ПЛ: Фирмино за славље Ливерпула, Мурињо ''ударио два шамара'' Челсију!

Можда није лепо за око, али Ливерпул зна да пронађе пут до победе! Важно славље Редса у борби за пласман у Лигу шампиона - 0:1.  Премијер лига је поново жива: Мурињо ударио шамарчину Контеовом Челсију! Јунајтед после 13 утакмица победио Плавце и помогао Тотенхему да дође на само минус четири - 2:0.

Фудбал 16.04.2017 | 19:10
Ливерпул можда није квалитетнији од највећих конкурената за пласман у Лигу шампиона, не игра ни неки посебно допадљив фудбал, али оно што Ливерпул зна то је да дође до победе. Наравно, ту највеће заслуге иду на рачун Јиргена Клопа, који је Редсе научио да побеђују, а посебно у утакмицама против ривала који морају да се добију, као што је случај са Вест Бромвич Албионом – 0:1 (0:1).

Домаћин, иначе осмопласирани тим Премијер лиге, деловао је као неко ко би могао да помрси рачуне фаворизованом тиму са Енфилда, али је Ливерпул успео да буде довољно спретнији на терену, постигне гол у најбољем тренутку утакмице и касније дође до три велика бода.

Ипак, пад концетрације у самој завршници утакмице могао је скупо да кошта Клопов тим, чија је одбрана у 80. минуту изгубила из вида Мета Филипса, који је избио сам пред Мињолеа, али је уследила фантастична реакција белгијског чувара мреже.

Ливерпул је преломни тренутак утакмице направио у надокнади првог полувремена, када је најбољи играч гостију Роберто Фирмино крунисао све оно добро што је урадио у првом полувремену и то главом након пребачене лопте Лукаса Леиве на другу стативу.

Редси су питање победника могли да реше у неколико наврата, прво у 57. минуту, када је Џејмс Милнер, пропустио прилику да феноменалну асистенцију Фирмина претвори у гол, а онда у другом минуту надокнаде када је Морено успео да промаши празан гол са средине терена из контранапада, иако је Фостер остао у шеснаестерцу гостију.

Ливерпул се поново вратио на треће место Премијер лиге, са пет бодова мање, али и утакмицом више од Тотенхема. Ипак, оно што је најважније, Редси су престигли Манчестер Сити, који такође има утакмицу мање, али и два бода мање од Клоповог тима. У наредном колу Ливерпул дочекује Кристал Палас.

Премијер лига је поново жива! Слави Манчестер Јунајтед, али слави и Тотенхем који је после страдања Плаваца на Олд Трафорду поново конкурентан у шампионској трци - 2:0. Бројне фрустрације навијача Црвених ђавола изазване очајним резултатима против Челсија у претходних неколико сезона од данас више не постоје. Или су далеко мањег интензитета.

Први пут од октобра 2012.године Јунајтед је савладао мрског ривала из Лондона и енгелском првенству дао нову димензију. Тотенхем је сада на минус четири, али јунаци овог дана станују у свлачионицама Олд Трафорда. Јунајтед је одиграо можда и најбољу утакмицу у сезони, тотално лимитирао учинак свих важних играча Челсија и оставио их без шанси да у добром делу меча направе опипљиву шансу. Била је ово и Мурињова слатка освета Антонију Контеу за октобарско гажење и култних 4:0 за Челси на Стамофрду.

Као кључна фигура великог дербија енглеског фудбала наметнуо се Андре Херера, асистент и стрелац другог гола. Међутим, имао је Мурињо великих шпил јаких адута у рукама. Тако је Рашфорд дриблинзима слагао дефанзивце Челсија, Лингард је био на том нивоу, Јанг и Валенсија су били јаки адути на боковима, Бали је сакрио у џеп Дијега Косту.

Званично обрзаложење је гласило да је Златан Ибрахимовић уморан, односно да му је потребан одмор. Ипак, одлуком да таквог суперстара остави на клупи Жозе Мурињо је на италијанску фору преварио Антониа Контеа. Нападачи Црвених Ђавола Марус Рашфорд и Лингард били су једначина са више непознатих за одбрану Челсија. Тотално су брзином и непредвидљивошћу надиграли директне ривале.

Јесте магичном пасу Андреа Херере ка Рашфорду и вођству Јунајтеда претходила игра руком шпанског везисте, али је Челси као никад ове сезоне рашрафљен на ситне комаде. Мурињо је тактичћким минијатурама ударио анестезију Плавцима који су први пут ка голу Јањтеда шутирали у 42.минуту.

Игра Челсија у вечем делу меча може да се опише речју - празнина. Није то било ни оног спартанског духа, ни колективне игре, ни агресивности која је постала заштитни знак Антонија Контеа. Домаћин је у првом полувремену пропустио неколико прилика да реши питање победника. Покушавали су Линдегард, Јанг, Погба... Било је у Челсијевој одбрани озбиљних пукотина, правили су их савршеним кретањем Лингард и Рашфорд.

Некако су се Плавци држали на ногама до почетка другог полувремена. Опет је тада Јунајтед напао, искористио деконцентрацију Кантеа који је изгубио лопту у свом шеснаестерцу. Није прошао први покушај Јанга, али јесте свеприсутног Херере. На путу ка мрежи Асмира Беговића лопта је закачила Зуму - 49.минут и великих 2:0.

Покушао је променом формације Антонио Конте да покупи распаднуте делове Челсијеве шампионске игре. Није успео. Манчестер је био ближи трећем голу, него Плавци поготку који би им дао вештачко дисање. Томе у прилог и податак: Челси није упутио ударац у оквир Де Хеиног гола.

Играли су домаћи са великом страшћу. Залетали се у офанзивним акцијама на бројчану јаче ривале и добили много више дуела. Јунајтед је овим тријумфом остао у трци за четврто место.