05.2017 | 10:30
Здравице - тема за дипломски
Драгана Стојановић из Вишеграда одлучила се да дипломира, и то је успјела чистом десетком, на ову тему.

"Од малих ногу сам живјела са здравицама, слушала мог оца док их учи и говори, он је једне године био и побједник здравичара на Сабору трубача у Гучи, и кад се бирао семинарски, а касније дипломски рад, синула ми је идеја да пишем о здравицама", прича Стојановићева за БН телевизију.

Писање рада није ишло глатко јер је ријетка литература из ове области, али упорним истраживањем ова дјевојка је успјела да напише дипломски и добије све похвале свог ментора и професора.

"Здравице су бесједе које се држе уз чашу вина или неког другог пића за вријеме свечаних ручкова или вечера на славама, свадбама, крштењима, породничним скуповима и сличним пригодама када се окупља већи број гостију", објашњава Стојановићева.

Дефиниција за здравичара је да је то онај који држи здравицу бираним ријечима кад пожели срећу, дуг живот и благостање домаћину, слављенику и оним у чију част се весеље одржава.

"Здравица или напијалица, како се још каже, може бити божићна, свадбарска, славска, говори се и у другим приликама, може имати и шаљив карактер, али се изговарати на даћама и сахранама", додаје Стојановићева, тренутно дипломирани правник без посла.



Здравица је врло значајна и у дипломатском свијету и тада је гест уважавања и почасти личности или организацији прије и током обједа. Шампањац је најпопуларније пиће уз здравице, али се може служити и свако друго вино.

"Приликом наздрављања у току ручка или вечере домаћин прво поздравља свог госта здравицома затим јој даје политички карактер, на крају опет поздрав госту и његовој супрузии , ако је присутна“, каже Стојановићева за БН телевизију објашњавајући да је историја наздрављања веома дуга.

Она каже да је истражила да се здравица држала и на Атилином двору, у Великој Британији се наздравља са уз ријеч "тоаст" уз умакање пачета препеченог хљеба у вино или пиво, а у Русији је незамислива без боце вотке.

"Шведска традицију здравица вуче из времена Викинга када се здравило из пуне лобање пићем својих противника, а Нијемци имају различите здравице и за вино и пиво, док у Кини домаћин чини прву здравицу говорећи 'генбеи' што значи 'од дна према горе', истиче Стојановићева.

Као и њен отац један од најпознатијих српских здравичара Драгољуб Стојановић, Драгана зна доста здравица напамет.

"Дижем ову здравицу, у име Светог духа, за Свете Тројице и Богородице, да спаси овај народ од тешких мука и туђе столице..." одрецитовала је Драгана један дио често говорене здравице у разним свечарским приликама.

БН телевизија (Р.Т.)

Коментари / 8

Оставите коментар
Name

Српска посла

20.05.2017 09:06

Здравице могу бити тема на филолоском факултету али не контам какве везе оне имају с правом.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Пропаст

20.05.2017 09:24

Ако је ово истина онда нам стварно нема спаса и није цудо сто је правсудје и комплетно друство у оваквој дубиози. Студенти права дипломирају на тему здравица. Па какве то везе има са правом. Збогом памети

ОДГОВОРИТЕ
Name

Сава

20.05.2017 10:35

И ЈОС СЕ ХВАЛИ

Name

Акп, ако

20.05.2017 10:43

Пропаст, наздрављам теби у цаст.

Name

Петар

20.05.2017 11:21

Ста све има код нас да цист разум немозе никако да свати.Ста мисли радити ова дјевојка после сколе?????

ОДГОВОРИТЕ
Name

комедија

20.05.2017 23:17

Па наздрављат ,ста це друго радити!

Name

Кнежево

20.05.2017 12:41

Не судите да не будете осуђени,извади брвно из ока својега па онда брини о труну у братовом оку и шта се бринете ви шта ће и како ће ова млада и паметна Српкиња, вама се сигурно неће обраћати за помоћ.Онај ко се узда у Бога живога сигурно је изабрао прави пут.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Хен

20.05.2017 20:15

На Правном факултету је имала предмет Дипломатски протокол и из тог предмета је писала дипломски на тему здравице као дио дипломатског протокола. За неупуцене...

ОДГОВОРИТЕ