Анализа: Квалитет - кинеска производња!
Добили џакове пара са Далеког истока, а етикетирани као пропале инвестиције! Представљамо седам трансфера кинеског фудбала чије су каријере доживеле суноврат. . .
Фудбал 02.03.2017 | 23:42
Тренд баснословне потрошње новца настављен је и ове године. А иако се већина трансфера исплатила клубовима на одређени начин, било је и случајева када су паре, народски речено, бачене низ реку.
С обзиром да смо испратили још један прелазни рок у неповрат, сматрали смо да је право време да вам представимо седам најлошијих трансфера кинеских клубова. Такозваних - пропалих инвестиција.
Прва асоцијација и вероватно синоним за пропаст каријере у Кини је Езекијел Лавеци. Аргентински крилни нападач напустио је ПСЖ у фебруару прошле године како би потписао за Хебеј и том приликом по слову уговора инкасирао 22.000.000 евра! На страну то што је трансфер износио тек око 5.500.000 евра, Лавеци још није постигао такмичарски гол у дресу Хебеја, а одиграо је десет лигашких мечева прошле сезоне.
Мада је у Кини згрнуо цело мало богатство, недавно је изјавио да би волео да се врати у Наполи. Питање је само - да ли би га бивши клуб хтео?
Случај бразилског центарфора Жоа прича је за себе. Тај човек је још и направио пристојну каријеру, иако су му голови најчешће били мисаона именица.
После кратког излета у Ал Шабабу из Дубаија, Жо је постао трећи бразилски фудбалер у редовима Ђенгсуа, где је заиграо са Алексом Тешеиром и Рамиресом.
Мада је учинак од 11 голова на 26 утакмица задовољавајући учинак, чињеница да је на име годишњих примања узимао близу 6.000.000 евра нето, без бонуса, јасно иде у прилог томе да је у питању још једна погрешна процена кинеских послодаваца.
Оног тренутка када је запао у голгетерску кризу пребачен је у други тим, како би се ослободило место за довођење Колумбијца Роџера Мартинеза. Жо је убрзо отишао и вратио се у родни Бразил, где је постао играч Коринтијанса.
Хебеј је дефинитивно направио катастрофални потез довођењем Лавеција, а Гаел Какутаодмах је иза искусног Аргентинца. Севиља је направила добар посао и некадашњег бисера Челсијеве школе продала за нешто више од 5.000.000 евра. Какута је имао плату готово идентичну висини обештећења, а на 24 лигашке утакмице уписао је само два гола.
После таквог, разочаравајућег учинка, добио је дозволу да иде, па се сада налази у шпанском Депортиву на позајмици.
Глобтротер Алберто Ђилардино имао је ту срећу да у Кини по први пут у каријери освоји титулу националног шампиона и придода је трофејима у Лиги шампиона са Миланом и светског шампиона с Италијом. Његов долазак у Гуангџоу Евергранде трасиран је после разговора са тадашњим тренером и сународником Марчелом Липијем.
Плаћен је нешто више од 5.000.000 евра, а на 17 утакмица у Лиги мреже је тресао тек шест пута. За једну годину рада у Кини у џеп му је отишло 4.500.000 евра.
Трансфер Мохамеда Сисока из Левантеа у Шангај Шенхуу изненадио је многе, а сарадња је трајала само шест месеци. Искусни везиста доведен је као велико појачање, додуше бесплатно. Али његова каријера отишла је у канал доласком на Далеки исток.
После само 15 утакмица две стране су се разишле, на обострано задовољство. Медији блиски Шангају тврде да је Сисоко био катастрофалан. Касније је играо у Пјун Ситију из индијске Суперлиге и италијанској Тернани.
Лукас Бариос је на овој листи плаћен највише, чак 8.500.000 евра, а такође се и очекивало највише. Свега 13 голова у 32 утакмице у дресу Гуангџоу Еверграндеа није оно што је управа желела. Због тога је сарадња раскинута после само годину дана и освојену дуплу круну.
Најбоље смо оставили за крај. Николас Анелка. Из ове перспективе изгледа као да је прошла деценија откад су Анелка и Дидије Дрогба носили опрему Шангај Шенхуе и тако отворили врата осталим играчима из Европе. Међутим, док је Дрогба имао сасвим солидних осам голова на једанаест утакмица, Анелка је на свом конту имао тек три рецке у 22 меча.
Чак је добио и улогу тренера оног тренутка када је Жан Тигана добио отказ, али је и он брзо отишао, након отворене свађе са једним навијачем.
Наравученије - када доведете играча с педигреом, не значи да сте направили прави потез.
ПРОПАЛЕ ИНВЕСТИЦИЈЕ КИНЕСКИХ КЛУБОВА
Лукас Бариос (Гуангџоу Евергранде - јул 2012. године - 8.500.000 евра.
Алберто Ђилардино (Гуангџоу Евергранде) - јул 2014. године - 5.500.000 евра.
Езекијел Лавеци (Хебеј) - фебруар 2016. године - 5.500.000 евра.
Гаел Какута (Хебеј) - фебруар 2016. године - 5.000.000 евра.
Жо (Ђенгсу) - фебруар 2016. године - 2.000.000 евра.
Мохамед Сисоко (Шангај Шенхуа) - јун 2015. године - без обештећења.
Николас Анелка (Шангај Шенхуа) - јануар 2012. године - без обештећења.
Извор: моззартспорт
ФОТО: Ацтион Имагес
Коментари / 0
Оставите коментар