Чланство у НАТО повод за подјеле?
Црногорски премијер Душко Марковиц́ оцијенио је данас да ц́е, након потврђивања Вашингтонског споразума у црногорском парламенту и учлањења у НАТО, Црна Гора изградити повољнију међународну позицију. Шеф дипломатије поручује да након историјског „да“ у парламенту црногорско друштво само привидно добија нови повод за подјеле.
Свијет 01.05.2017 | 14:22
„Једнако тако и безбједности грађана и коначно предуслов за стабилан економски напредак, који ц́е бити ојачан чланством у ЕУ које очекујемо у наредним годинама. Вјерујемо да је то национални интерес и одговор на питање какав стратешки правац земља треба да заузме да би генерације које долазе живјеле боље“, рекао је Марковиц́ у интервјуу „Побједи“.
„Чланством у НАТО ми смо дали јасан одговор на питање какву будуц́ност бирамо за нас и генерације које долазе. Тим чином Црна Гора постаје све важнији фактор на међународној сцени и држава која ц́е, први пут у својој историји, бити за столом гдје се одлучује, а не само она која ц́е испуњавати обавезе и задатке“, рекао је Марковиц́.
Он сматра да је учлањење у НАТО историјски догађај за Црну Гору.
„Многе генерације наших предака су поднијеле страшне жртве у одбрани цивилизацијских тековина у два свјетска рата у прошлом вијеку, али је исто тако евидентно да су остале ускрац́ене од великих сила за праведно вредновање те жртве… Стога сам и оцијенио да тек данас, нашим уласком у друштво повлашц́ених држава Европе и света, и ти рачуни стижу на праведну наплату“, рекао је Марковиц́.
Говорец́и о томе хоц́е ли након црногорског чланства спласнути притисак Москве на званичну Подгорицу или ц́е се наставити и бити другачији, Марковиц́ је подсјетио на више од три века дугу историју односа Црне Горе и Русије.
„Уколико се наше опредјељење да сами одлучујемо о својој будуц́ности и да најбољу перспективу видимо у европским и евроатлантским интеграцијама сматра за гријех Црне Горе према Русији — онда заиста вјерујемо да никаквог греха нема“, рекао је Марковиц́ и додао да је сулуда помисао да оваквим опредјељењем Црна Гора чини нешто што је усмјерено против Русије.
Одговарајуц́и на питање очекује ли да ц́е се руска помоц́ ДФ-у и другим проруским организацијама наставити или ц́е, можда, Москва тражити „свођење рачуна“, Марковиц́ је рекао да односи двије суверене државе могу успјешно да се развијају „само ако демократски изабране владе тих држава генеришу ту сарадњу“.
Након историјског „да“ у парламенту, којим је Црна Гора потврдила улазак у НАТО, црногорско друштво само привидно добија нови повод за подјеле, поручио је министар спољних послова Црне Горе Срђан Дармановиц́.
Он сматра да линија расцјепа, заправо, остаје иста деценијама, па и дуже — „на прозападну вец́ину и назадњачку мањину, која стреми вриједностима 19. вијека“, преноси РТЦГ.
Све подјеле притом долазе са стране, оцијенио је Дармановиц́ и додао да ц́е, уколико ЕУ и НАТО не буду извор стабилности на Балкану, ту улогу покушати да преузме неко други.
Дармановиц́ је навео и да Црна Гора не жели конфликте с Русијом.
„Са њима имамо разгранату економску сарадњу коју Русија сад жели да смањи. Док год Русија има интересе на Балкану, биц́е тешко нормализовати политичке односе, али треба вјеровати у боље дане“, рекао је он и нагласио да Црна Гора треба да буде опрезна због евентуалних нових акција из Москве.
(Спутњик)
Коментари / 0
Оставите коментар