Душко Вујошевић отворио душу...!

Сваки дан је сада за мене празник! Прослављени кошаркашки тренер Душко Вујошевић Међународни празник рада је, како је рекао за „Ало!“, провесо радно, као и сваки други. Због своје левичарске оријентације посебно су му драги празници који симболизују естетику борбе, а пошто је, како сам признаје, човек у годинама, угроженог здравља, истиче да сада сваки дан мора да прославља као да је Први мај, Нова година или рођендан.

Кошарка 04.05.2017 | 19:00
Душко Вујошевић отворио душу...!
- Гледам да од сваког дана направим празник. Није тајна да сам левичарски оријентисан, па наравно више волим празнике као што је Први мај, јер ме подсећају на неко лепше време. Не може човек по наруџбини да буде срећан, посебно када је у годинама! Човек од сваког дана треба да направи празник, ево, на пример, један мој пријатељ је пио сваког дана, али је само за Нову годину био трезан - рекао је за "Ало!" најтрофејнији тренер у историји Партизана и додао носталгично:

- Мени се као старијем човеку чини да је било боље у прошлости. Први мај постоји да нове раднике и њихове представнике подсети да се неке ствари не подразумевају, него да за њих морају да се изборе изнова и изнова. У том смислу, чини ми се да се некада свакога дана дешавало понешто посебно - рекао је Вујошевић.

Легендарни тренер уважава Међународни празник рада јер га подсећа на жртве и успех људи из нижих друштвених слојева.

- Волим тај дан јер симболизује успех борбе за социјалну правду и за бољи зивот радничке класе и нижих слојева друштва. Наравно да сам тај дан одувек уважавао јер подсећа на жртве и успех те борбе. Сваки пут даје неки нови стимуланс онима који теже да истрају у томе, јер „освојена” права морају стално да се освајају. Пуно сам волео СФР Југославију и тада се лепо живело, али нисам био присталица декорације и костимографије, нити гламурозних прослава. Никад нисам ишао на уранак, нисам имао времена, тај дан сам откада сам тренер проводио са екипом и уживао. Нисам осећао потребу да будем у природи, далеко од тога да се то није практиковало, јесте и те како. У сваком случају, Први мај представља естетику отпора, што је мени веома битно - закључио је Душко Вујошевић.

Французи брину о социјалној правди

Тренер Лиможе открива и како Француска, иако је капиталистичка земља, води рачуна о заштити свих слојева друштва.

- Французи не раде током празника. Јесте то капиталистичка земља, али овде постоји велика заштита свих слојева становништа, социјална, здравствена. Много воде рачуна о социјалној правди. У том контексту ово је значајан празник. Француска је земља која има огромну културу, једну врсту затворености и заштићености од разних очију. Мораш да будеш на неком нивоу да би препознао њихове ритуале - објаснио је Вујошевић.

Извор: блиц.рс

Коментари / 0

Оставите коментар