Analiza: Kvalitet - kineska proizvodnja!
Dobili džakove para sa Dalekog istoka, a etiketirani kao propale investicije! Predstavljamo sedam transfera kineskog fudbala čije su karijere doživele sunovrat. . .
Fudbal 02.03.2017 | 23:42
Trend basnoslovne potrošnje novca nastavljen je i ove godine. A iako se većina transfera isplatila klubovima na određeni način, bilo je i slučajeva kada su pare, narodski rečeno, bačene niz reku.
S obzirom da smo ispratili još jedan prelazni rok u nepovrat, smatrali smo da je pravo vreme da vam predstavimo sedam najlošijih transfera kineskih klubova. Takozvanih - propalih investicija.
Prva asocijacija i verovatno sinonim za propast karijere u Kini je Ezekijel Laveci. Argentinski krilni napadač napustio je PSŽ u februaru prošle godine kako bi potpisao za Hebej i tom prilikom po slovu ugovora inkasirao 22.000.000 evra! Na stranu to što je transfer iznosio tek oko 5.500.000 evra, Laveci još nije postigao takmičarski gol u dresu Hebeja, a odigrao je deset ligaških mečeva prošle sezone.
Mada je u Kini zgrnuo celo malo bogatstvo, nedavno je izjavio da bi voleo da se vrati u Napoli. Pitanje je samo - da li bi ga bivši klub hteo?
Slučaj brazilskog centarfora Žoa priča je za sebe. Taj čovek je još i napravio pristojnu karijeru, iako su mu golovi najčešće bili misaona imenica.
Posle kratkog izleta u Al Šababu iz Dubaija, Žo je postao treći brazilski fudbaler u redovima Đengsua, gde je zaigrao sa Aleksom Tešeirom i Ramiresom.
Mada je učinak od 11 golova na 26 utakmica zadovoljavajući učinak, činjenica da je na ime godišnjih primanja uzimao blizu 6.000.000 evra neto, bez bonusa, jasno ide u prilog tome da je u pitanju još jedna pogrešna procena kineskih poslodavaca.
Onog trenutka kada je zapao u golgetersku krizu prebačen je u drugi tim, kako bi se oslobodilo mesto za dovođenje Kolumbijca Rodžera Martineza. Žo je ubrzo otišao i vratio se u rodni Brazil, gde je postao igrač Korintijansa.
Hebej je definitivno napravio katastrofalni potez dovođenjem Lavecija, a Gael Kakutaodmah je iza iskusnog Argentinca. Sevilja je napravila dobar posao i nekadašnjeg bisera Čelsijeve škole prodala za nešto više od 5.000.000 evra. Kakuta je imao platu gotovo identičnu visini obeštećenja, a na 24 ligaške utakmice upisao je samo dva gola.
Posle takvog, razočaravajućeg učinka, dobio je dozvolu da ide, pa se sada nalazi u španskom Deportivu na pozajmici.
Globtroter Alberto Đilardino imao je tu sreću da u Kini po prvi put u karijeri osvoji titulu nacionalnog šampiona i pridoda je trofejima u Ligi šampiona sa Milanom i svetskog šampiona s Italijom. Njegov dolazak u Guangdžou Evergrande trasiran je posle razgovora sa tadašnjim trenerom i sunarodnikom Marčelom Lipijem.
Plaćen je nešto više od 5.000.000 evra, a na 17 utakmica u Ligi mreže je tresao tek šest puta. Za jednu godinu rada u Kini u džep mu je otišlo 4.500.000 evra.
Transfer Mohameda Sisoka iz Levantea u Šangaj Šenhuu iznenadio je mnoge, a saradnja je trajala samo šest meseci. Iskusni vezista doveden je kao veliko pojačanje, doduše besplatno. Ali njegova karijera otišla je u kanal dolaskom na Daleki istok.
Posle samo 15 utakmica dve strane su se razišle, na obostrano zadovoljstvo. Mediji bliski Šangaju tvrde da je Sisoko bio katastrofalan. Kasnije je igrao u Pjun Sitiju iz indijske Superlige i italijanskoj Ternani.
Lukas Barios je na ovoj listi plaćen najviše, čak 8.500.000 evra, a takođe se i očekivalo najviše. Svega 13 golova u 32 utakmice u dresu Guangdžou Evergrandea nije ono što je uprava želela. Zbog toga je saradnja raskinuta posle samo godinu dana i osvojenu duplu krunu.
Najbolje smo ostavili za kraj. Nikolas Anelka. Iz ove perspektive izgleda kao da je prošla decenija otkad su Anelka i Didije Drogba nosili opremu Šangaj Šenhue i tako otvorili vrata ostalim igračima iz Evrope. Međutim, dok je Drogba imao sasvim solidnih osam golova na jedanaest utakmica, Anelka je na svom kontu imao tek tri recke u 22 meča.
Čak je dobio i ulogu trenera onog trenutka kada je Žan Tigana dobio otkaz, ali je i on brzo otišao, nakon otvorene svađe sa jednim navijačem.
Naravučenije - kada dovedete igrača s pedigreom, ne znači da ste napravili pravi potez.
PROPALE INVESTICIJE KINESKIH KLUBOVA
Lukas Barios (Guangdžou Evergrande - jul 2012. godine - 8.500.000 evra.
Alberto Đilardino (Guangdžou Evergrande) - jul 2014. godine - 5.500.000 evra.
Ezekijel Laveci (Hebej) - februar 2016. godine - 5.500.000 evra.
Gael Kakuta (Hebej) - februar 2016. godine - 5.000.000 evra.
Žo (Đengsu) - februar 2016. godine - 2.000.000 evra.
Mohamed Sisoko (Šangaj Šenhua) - jun 2015. godine - bez obeštećenja.
Nikolas Anelka (Šangaj Šenhua) - januar 2012. godine - bez obeštećenja.
Izvor: mozzartsport
FOTO: Action Images
Komentari / 0
Ostavite komentar