АБА: Луковић закуцао побједу Партизана против Задра!

Високи центар снажним закуцавањем пет секунди пре краја донео тријумф црно-белима! Шутер Задрана Мај Ковачевић "закувао" завршницу тројкама, па промашио шут за победу. Партизан престигао Будућност.

Кошарка 24.02.2017 | 20:00
На срце, срећу и мишиће: Бирчевић носио израњавани Партизан, Луковић донео треће место! Драматична завршница меча у дворани Александар Николић - 87:86.

Успео је Партизан некако да се усправи после болних пораза у финалу Купа Радивоја Кораћа и Лиги шампиона. Црно-бели су у хали Пионир после много муке и велике драме у самом финишу савладали фењераша Задар са 87:86 и преузели треће место на табели АБА лиге. Ово је био веома важан тријумф за десетковани Партизан, јер га и даље држи и у борби за другу позицију која доноси предност домаћег терена у полуфиналу плеј-офа. Црно-бели су уписали 17. победу у регионалном такмичењу, а у следећем колу у понедељак гостују Мега Лексу.

Домаћа екипа коју је и на овом мечу са клупе, уместо Александра Џикића предводио помоћник Ненад Чанак, тек у последњим секундама утакмице сломила је отпор ривала и то закуцавањем Уроша Луковића који је на крају понео епитет хероја домаћег тима.

После закуцавања вечерас одличног Стефана Бирчевића, Партизан је отишао на плус 10 (77:67) четири и по минута пре краја, али су се Задрани вратили на минус пет веома брзо (79:76). Задар је у последњем минуту серијом 6:0 дошао до преокрета, али је срећом по црно-беле, Урош Луковић је био смирен у тим тренуцима, одбрана је прорадила и Партизан је у завршници стигао до победе.

Скраћена ротација, вечерас поново без Хечера, Маринковића, Копривице, Ратковице и Карахоџића, поново је утицала на игру Партизана. Ни Гордон поново није играо иако је био на клупи, док је капитен Величковић имао скромну минутажу. Као и против ПАОК-а пре два дана, црно-бели су нешто спорије ушли у утакмицу, евидентно је било да је умор узео данак.

Задар је, на другој страни, био поприлично мотивисан, ваљда свестан да да због целокупне ситуације у екипи Партизана има шансу да направи изненађење у Београду. А победе Задра у Београду над Партизаном су толико ретке да могу да се мере са појавом Халејеве комете.

А Борис Бараћ, 24-годишњи крилни центар Задрана, који се и ове сезоне грчевито боре за опстанак на Јадрану, био је главни мотор гостујуће екипе. Умео је и у неким претходним мечевима да буде веома незгодан за црно-беле. Вечерас је још једном, поготово у првом полувремену демонстрирао добар шут за три поена. Иначе, генерално је проценат шута Задрана био изузетно висок, око 50 посто.

У екипи Партизана посебно расположен за игру био је Адин Врабац који је на стандардно јаку и добру игру у одбрани, додао и сасвим пристојну нападачку ролу. А да није било тога Задрани би у првом полувремену вероватно стигли и до веће предности од шест поен (34:40) колико је било у 16. минуту.

Ипак, у завршници првог полувремена домаћи су мало затегли игру у одбрани, што је било довољно да се заустави шут Задрана. У нападу је Бирчевић везао неколико поена, прикључио му се и Френк Робинсон на радост неких 3.000 гледалаца у Пиониру и Партизан је на велики одмор ипак отишао са резултатском предношћу.

Када је деловало у трећој деоници да би Партизан могао коначно да се одлепи, Задар је узвратио ударац. Гости се никако нису предавали. Обе екипе су у овом периоду направиле доста грешака, а у таквој ситуацији некако се боље снашао гостујући тим. Барем до последња два минута треће деонице. Тројка Бирчевића две секунде пре звука сирене која означава крај периода, као да је представљала потребну енергетску ињекцију за Партизан пред кључних 10 минута.

ПАРТИЗАН - ЗАДАР 87:86
/23:20, 24:24, 18:17, 22:25/