Српска јача одбрану од поплава

Измјене Закона о водама обезбиједиће бољу заштиту од поплава у Републици Српској и брже реаговање надлежних у случају ове елементарне непогоде.

Република Српска 13.02.2017 | 16:46
Српска јача одбрану од поплава
На сједници одржаној у четвртак Влада је утврдила Нацрт закона о измјенама Закона о водама којима су прецизније уређене одредбе које се односе на заштиту од поплава.

Из Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде РС подсјећају да је Закон о водама донесен 2006. године, од када је претрпио двије измјене и допуне.

Помоћник министра за водопривреду Чедомир Стојановић је истакао да се предложеним измјенама закона уводи управљање ризицима од поплава, утврђују надлежни органи за ову област и припрема документација.

''Најприје ће бити означен терен који је угрожен од поплава. Након тога биће процијењен ризик у потенцијално угроженим подручјима, а потом утврђен план активности на заштити'', појаснио је Стојановић и додао да ће по завршетку овог процеса становници, пољопривредна имања и грађевински објекти бити боље заштићени од поплава.

Он истиче да је Семберија најугроженија те да је на територији РС већ у току реализација неколико пројеката заштите од поплава, међу којима су најзначајнији изградња насипа на ријекама Сави и Дрини.

''Измјенама закона детаљније је дефинисан и статус јавног водног добра, односно имамо ситуације да се у катастру као јавно водно добро воде гробља или индустријски објекти, јер су ту прије неколико деценија били потоци које су промијенили токове, тако да нама те парцеле више нису потребне за управљање'', рекао је Стојановић и додао да ће укидање и додјела статуса јавног водног добра бити у надлежности Владе РС.

Он је додао да ће новим законским одредбама бити извршена подјела површинских вода на подручју РС на воде првог и другог реда и то према значају који имају за управљање.

''Подјела ће бити спроведена на основу положаја водотока у односу на државну границу, ентитетску линију разграничења, затим величине и карактеристике слива, као и заштите од штетног дејства вода'', истакао је Стојановић.

Извор: Глас Српске

Коментари / 7

Оставите коментар
Name

цобер

13.02.2017 16:14

Нацрт закона о поплавама??????????па слиједи усвајање па реализација па тражење лове од ЕУ јер је овдје нема па тендери за изградњу насипа....и тако све ће бити еxпресно завршено до 2029 а до тада народе нек ти је бог на помочи.Још само фали закон о забрани помочи поплављенима из Федерације ко код прошлих поплава........

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре цобер

13.02.2017 16:50

Јел ти се зезас да су забранили да федерација помазе РС ако буду поплаве?

Name

АР

13.02.2017 16:53

Бас тако док они раздијеле себи па онда опет мало за себе.И ето поплаве И помагљаве крив је неко други.А опет треба добро утврдити градиво.Из федерације ниста нецемо то је несто ван памети па И у најтезим тренутцима Нама до национализма.Оставимо све висе Кренимо мало као нормалан свијет негледајмо ко је ко

Name

рере цобер

13.02.2017 18:26

Не зезам се кад су биле поплаве Добој Маглај на тим просторима прешли са чамцима из Федерације замишљену-стварну црту РсСда би два-три дана касније њихова влада(рс) дигла фрку што су помагали имамо ми капацитете .ко их је звао .......нису се ником најавили....жива истина нимало смањена ни увећана....

Name

Паметно, нема ста

13.02.2017 19:03

Изградите насип преко обрадивог земљиста, нек сељак има јос мање! зивјеце од ваздуха. Све сами струцњаци, сједе у канцеларији и цртају по гоогле мапама

ОДГОВОРИТЕ
Name

ЖУЋО

13.02.2017 19:59

ЖЕЉКА БАЦИ ЧИЗМИЦЕ, НЕМА ВИШЕ ПОПЛАВА. ХАХАХА

ОДГОВОРИТЕ
Name

ДНС машинерија

13.02.2017 21:33

Ево одмах и списка изводјача: Приједорпутеви, Марјановић, Трио коп, Трго транс, Кесо промет. Насип ће правити од ријечног шљунка (пола неће пријавити), умјесто од дробљеног камена. А тек о количинама и додатним радовима...

ОДГОВОРИТЕ