Zdravice - tema za diplomski
Nije baš rijetkost da djevojka nazdravlja na svečanostima, ali je zanimljivost da student prava piše diplomski rad na temu –zdravica.
Republika Srpska 20.05.2017 | 10:30
"Od malih nogu sam živjela sa zdravicama, slušala mog oca dok ih uči i govori, on je jedne godine bio i pobjednik zdravičara na Saboru trubača u Guči, i kad se birao seminarski, a kasnije diplomski rad, sinula mi je ideja da pišem o zdravicama", priča Stojanovićeva za BN televiziju.
Pisanje rada nije išlo glatko jer je rijetka literatura iz ove oblasti, ali upornim istraživanjem ova djevojka je uspjela da napiše diplomski i dobije sve pohvale svog mentora i profesora.
"Zdravice su besjede koje se drže uz čašu vina ili nekog drugog pića za vrijeme svečanih ručkova ili večera na slavama, svadbama, krštenjima, porodničnim skupovima i sličnim prigodama kada se okuplja veći broj gostiju", objašnjava Stojanovićeva.
Definicija za zdravičara je da je to onaj koji drži zdravicu biranim riječima kad poželi sreću, dug život i blagostanje domaćinu, slavljeniku i onim u čiju čast se veselje održava.
"Zdravica ili napijalica, kako se još kaže, može biti božićna, svadbarska, slavska, govori se i u drugim prilikama, može imati i šaljiv karakter, ali se izgovarati na daćama i sahranama", dodaje Stojanovićeva, trenutno diplomirani pravnik bez posla.

Zdravica je vrlo značajna i u diplomatskom svijetu i tada je gest uvažavanja i počasti ličnosti ili organizaciji prije i tokom objeda. Šampanjac je najpopularnije piće uz zdravice, ali se može služiti i svako drugo vino.
"Prilikom nazdravljanja u toku ručka ili večere domaćin prvo pozdravlja svog gosta zdravicoma zatim joj daje politički karakter, na kraju opet pozdrav gostu i njegovoj supruzii , ako je prisutna“, kaže Stojanovićeva za BN televiziju objašnjavajući da je istorija nazdravljanja veoma duga.
Ona kaže da je istražila da se zdravica držala i na Atilinom dvoru, u Velikoj Britaniji se nazdravlja sa uz riječ "toast" uz umakanje pačeta prepečenog hljeba u vino ili pivo, a u Rusiji je nezamisliva bez boce votke.
"Švedska tradiciju zdravica vuče iz vremena Vikinga kada se zdravilo iz pune lobanje pićem svojih protivnika, a Nijemci imaju različite zdravice i za vino i pivo, dok u Kini domaćin čini prvu zdravicu govoreći 'genbei' što znači 'od dna prema gore', ističe Stojanovićeva.
Kao i njen otac jedan od najpoznatijih srpskih zdravičara Dragoljub Stojanović, Dragana zna dosta zdravica napamet.
"Dižem ovu zdravicu, u ime Svetog duha, za Svete Trojice i Bogorodice, da spasi ovaj narod od teških muka i tuđe stolice..." odrecitovala je Dragana jedan dio često govorene zdravice u raznim svečarskim prilikama.
BN televizija (R.T.)
Komentari / 8
Ostavite komentarSrpska posla
20.05.2017 09:06Zdravice mogu biti tema na filoloskom fakultetu ali ne kontam kakve veze one imaju s pravom.
ODGOVORITEPropast
20.05.2017 09:24Ako je ovo istina onda nam stvarno nema spasa i nije cudo sto je pravsudje i kompletno drustvo u ovakvoj dubiozi. Studenti prava diplomiraju na temu zdravica. Pa kakve to veze ima sa pravom. Zbogom pameti
ODGOVORITESava
20.05.2017 10:35I JOS SE HVALI
Akp, ako
20.05.2017 10:43Propast, nazdravljam tebi u cast.
Petar
20.05.2017 11:21Sta sve ima kod nas da cist razum nemoze nikako da svati.Sta misli raditi ova djevojka posle skole?????
ODGOVORITEkomedija
20.05.2017 23:17Pa nazdravljat ,sta ce drugo raditi!
Kneževo
20.05.2017 12:41Ne sudite da ne budete osuđeni,izvadi brvno iz oka svojega pa onda brini o trunu u bratovom oku i šta se brinete vi šta će i kako će ova mlada i pametna Srpkinja, vama se sigurno neće obraćati za pomoć.Onaj ko se uzda u Boga živoga sigurno je izabrao pravi put.
ODGOVORITEHen
20.05.2017 20:15Na Pravnom fakultetu je imala predmet Diplomatski protokol i iz tog predmeta je pisala diplomski na temu zdravice kao dio diplomatskog protokola. Za neupucene...
ODGOVORITE