Srpska jača odbranu od poplava
Izmjene Zakona o vodama obezbijediće bolju zaštitu od poplava u Republici Srpskoj i brže reagovanje nadležnih u slučaju ove elementarne nepogode.

Iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS podsjećaju da je Zakon o vodama donesen 2006. godine, od kada je pretrpio dvije izmjene i dopune.
Pomoćnik ministra za vodoprivredu Čedomir Stojanović je istakao da se predloženim izmjenama zakona uvodi upravljanje rizicima od poplava, utvrđuju nadležni organi za ovu oblast i priprema dokumentacija.
''Najprije će biti označen teren koji je ugrožen od poplava. Nakon toga biće procijenjen rizik u potencijalno ugroženim područjima, a potom utvrđen plan aktivnosti na zaštiti'', pojasnio je Stojanović i dodao da će po završetku ovog procesa stanovnici, poljoprivredna imanja i građevinski objekti biti bolje zaštićeni od poplava.
On ističe da je Semberija najugroženija te da je na teritoriji RS već u toku realizacija nekoliko projekata zaštite od poplava, među kojima su najznačajniji izgradnja nasipa na rijekama Savi i Drini.
''Izmjenama zakona detaljnije je definisan i status javnog vodnog dobra, odnosno imamo situacije da se u katastru kao javno vodno dobro vode groblja ili industrijski objekti, jer su tu prije nekoliko decenija bili potoci koje su promijenili tokove, tako da nama te parcele više nisu potrebne za upravljanje'', rekao je Stojanović i dodao da će ukidanje i dodjela statusa javnog vodnog dobra biti u nadležnosti Vlade RS.
On je dodao da će novim zakonskim odredbama biti izvršena podjela površinskih voda na području RS na vode prvog i drugog reda i to prema značaju koji imaju za upravljanje.
''Podjela će biti sprovedena na osnovu položaja vodotoka u odnosu na državnu granicu, entitetsku liniju razgraničenja, zatim veličine i karakteristike sliva, kao i zaštite od štetnog dejstva voda'', istakao je Stojanović.
Izvor: Glas Srpske
Komentari / 7
Ostavite komentarcober
13.02.2017 16:14Nacrt zakona o poplavama??????????pa slijedi usvajanje pa realizacija pa traženje love od EU jer je ovdje nema pa tenderi za izgradnju nasipa....i tako sve će biti expresno završeno do 2029 a do tada narode nek ti je bog na pomoči.Još samo fali zakon o zabrani pomoči poplavljenima iz Federacije ko kod prošlih poplava........
ODGOVORITERe cober
13.02.2017 16:50Jel ti se zezas da su zabranili da federacija pomaze RS ako budu poplave?
AR
13.02.2017 16:53Bas tako dok oni razdijele sebi pa onda opet malo za sebe.I eto poplave I pomagljave kriv je neko drugi.A opet treba dobro utvrditi gradivo.Iz federacije nista necemo to je nesto van pameti pa I u najtezim trenutcima Nama do nacionalizma.Ostavimo sve vise Krenimo malo kao normalan svijet negledajmo ko je ko
rere cober
13.02.2017 18:26Ne zezam se kad su bile poplave Doboj Maglaj na tim prostorima prešli sa čamcima iz Federacije zamišljenu-stvarnu crtu RsSda bi dva-tri dana kasnije njihova vlada(rs) digla frku što su pomagali imamo mi kapacitete .ko ih je zvao .......nisu se nikom najavili....živa istina nimalo smanjena ni uvećana....
Pametno, nema sta
13.02.2017 19:03Izgradite nasip preko obradivog zemljista, nek seljak ima jos manje! zivjece od vazduha. Sve sami strucnjaci, sjede u kancelariji i crtaju po google mapama
ODGOVORITEŽUĆO
13.02.2017 19:59ŽELJKA BACI ČIZMICE, NEMA VIŠE POPLAVA. HAHAHA
ODGOVORITEDNS mašinerija
13.02.2017 21:33Evo odmah i spiska izvodjača: Prijedorputevi, Marjanović, Trio kop, Trgo trans, Keso promet. Nasip će praviti od riječnog šljunka (pola neće prijaviti), umjesto od drobljenog kamena. A tek o količinama i dodatnim radovima...
ODGOVORITE