Da li znate kako su glasila prva pravila fudbala...?

Marko van Basten pokrenuo je sredinom januara raspravu planetarnih razmera revolucionarnim predlozima u vezi sa osnovim pravilima fudbala.

Fudbal 15.02.2017 | 23:30
Da li znate kako su glasila prva pravila fudbala...?
Legendarni holandski centarfor, tehnički direktor Međunaronde fudbalske federacije (FIFA), nedavno je predložio promene u fudbalu, među kojima su ukidanje ofsajda, jedanaesteraca i produžetaka, uvođenje narandžastih kartona, kao i da se ograniči broj prekršaja i uveća broj izmena.

Rekacije fudbalskih radnika, stručnjaka i ljubitelja podeljene su, ima onih koji su i te kako saglasni sa Van Bastenom, ali i onih koji se oštro protive njegovim predlozima, a među njima je i naš najtrofejniji fudbaler u istoriji Dejan Stanković.

"Najiskrenije, nadam se da se samo šalio. Ne bi valjalo zbog njega da je zaista uveren u to što je rekao. Ako se ispostavi da je bio ozbiljan, plašim se da ga niko više iz fudbalskog sveta neće shvatati ozbiljno", rekao je Stanković.

Apropo ove priče, predstavljamo vam orginalnih trinaest fudbalskih pravila, koja je 1863. godine napisao Ebenizer Kob Morli – prvi sekretar Fudbalske asocijacije Engleske – pod nazivom – 'Zakoni igre'.

1. Maksimalna dužina terena ne sme biti veća od 200 jardi (183 metra), odnosno šira od 100 jardi (91,5 metara). Okviri igrališta biće obeleženi zastavicama, dok će golovi biti obeleženi sa dve horizontalno postavljene stative na razdaljini 7,3 metra – bez bilo kakve prečke ili trake između njih dve.

2. Pobednik u podbacivanju novčića prvi bira gol, dok će utakmicu s centra igrališta započeti ekipa koja je izgubila u podbacivanju. Takođe, protivnička ekipa neće smeti u tom trenutku da bude na manje od deset jardi (devet metara) od lopte, pre nego što se ona izvede.

3. Posle svakog pogotka, ona ekipa koja je primila gol krenuće sa centra, dok će se istovremeno zameniti strane.

4. Gol se postiže tako što se lopta proturi između dve stative ili preko, kroz zamišljeni prostor iznad dve spomenute stative – nebitno na kojoj visini. Lopta se ne sme baciti ili nositi kako bi gol bio regularan.

5. Kada lopta napusti teren, najbliži igrač će je rukama vratiti u teren s onog mesta gde ga je ona i napustila – pod pravim uglom sa linijom koja označava kraj terena, ali neće biti ponovo u igri dok ne dodirne zemlju.

6. Kada igrač šutne loptu, svako iz njegove ekipe koji je najbliži protivničkoj gol liniji, smatra se da je van igre, tj. – ne sme ostvariti kontakt s njom, niti da spreči drugog igrača da to uradi, dok to ne učini neko iz protivničke ekipe ili neko od njegovih saigrača koji se nije bio najbliži spomenutoj gol liniji. Nijedan igrač nije 'van igre', kada lopta završi iza protivničkog gola.

7. U slučaju da lopta završi iza gol linije, a igrač sa strane kojoj gol pripada prvi dodirne loptu, protivnička ekipa dobiće slobodan udarac sa linije nasuprot od mesta gde je igrač ima kontakt s njom. U suprotom, ako igrač protivničkog sastava prvi dodirne loptu – druga strana dobiće slobodan udarac, na 15 jardi (13,7 metara) od gola. Istovremeno, protivnička ekipa stajaće iza svog gola dok se udarac ne izvede.

8. Ako igrač uhvati loptu, istovremeno signalizirajući da će to učiniti, njegova ekipa dobiće slobodan udarac s mesta koje on mora odmah da obeleži petom. Takođe, ima pravo da pomera loptu unazad dokle god mu dimenzije terena to dozvoljavaju, dok protivnički igrači ne smeju da stoje ispred znaka koji je on napravio pre nego što izvede udarac.

9. Nijedan igrač ne sme da nosi loptu.

10. Saplitanje ili bilo kakav vid obaranja nije dozvoljen, kao ni zaustavljanje ili guranje protivničkih igrača rukama.

11. Igrače ne sme bacati lopti ili je tako dodati bilo kome drugom.

12. Nijedan igrač ne sme uzeti loptu rukama s zemlje dok igra traje, pod bilo kakvim okolnostima.

13. Nijedan igrač ne sme imati eksere, gvozdena ojačanja ili šmirglu na đonovima ili peti svoje obuće.

Izvor: B92

Komentari / 0

Ostavite komentar