EL: Zvezda razbila i Baskoniju!

ZVEZDOMANIJA! Ovo više nije čudo, ovo je kaznena ekspedicija! Zvezda živi svoj san, pala i Baskonija! Košarkaši Crvene zvezde savladali su na gostovanju Baskoniju 87:69 u 19. kolu Evrolige.

Košarka 24.01.2017 | 23:17
Kada se pomislilo da je Zvezdin nalet doživeo vrh i da se od nje videlo sve što može - ona je ponovo zablistala!

Crveno-beli su nastavili sa sjajnim partijama i upisali šestu uzastopnu pobedu u elitnom takmičenju.

Ekipa Dejana Radonjića sada ima skor od 11 pobeda i osam poraza, a Baskonija je pretrpela tek drugi poraz na svom terenu za 11/8. Zvezda se revanširala španskom timu za poraz u prvom delu sezone, koji je u Beogradu slavio sa sedam razlike.

Jedan od najzaslužnijih za trijumf Zvezde bio je Marko Simonović sa 23 poena (6/9 za dva, 3/6 za tri, 2/2 slobodna bacanja) i pet skokova. Stefan Jović je imao 18 poena (6/7 za dva, 2/4 za tri) 12 asistencija, četiri ukradene i samo jednu izgubljenu loptu.

Ognejn Kuzmić imao je 11 poena i šest skokova, a Volters je dodao 9.

Kod poraženih Larkin je imao 16 poena, a 12 Tili, međutim nisu imali podršku ostalih saigrača.

Zvezda je odigrala jednu od najboljih utakmica ove sezone. Vodila je od početka do kraja meča, a već u prvoj četvrtini je stekla dvocifrenu prednost. Ta razlika je početkom drugog poluvremena iznosila i 28 poena razlike, 62:34. Baskonija je u poslednjoj četvrtini uspela da priđe na 12 poena zaostatka serijom 9:0, ali je taj nalet definitivno odbio Marko Simonović trojkom za 77:60. Crveno-beli su posle toga samo povećali prednost i ostvarili vredan trijumf.

Ovo što Crvena zvezda radi u Evroligi više nije čudo, niti senzacija, ovo je postala više nego surova realnost za sve evropske velikane. Izabranici Dejana Radonjića zabeležili su i šesto uzastpono slavlje u elitnom takmičenju, ali ne samo to, večeras su u Fernando Buesa areni očitali pravu košarkašku lekciju prošlogodišnjem učesniku Fajnal fora - 69:87 (15:22, 12:25, 22;20, 20:17).

Na mestu gde je ove sezone slavio samo samo Olimpijakos, večeras je domaća Baskonija doživela potpuni debakl. Zvezdina totalna rapsodija trajala je od početka do kraja utakmice, a sve krenulo pravom košgeterskom kanonadom koju je predvodio fantastični revolveraš Mako Simonović. Takva igra, koju je pratila sada već konstantno odlična igra u odbrani, donela je crveno-belima plus od 23 poena razlike već na poluvremenu utakmice (27:50), što je predstavljalo dovoljan kapital za juriš ka 11. pobedi u ovoj sezoni.

Koliko je Zvezda bila raspoložena u prvih 20 minuta pokazauje i činjenica da se do tada već devet igrača gostujućeg tima upisalo u strelce. Čak i tada je bilo jasno da Zvezdina dominacija ne može u tolikoj meri da bude izražena i u nastavku meča, ali su na dodatni gas domaćina, gosti odgovorili još čvršćom odbranom i onemogućili sastav Sita Alonsada dođe do daha i vrati se u meč.

Crveno-beli su još jednom pokazali da su u stanju da veliku zalihu stave pod kontrolu, a u tome je najzaslužniji bio perfektni Stefan Jović, koji je prvu izgubljenu loptu zabeležio tek u 32. minutu utakmice. Fantastnični organizator Zvezdine igre pokazao je da je mozak ovog tima, u svakom trenutku je video svoje saigrače, ali i protivnički koš, prema kojem je znao ozbiljno da se stušti, ali i pogodi iz daljine.

Baskonija gotovo 34 minuta nije mogla ni da razmišlja o pobedi, ali je se onda serijom 9:0 vratila u meč i spustila prednost gostiju na gotovo dostižnu. Ipak, onda je usledilo novo buđenje gostujućeg tima i ulazak u mirnu završnicu zahvaljujući najboljim akterima večerašnje košarkaške predstave Marku Simonoviću i Stefanu Jovicu.

Njih dvojica su ujedno bili i najefikasniji akteri ove utakmice. Marko Simonović je ubacio 23 poena, a Jović 18, uz čak 12 asistencija i ozbiljan je kandidat za MVP titulu 19. kola Evrolige.

Zvezda već u četvrtak dočekuje Panatinaikos, a Baskonija u petak gostuje Barseloni.

BASKONIJA - CRVENA ZVEZDA 69:87
/15:25, 12:25, 22:20, 20:17/

BASKONIJA: Larkin 16, Barnjani 2, Vojtman 5, Hanga 7, Sedkerskis 3, Bobua 9, Blažič 5, Diop 2, Tili 12, Laprovitola 6, Badindžer 2, Luz

CRVENA ZVEZDA: Volters 9, Tompson 4, Mitrović 4, Lazić 5, Dobrić, Simonović 23 (3/6 za tri), Rakićević, Dženkins 5, 4uk, Gudurić 2, Jović 18p, 12as, Kuzmić 11, Bjelica 6.

Armani – Olimpijakos

Tabela: CSKA 14-3, Real 13-5, Olimpijakos 13-5, Fenerbahče 12-7, Zvezda 11-8, Panatinaikos 11-8, Baskonija 11-8, Darušafaka 10-8, Efes 8-10, Barselona 8-11, Bamberg 7-11, Žalgiris 7-12, Uniks 7-12, Galatasaraj 6-13, Makabi 6-13, Armani 5-13.

Izvor: mozzartsport/B92