Анализа: Квалитет - кинеска производња!

Добили џакове пара са Далеког истока, а етикетирани као пропале инвестиције! Представљамо седам трансфера кинеског фудбала чије су каријере доживеле суноврат. . .

Фудбал 02.03.2017 | 23:42
Анализа: Квалитет - кинеска производња!
Спуштена је завеса на још један узбудљив прелазни рок у Кини, током којег су расипници са Далеког истока утрошили близу 400.000.000 евра. Трансфер који је обележио пијацу виђен је још првог дана, када је Шангај СИПГ искеширао 60.000.000 евра Челсију за Оскара.

Тренд баснословне потрошње новца настављен је и ове године. А иако се већина трансфера исплатила клубовима на одређени начин, било је и случајева када су паре, народски речено, бачене низ реку. 

С обзиром да смо испратили још један прелазни рок у неповрат, сматрали смо да је право време да вам представимо седам најлошијих трансфера кинеских клубова. Такозваних - пропалих инвестиција. 

Прва асоцијација и вероватно синоним за пропаст каријере у Кини је Езекијел Лавеци. Аргентински крилни нападач напустио је ПСЖ у фебруару прошле године како би потписао за Хебеј и том приликом по слову уговора инкасирао 22.000.000 евра! На страну то што је трансфер износио тек око 5.500.000 евра, Лавеци још није постигао такмичарски гол у дресу Хебеја, а одиграо је десет лигашких мечева прошле сезоне. 

Мада је у Кини згрнуо цело мало богатство, недавно је изјавио да би волео да се врати у Наполи. Питање је само - да ли би га бивши клуб хтео?

Случај бразилског центарфора Жоа прича је за себе. Тај човек је још и направио пристојну каријеру, иако су му голови најчешће били мисаона именица.

После кратког излета у Ал Шабабу из Дубаија, Жо је постао трећи бразилски фудбалер у редовима Ђенгсуа, где је заиграо са Алексом Тешеиром и Рамиресом.

Мада је учинак од 11 голова на 26 утакмица задовољавајући учинак, чињеница да је на име годишњих примања узимао близу 6.000.000 евра нето, без бонуса, јасно иде у прилог томе да је у питању још једна погрешна процена кинеских послодаваца.

Оног тренутка када је запао у голгетерску кризу пребачен је у други тим, како би се ослободило место за довођење Колумбијца Роџера Мартинеза. Жо је убрзо отишао и вратио се у родни Бразил, где је постао играч Коринтијанса.

Хебеј је дефинитивно направио катастрофални потез довођењем Лавеција, а Гаел Какутаодмах је иза искусног Аргентинца. Севиља је направила добар посао и некадашњег бисера Челсијеве школе продала за нешто више од 5.000.000 евра. Какута је имао плату готово идентичну висини обештећења, а на 24 лигашке утакмице уписао је само два гола.

После таквог, разочаравајућег учинка, добио је дозволу да иде, па се сада налази у шпанском Депортиву на позајмици.

Глобтротер Алберто Ђилардино имао је ту срећу да у Кини по први пут у каријери освоји титулу националног шампиона и придода је трофејима у Лиги шампиона са Миланом и светског шампиона с Италијом. Његов долазак у Гуангџоу Евергранде трасиран је после разговора са тадашњим тренером и сународником Марчелом Липијем.

Плаћен је нешто више од 5.000.000 евра, а на 17 утакмица у Лиги мреже је тресао тек шест пута. За једну годину рада у Кини у џеп му је отишло 4.500.000 евра. 

Трансфер Мохамеда Сисока из Левантеа у Шангај Шенхуу изненадио је многе, а сарадња је трајала само шест месеци. Искусни везиста доведен је као велико појачање, додуше бесплатно. Али његова каријера отишла је у канал доласком на Далеки исток.

После само 15 утакмица две стране су се разишле, на обострано задовољство. Медији блиски Шангају тврде да је Сисоко био катастрофалан. Касније је играо у Пјун Ситију из индијске Суперлиге и италијанској Тернани.

Лукас Бариос је на овој листи плаћен највише, чак 8.500.000 евра, а такође се и очекивало највише. Свега 13 голова у 32 утакмице у дресу Гуангџоу Еверграндеа није оно што је управа желела. Због тога је сарадња раскинута после само годину дана и освојену дуплу круну.

Најбоље смо оставили за крај. Николас Анелка. Из ове перспективе изгледа као да је прошла деценија откад су Анелка и Дидије Дрогба носили опрему Шангај Шенхуе и тако отворили врата осталим играчима из Европе. Међутим, док је Дрогба имао сасвим солидних осам голова на једанаест утакмица, Анелка је на свом конту имао тек три рецке у 22 меча.

Чак је добио и улогу тренера оног тренутка када је Жан Тигана добио отказ, али је и он брзо отишао, након отворене свађе са једним навијачем. 

Наравученије - када доведете играча с педигреом, не значи да сте направили прави потез. 

ПРОПАЛЕ ИНВЕСТИЦИЈЕ КИНЕСКИХ КЛУБОВА

Лукас Бариос (Гуангџоу Евергранде - јул 2012. године - 8.500.000 евра.
Алберто Ђилардино (Гуангџоу Евергранде) - јул 2014. године - 5.500.000 евра.
Езекијел Лавеци (Хебеј) - фебруар 2016. године - 5.500.000 евра.
Гаел Какута (Хебеј) - фебруар 2016. године - 5.000.000 евра.
Жо (Ђенгсу) - фебруар 2016. године - 2.000.000 евра.
Мохамед Сисоко (Шангај Шенхуа) - јун 2015. године - без обештећења.
Николас Анелка (Шангај Шенхуа) - јануар 2012. године - без обештећења. 

Извор: моззартспорт

ФОТО: Ацтион Имагес

Коментари / 0

Оставите коментар