Употреба електронских уређаја опасност за здравље малишана

Модерне технологије завладале су нашим животима, па и оних најмлађих. О последицама прекомерне употребе мобилних телефона, рачунара и других сличних уређаја, на здравље деце, често се не размишља.

Здравље 16.04.2017 | 10:38
Употреба електронских уређаја опасност за здравље малишана
У школском дворишту већ на првом кораку затичу се деца с мобилним телефоном у рукама. И најстарији основци, кажу, да готово никуда не иду без телефона. Пре свега, јер им улива осећај сигурности - знају да могу да зову за помоћ у непожељним ситуацијама.
Преко телефона некада уче, а највише га користе да се забаве - посећују друштвене мреже и играју видео-игре. Неки су свесни да претерују у употреби.
Претерана употреба мобилног телефона и других сличних уређаја може да кошта здравља. Посебно је опасно, упозоравају стручњаци, да најмлађи у раном развоју сате и сате проводе испред екрана.

Педијатар Универзитетске дечје клинике у Тиршовој доцент доктор Горан Чутурило истиче да је у студијама показано да прекомерна употреба екрана штетно утиче на развој говора и когнитивни, то јест интелектуални развој детета.

„Такође, води ка већем ризику од болести коштано-зглобног и мишићног система и до гојазности. Нас који смо били врло активни у детињству, па нас боли кичма и све нас боли, а они када дођу у четрдесете године то ће бити катастрофа за њих“, објашњава др Чутурило.

Дружење са другарима неретко се замењује дружењем са мобилним телефоном, таблетом, компјутером. Могућа последица је отуђење.

„Повлачење у себе, значи страх да се изађе на улицу, страх од људског контакта, просто страх да особа може да буде повређена уколико на било који начин буде отворенија“, објашњава Вукашин Цобељић психолог Универзитетске дечје клинике у Тиршовој и додаје да након тога уследи тужни афекат, депресивни афекат јер не постоји зближавање, не постоји размена са другом особом у правом људском смислу.
Да би ризик од бројних штетних утицаја које технологија може да емитује на здравље деце био мањи, треба се придржавати препорука.

Једна од њих која је, кажу у Универзитетској дечјој клиници у Тиршовој, заснована на научним истраживањима, говори следеће:

- Децу до годину и по дана уопште не треба излагати дигиталним технологијама
- Између 18. и 24. месеца екране могу користити у присуству родитеља
- Од друге до пете године малишани их могу користити самостално, али не више од сат дневно
- Старија деца и адолесценти мобилне телефоне, таблете и друге уређаје не треба да користе више од сат и по дневно, а уз то препоручује се бар сат физичких активности.

РТС
фото: интернет

Коментари / 0

Оставите коментар