Вишеград: Одлазак посљедње јеврејке

На јеврејском гробљу на Околиштима код Вишеграда сахрањена је Букица Романо /93/, посљедња Јеврејка која је живјела у својој породичној кући у центру града.

Република Српска 16.02.2017 | 20:40
Вишеград: Одлазак посљедње јеврејке
У Вишеграду је послије доласка Аустроугара на ове просторе живјело и до 600 припадника овог народа.

„Била је то велика заједница коју су формирали прво сефарди почетком 19. вијека, а касније су дошли ашкенази из средње Европе“, каже публициста Дивна Васић.

Она додаје да су сефарди били углавном трговци и занатлије, а ашкенази су од њих били ученији са занимањима апотекара, инжењера и власника пилана и фабрика.

„Они су доста учинили да Вишеград од искључиво оријенталне касабе постане урбана варош, и како написа Иво Андрић, град са европским духом и начином живота", додаје Васићева.

У периоду између два свјетска рата у Вишеграду је било 260 Јевреја и имали су најљепшу синагогу у Босни и Херцеговини.



Букичин син Јаков Романо се сјећа да му је отац Аврам са надимком Мамић, чувени вишеградски месар, причао да је био један од оних који су Лотику Цилермајер, власницу првог хотела у граду, лик из романа Иве Андрића „На Дрини ћуприја“, сахранили на гробљу у Околиштима.

„Послије Другог свјетског рата у коме су многе јеврејске породице из Вишеграда страдале у логору у Њемачкој, Лотикина нећакиња Хелена је покушала да обнови рушевине хотела, али јој то власти нису дозволиле", испричао је Јаков Романо.

У то вријеме у Вишеграду је фотографску радњу имао касније признати фотограф Алија Акшамија, па пошто је само вода била доведена у двориште породице Романо, они су му дозволили да је носи и користи за развијање фотографија и филмова.

Лотикин хотел је обновљен и у власништву је општине Вишеград, а недавно је пронађен и Лотикин клавир који се налази у Дому културе.

Последња Јеврејка у Вишеграду је била образована жена, говорила је више језика и била омиљена међу својим суграђанима.

„Породице Андрић и Вучићевић биле су најближе фамилији Романо, која се дружила и са свим осталим, посјећујући се за вријеме свих вјерских празника", каже комшија Душко Андрић.

Од данас Букица мирно почива на јеврејском гробљу на Околиштима са својим сународницима: кројачицом Бајлом, хотелијерком Лотиком, некад најбогатијим Вишеграђанином Барухом, па Абрахамом, Дебором и осталим чији се споменици налазе на овом бријегу.

(БН телевизија)

Коментари / 0

Оставите коментар