Без сагласности о референдуму

Заједничка комисија Народне скупштине и Вијећа народа Републике Српске за усаглашавање закона, прописа и аката данас у Бањалуци није постигла сагласност о одлуци о констатовању резултата референдума о Дану Републике.

Република Српска 24.03.2017 | 13:38
Без сагласности о референдуму
Комисија није постигла сагласност о закључку о усвајању информације о бошњачком захтјеву за ревизију пресуде Међународног суда правде по тужби БиХ против Србије и Црне Горе. 

На сједници није постигнута сагласност о одлуци о престанку мандата члановима Републичке комисије за спровођење референдума, те Закон о основном васпитању и образовању. 

Након што није постигнута сагласност, наведени акти биће упућени Вијећу за заштиту националног интереса Уставног суда Републике Српске. 

Тако је одлучено гласовима представника Бошњака у Заједничкој комисији Мује Хаџиомеровића и Сенада Братића. Пет чланова Комисије гласало је против упућивања ових аката на одлучивање у Уставни суд Републике Српске. 

Највећу полемику, међу члановима Комисије, изазвало је образложење одлуке Клуба Бошњака о покретању постпука заштите виталног националног интереса на закључке Народне скупштине Републкике Српске о усвајању информације о захтјеву за ревизију пресуде Међународног суда правде по тужби БиХ против Србије и Црне Горе. 

У образложењу Бошњака се, између осталог, наводи да је Народна скупштина Републике Српске повриједила витални интерес Бошњака у смислу остваривања права на истину и правду. 

Клуб Бошњака наводи и да "Народна скупштина негира геноцид, минимизира жртве геноцида, спречава трагање за истином, прикрива масовне гробнице, онемогућава процесуирање одговорних за ратне злочине". 

Реагујући на наведено образложење предсједник Народне скупштине Републике Српске Недељко Чубриловић рекао је, обраћајући се Братићу, да оваквим образложењем представници Бошњака у законодавним институцијама Српске обмањују јавност, а да за то примају плату из буџета Српске. 

"Братићу, нема смисла да обмањујете и дезинформишете јавност говорећи о наводним неправилностима у спроведеном референдуму о Дану Републике. Не можете ви да тумачите, поред свих професора уставаног права у Српској да ли је то уставно или није. Нико бошњачки народ није спријечио да изађу на референдуму јер није био изјашњавање само српског народа, већ грађана Српске", рекао је Чубриловић. 

Члан Комисије Војислав Глигић упитао је да ли Братић и Хаџиомеровић стоје иза свега што пише у образложењу. 

"Откуд вам право да се на овај начин односите према закључцима Скупштине који не садрже ово о чему пишете? Помињете неке гробнице и јаме. Ово што сте написали је нетачно, неприхватљиво и показује на који начин сарађујете у Народној скупштини", каже Глигић. 

Он је рекао да зна ко Бошњацима пише образложења, али да тај човјек из Вишеграда за бадава прима плату у централи СДА. 

"Ово је дилетантски написано и смијурија је. Немам ништа против ваших дискусија, него против образложења које шаљете у Уставни суд Републике Српске јер ово што сте написали је званични документ", каже Глигић. 

Потпредсједник Нродне скупштине Ненад Стевандић сматра да овакав начин писања образложења угрожава међунационалне односе у Српској. 

"Ово је десета сједница на којој узмичемо да односи не би ескалирали, али је ово превише што сте написали у обарзложењу. Изнијели сте низ неистина! Никада Скупштина није донијела одлуке, којима прикрива масовне гробнице и минимизира жртве, спречава трагање за истином. Због тога ћу вас тужити, па ћете своје тврдње доказивати на суду! Нико вам не спори да браните и заступате интересе Бошњака, али овако погоршавате међунационалне односе и злоупотребљавате Вијеће народа", упозорио је Стевандић. 

Одговарајући члновима Комисије, Братић је рекао да Дом народа у Федерацији БиХ има боље инструменте заштите виталног националног интереса од Вијеће народа Републике Српске. Хиџомеровић је рекао да би Народна скупштина требало да донесе декларацију о геноциду. 

Данашњој сједници су, први пут од оснивања ове комисије, присуствовали и новинари. 

Вијеће народа Републике Српске није 14. марта постигло сагласност о покретању процедуре за заштиту виталног националног интереса Клуба Бошњака на скупштинску одлуку о констатовању резултата републичког референдума и престанку мандата члановима Референдумске комисије, те о закључцима у вези са ревизијом пресуде Међународног суда правде у Хагу против Србије. 

На сједници Народне скупштине Републике Српске, одржаној 9. фебруара, констатовано је да је референдум о Дану Републике Српске пуноважан јер се потврдно изјаснила натполовична већина грађана који имају бирачко право. 

Народна скупштина Српске тада је усвојила закључак, којим се констатује да је на референдумско питање "Да ли подржавате да се 9. јануар обиљежава и слави као Дан Републике Српске?" потврдно одговорио 677.771 гласач, односно 99,81 одсто од укупног броја изашлих на гласање. 

Извор: СРНА

Коментари / 2

Оставите коментар
Name

Карадоз

24.03.2017 12:39

То ти је несто као кад се не слазес са својим мисљењем

ОДГОВОРИТЕ
Name

АР

24.03.2017 14:00

Па није ово добро ако је само 99 Посто гласало на референдуму.У нас је позната цињеница да излази око 110.посто И висе ако треба