PL: Firmino za slavlje Liverpula, Murinjo ''udario dva šamara'' Čelsiju!

Možda nije lepo za oko, ali Liverpul zna da pronađe put do pobede! Važno slavlje Redsa u borbi za plasman u Ligu šampiona - 0:1.  Premijer liga je ponovo živa: Murinjo udario šamarčinu Konteovom Čelsiju! Junajted posle 13 utakmica pobedio Plavce i pomogao Totenhemu da dođe na samo minus četiri - 2:0.

Fudbal 16.04.2017 | 19:10
Liverpul možda nije kvalitetniji od najvećih konkurenata za plasman u Ligu šampiona, ne igra ni neki posebno dopadljiv fudbal, ali ono što Liverpul zna to je da dođe do pobede. Naravno, tu najveće zasluge idu na račun Jirgena Klopa, koji je Redse naučio da pobeđuju, a posebno u utakmicama protiv rivala koji moraju da se dobiju, kao što je slučaj sa Vest Bromvič Albionom – 0:1 (0:1).

Domaćin, inače osmoplasirani tim Premijer lige, delovao je kao neko ko bi mogao da pomrsi račune favorizovanom timu sa Enfilda, ali je Liverpul uspeo da bude dovoljno spretniji na terenu, postigne gol u najboljem trenutku utakmice i kasnije dođe do tri velika boda.

Ipak, pad koncetracije u samoj završnici utakmice mogao je skupo da košta Klopov tim, čija je odbrana u 80. minutu izgubila iz vida Meta Filipsa, koji je izbio sam pred Minjolea, ali je usledila fantastična reakcija belgijskog čuvara mreže.

Liverpul je prelomni trenutak utakmice napravio u nadoknadi prvog poluvremena, kada je najbolji igrač gostiju Roberto Firmino krunisao sve ono dobro što je uradio u prvom poluvremenu i to glavom nakon prebačene lopte Lukasa Leive na drugu stativu.

Redsi su pitanje pobednika mogli da reše u nekoliko navrata, prvo u 57. minutu, kada je Džejms Milner, propustio priliku da fenomenalnu asistenciju Firmina pretvori u gol, a onda u drugom minutu nadoknade kada je Moreno uspeo da promaši prazan gol sa sredine terena iz kontranapada, iako je Foster ostao u šesnaestercu gostiju.

Liverpul se ponovo vratio na treće mesto Premijer lige, sa pet bodova manje, ali i utakmicom više od Totenhema. Ipak, ono što je najvažnije, Redsi su prestigli Mančester Siti, koji takođe ima utakmicu manje, ali i dva boda manje od Klopovog tima. U narednom kolu Liverpul dočekuje Kristal Palas.

Premijer liga je ponovo živa! Slavi Mančester Junajted, ali slavi i Totenhem koji je posle stradanja Plavaca na Old Trafordu ponovo konkurentan u šampionskoj trci - 2:0. Brojne frustracije navijača Crvenih đavola izazvane očajnim rezultatima protiv Čelsija u prethodnih nekoliko sezona od danas više ne postoje. Ili su daleko manjeg intenziteta.

Prvi put od oktobra 2012.godine Junajted je savladao mrskog rivala iz Londona i engelskom prvenstvu dao novu dimenziju. Totenhem je sada na minus četiri, ali junaci ovog dana stanuju u svlačionicama Old Traforda. Junajted je odigrao možda i najbolju utakmicu u sezoni, totalno limitirao učinak svih važnih igrača Čelsija i ostavio ih bez šansi da u dobrom delu meča naprave opipljivu šansu. Bila je ovo i Murinjova slatka osveta Antoniju Konteu za oktobarsko gaženje i kultnih 4:0 za Čelsi na Stamofrdu.

Kao ključna figura velikog derbija engleskog fudbala nametnuo se Andre Herera, asistent i strelac drugog gola. Međutim, imao je Murinjo velikih špil jakih aduta u rukama. Tako je Rašford driblinzima slagao defanzivce Čelsija, Lingard je bio na tom nivou, Jang i Valensija su bili jaki aduti na bokovima, Bali je sakrio u džep Dijega Kostu.

Zvanično obrzaloženje je glasilo da je Zlatan Ibrahimović umoran, odnosno da mu je potreban odmor. Ipak, odlukom da takvog superstara ostavi na klupi Žoze Murinjo je na italijansku foru prevario Antonia Kontea. Napadači Crvenih Đavola Marus Rašford i Lingard bili su jednačina sa više nepoznatih za odbranu Čelsija. Totalno su brzinom i nepredvidljivošću nadigrali direktne rivale.

Jeste magičnom pasu Andrea Herere ka Rašfordu i vođstvu Junajteda prethodila igra rukom španskog veziste, ali je Čelsi kao nikad ove sezone rašrafljen na sitne komade. Murinjo je taktičćkim minijaturama udario anesteziju Plavcima koji su prvi put ka golu Janjteda šutirali u 42.minutu.

Igra Čelsija u večem delu meča može da se opiše rečju - praznina. Nije to bilo ni onog spartanskog duha, ni kolektivne igre, ni agresivnosti koja je postala zaštitni znak Antonija Kontea. Domaćin je u prvom poluvremenu propustio nekoliko prilika da reši pitanje pobednika. Pokušavali su Lindegard, Jang, Pogba... Bilo je u Čelsijevoj odbrani ozbiljnih pukotina, pravili su ih savršenim kretanjem Lingard i Rašford.

Nekako su se Plavci držali na nogama do početka drugog poluvremena. Opet je tada Junajted napao, iskoristio dekoncentraciju Kantea koji je izgubio loptu u svom šesnaestercu. Nije prošao prvi pokušaj Janga, ali jeste sveprisutnog Herere. Na putu ka mreži Asmira Begovića lopta je zakačila Zumu - 49.minut i velikih 2:0.

Pokušao je promenom formacije Antonio Konte da pokupi raspadnute delove Čelsijeve šampionske igre. Nije uspeo. Mančester je bio bliži trećem golu, nego Plavci pogotku koji bi im dao veštačko disanje. Tome u prilog i podatak: Čelsi nije uputio udarac u okvir De Heinog gola.

Igrali su domaći sa velikom strašću. Zaletali se u ofanzivnim akcijama na brojčanu jače rivale i dobili mnogo više duela. Junajted je ovim trijumfom ostao u trci za četvrto mesto.