ЕЛ: Звезда разбила и Басконију!

ЗВЕЗДОМАНИЈА! Ово више није чудо, ово је казнена експедиција! Звезда живи свој сан, пала и Басконија! Кошаркаши Црвене звезде савладали су на гостовању Басконију 87:69 у 19. колу Евролиге.

Кошарка 24.01.2017 | 23:17
Када се помислило да је Звездин налет доживео врх и да се од ње видело све што може - она је поново заблистала!

Црвено-бели су наставили са сјајним партијама и уписали шесту узастопну победу у елитном такмичењу.

Екипа Дејана Радоњића сада има скор од 11 победа и осам пораза, а Басконија је претрпела тек други пораз на свом терену за 11/8. Звезда се реванширала шпанском тиму за пораз у првом делу сезоне, који је у Београду славио са седам разлике.

Један од најзаслужнијих за тријумф Звезде био је Марко Симоновић са 23 поена (6/9 за два, 3/6 за три, 2/2 слободна бацања) и пет скокова. Стефан Јовић је имао 18 поена (6/7 за два, 2/4 за три) 12 асистенција, четири украдене и само једну изгубљену лопту.

Огнејн Кузмић имао је 11 поена и шест скокова, а Волтерс је додао 9.

Код поражених Ларкин је имао 16 поена, а 12 Тили, међутим нису имали подршку осталих саиграча.

Звезда је одиграла једну од најбољих утакмица ове сезоне. Водила је од почетка до краја меча, а већ у првој четвртини је стекла двоцифрену предност. Та разлика је почетком другог полувремена износила и 28 поена разлике, 62:34. Басконија је у последњој четвртини успела да приђе на 12 поена заостатка серијом 9:0, али је тај налет дефинитивно одбио Марко Симоновић тројком за 77:60. Црвено-бели су после тога само повећали предност и остварили вредан тријумф.

Ово што Црвена звезда ради у Евролиги више није чудо, нити сензација, ово је постала више него сурова реалност за све европске великане. Изабраници Дејана Радоњића забележили су и шесто узастпоно славље у елитном такмичењу, али не само то, вечерас су у Фернандо Буеса арени очитали праву кошаркашку лекцију прошлогодишњем учеснику Фајнал фора - 69:87 (15:22, 12:25, 22;20, 20:17).

На месту где је ове сезоне славио само само Олимпијакос, вечерас је домаћа Басконија доживела потпуни дебакл. Звездина тотална рапсодија трајала је од почетка до краја утакмице, а све кренуло правом кошгетерском канонадом коју је предводио фантастични револвераш Мако Симоновић. Таква игра, коју је пратила сада већ константно одлична игра у одбрани, донела је црвено-белима плус од 23 поена разлике већ на полувремену утакмице (27:50), што је представљало довољан капитал за јуриш ка 11. победи у овој сезони.

Колико је Звезда била расположена у првих 20 минута показаује и чињеница да се до тада већ девет играча гостујућег тима уписало у стрелце. Чак и тада је било јасно да Звездина доминација не може у толикој мери да буде изражена и у наставку меча, али су на додатни гас домаћина, гости одговорили још чвршћом одбраном и онемогућили састав Сита Алонсада дође до даха и врати се у меч.

Црвено-бели су још једном показали да су у стању да велику залиху ставе под контролу, а у томе је најзаслужнији био перфектни Стефан Јовић, који је прву изгубљену лопту забележио тек у 32. минуту утакмице. Фантастнични организатор Звездине игре показао је да је мозак овог тима, у сваком тренутку је видео своје саиграче, али и противнички кош, према којем је знао озбиљно да се стушти, али и погоди из даљине.

Басконија готово 34 минута није могла ни да размишља о победи, али је се онда серијом 9:0 вратила у меч и спустила предност гостију на готово достижну. Ипак, онда је уследило ново буђење гостујућег тима и улазак у мирну завршницу захваљујући најбољим актерима вечерашње кошаркашке представе Марку Симоновићу и Стефану Јовицу.

Њих двојица су уједно били и најефикаснији актери ове утакмице. Марко Симоновић је убацио 23 поена, а Јовић 18, уз чак 12 асистенција и озбиљан је кандидат за МВП титулу 19. кола Евролиге.

Звезда већ у четвртак дочекује Панатинаикос, а Басконија у петак гостује Барселони.

БАСКОНИЈА - ЦРВЕНА ЗВЕЗДА 69:87
/15:25, 12:25, 22:20, 20:17/

БАСКОНИЈА: Ларкин 16, Барњани 2, Војтман 5, Ханга 7, Седкерскис 3, Бобуа 9, Блажич 5, Диоп 2, Тили 12, Лапровитола 6, Бадинџер 2, Луз

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА: Волтерс 9, Томпсон 4, Митровић 4, Лазић 5, Добрић, Симоновић 23 (3/6 за три), Ракићевић, Џенкинс 5, 4ук, Гудурић 2, Јовић 18п, 12ас, Кузмић 11, Бјелица 6.

Армани – Олимпијакос

Табела: ЦСКА 14-3, Реал 13-5, Олимпијакос 13-5, Фенербахче 12-7, Звезда 11-8, Панатинаикос 11-8, Басконија 11-8, Дарушафака 10-8, Ефес 8-10, Барселона 8-11, Бамберг 7-11, Жалгирис 7-12, Уникс 7-12, Галатасарај 6-13, Макаби 6-13, Армани 5-13.

Извор: моззартспорт/Б92