Да ли знате како су гласила прва правила фудбала...?

Марко ван Бастен покренуо је средином јануара расправу планетарних размера револуционарним предлозима у вези са основим правилима фудбала.

Фудбал 15.02.2017 | 23:30
Да ли знате како су гласила прва правила фудбала...?
Легендарни холандски центарфор, технички директор Међунаронде фудбалске федерације (ФИФА), недавно је предложио промене у фудбалу, међу којима су укидање офсајда, једанаестераца и продужетака, увођење наранџастих картона, као и да се ограничи број прекршаја и увећа број измена.

Рекације фудбалских радника, стручњака и љубитеља подељене су, има оних који су и те како сагласни са Ван Бастеном, али и оних који се оштро противе његовим предлозима, а међу њима је и наш најтрофејнији фудбалер у историји Дејан Станковић.

"Најискреније, надам се да се само шалио. Не би ваљало због њега да је заиста уверен у то што је рекао. Ако се испостави да је био озбиљан, плашим се да га нико више из фудбалског света неће схватати озбиљно", рекао је Станковић.

Апропо ове приче, представљамо вам оргиналних тринаест фудбалских правила, која је 1863. године написао Ебенизер Коб Морли – први секретар Фудбалске асоцијације Енглеске – под називом – 'Закони игре'.

1. Максимална дужина терена не сме бити већа од 200 јарди (183 метра), односно шира од 100 јарди (91,5 метара). Оквири игралишта биће обележени заставицама, док ће голови бити обележени са две хоризонтално постављене стативе на раздаљини 7,3 метра – без било какве пречке или траке између њих две.

2. Победник у подбацивању новчића први бира гол, док ће утакмицу с центра игралишта започети екипа која је изгубила у подбацивању. Такође, противничка екипа неће смети у том тренутку да буде на мање од десет јарди (девет метара) од лопте, пре него што се она изведе.

3. После сваког поготка, она екипа која је примила гол кренуће са центра, док ће се истовремено заменити стране.

4. Гол се постиже тако што се лопта протури између две стативе или преко, кроз замишљени простор изнад две споменуте стативе – небитно на којој висини. Лопта се не сме бацити или носити како би гол био регуларан.

5. Када лопта напусти терен, најближи играч ће је рукама вратити у терен с оног места где га је она и напустила – под правим углом са линијом која означава крај терена, али неће бити поново у игри док не додирне земљу.

6. Када играч шутне лопту, свако из његове екипе који је најближи противничкој гол линији, сматра се да је ван игре, тј. – не сме остварити контакт с њом, нити да спречи другог играча да то уради, док то не учини неко из противничке екипе или неко од његових саиграча који се није био најближи споменутој гол линији. Ниједан играч није 'ван игре', када лопта заврши иза противничког гола.

7. У случају да лопта заврши иза гол линије, а играч са стране којој гол припада први додирне лопту, противничка екипа добиће слободан ударац са линије насупрот од места где је играч има контакт с њом. У супротом, ако играч противничког састава први додирне лопту – друга страна добиће слободан ударац, на 15 јарди (13,7 метара) од гола. Истовремено, противничка екипа стајаће иза свог гола док се ударац не изведе.

8. Ако играч ухвати лопту, истовремено сигнализирајући да ће то учинити, његова екипа добиће слободан ударац с места које он мора одмах да обележи петом. Такође, има право да помера лопту уназад докле год му димензије терена то дозвољавају, док противнички играчи не смеју да стоје испред знака који је он направио пре него што изведе ударац.

9. Ниједан играч не сме да носи лопту.

10. Саплитање или било какав вид обарања није дозвољен, као ни заустављање или гурање противничких играча рукама.

11. Играче не сме бацати лопти или је тако додати било коме другом.

12. Ниједан играч не сме узети лопту рукама с земље док игра траје, под било каквим околностима.

13. Ниједан играч не сме имати ексере, гвоздена ојачања или шмирглу на ђоновима или пети своје обуће.

Извор: Б92

Коментари / 0

Оставите коментар