ПЛ: Јунајтед и Ливерпул одиграли за Челси!

Јунајтед из офсајда до спаса против Ливерпула! После "жуте минуте" Погбе, "редси" су дошли до вођства на "Олд Трафорду", које је сјајним голом поништио Ибрахимовић, али после офсајда Валенсије.

Фудбал 16.01.2017 | 08:00
Манчестер јунајтед постигао је гол из офсајда после акције у 84. минуту за изједначење у највећој утакмици енглеског фудбала, након што је 100 милиона евра плаћено појачање, Пол Погба, неразумљивим потезом скривио једанаестерац за вођство гостију.

Ливерпул је водио од 27. минута, након што је сигурни Џејмс Милнер сурово казнио Погбину "жуту минуту", али је на крају пресудила грешка судија у акцији која је дуго трајала и почела офсајд позицијом Антонија Валенсије, а завршена фантастичним голом Златана Ибрахимовића за коначних:

Манчестер јунајтед – Ливерпул 1:1 (0:1).

Екипа Жозеа Муриња ушла је у овај сусрет са серијом од девет победа, али се на крају спашавала првог пораза у лииг од 23. октобра и гостовања Челсију (4:0).

Јунајтед је после изједначења јуришао и на победу, пре свега играјући дугим лоптама на Ибрахимовића и накнадно уведеног Маруана Фелаинија, али је због таквог приступа умало кажњен. Жоржинио Вајналдум је у два наврата могао (или морао) да врати вођство "редсима", који су играли у токсично жутим дресовима, али је у завршницама брзих контри ипак подсетио на то да је доведен да трчи, ради, покрива и исправља туђе грешке.

Челси на врху табеле има 52 бода, односно седам више од Ливерпула, који дели другу позицију са Тотенхемом. Манчестер је био близу да у једном дану изгуби оба дербија са клубовима из ривалског Ливерпула, јер је 21. коло Премијер лиге у недељу почело дебаклом Манчестер ситија на "Гудисон парку" где Евертон није могао да престане да тресе мрежу гостију.

Да би одбрана Дејан Ловрен-Рагнар Клаван, са суперпоузданим Џејмсом Милнером на левој и алтернативним Трентом Александером-Арнолдом на десној страни, могла лако да буде савладана на "Театру снова" потврђено је већ у 17. и 18. минуту, када је Ловрен кикснуо, а Ибрахимовић умало постигао гол блокирајући испуцавање Симона Мињолеа, што је претходило сјајној шанси у коју је Погбу избацио Андер Ерера, али је човек чије ноге вреде 100 милиона евра у тој завршници потврдио да на леву одлази 5% те цене.

Казна је уследила у 26. минуту, када је одбрана Јунајтеда направила грешку и поклонила корнер гостима, а Погба тешко објашњивим покретима рукама покушао да надокнади то што се у једном тренутку дезоријентисао и заборавио да му је задатак да чува Ловрена.

Милнер је сигурно, иако је на голу стајао најбољи чувар мреже у лиги, а можда и шире, Давид Де Хеа, постигао и шести гол из пенала из исто толико покушаја.

Увелико нервозни погба рвачким захватом бацио је на земљу капитена Ливерпула, Џордана Хендерсона код корнера у 32. минуту на другој страни терена, што судија Мајкл Оливер није видео (и казнио жутим картоном), али јесте фаул Емреа Џана над Еререом, на 17 метара код "капице", што је било нешто попут једанаестерца за Ибрахимовића.

Но, лукаву намеру шведског нападача прозрео је Мињоле, који није "кренуо" у небрањени угао, већ остао у свом и успео да одбрани "бомбу" за 1:1.

Ерера је у шансу до полувремена убацио и Хенрика Мхитарјана, који је пропустио прилику да шутира са 10-11 метара, а кад је после још једног контакта пришао близу Мињолеу, често критикован голман "скратио" му је угао и забележио другу пресудну одбрану у првих 45 минута.

Мурињо је на полувремену извео ветерана Мајкла Карика, који је играо у сјајној форми у поменутој серији "ђавола" од девет победа, а шансу је добио Вејн Руни што није поправило игру Јунајтеда у наставку, напротив. Ливерпул је у другом полувремену био бољи, агресивнији, али и недоречен у завршници, пре свега због индиспонираности Дивока Оригија, јединог играча којег је Клоп заменио за 96 минута игре.

Уласком дуго повређеног Фелипеа Кутиња уместо Оригија и одлазак Роберта Фирмина у шпиц, од Ливерпула су направили екипу која је играла на победу, тако да је Мурињо морао да реагује двоструком изменом - специјалац Фелаини заменио је десног бека Матеа Дармијана, а често пресудан играч за Јунајтед, Хуан Мата, одменио је после Погбе најлошијег на терену, Антонија Марсијала и резултати су почели да стижу...

Иако је Руни због грубог и закаснелог, али не и намерног грубог фаула над Милнером морао да заради жути картон (неке судије, попут Мајка Дина дали би му и црвени картон), тај предах због указивања помоћи беку Ливерпула послужио је Јунајтеду да означи почетак офанзиве дугим лоптама услед које је дошло до изједначења у 74. минуту, али тек после судијског превида и офсајда асистента Валенсије.

Његов први центаршут није био кобан по Ливерпул, иако је у наставку акције Фелаини главом погодио 15. оквир гола за "ђаволе" ове сезоне, но лопта се одбила тако да је Валенсија добио нову шансу да центрира, овог пута погодио је Ибрахимовића у главу, а овај - иако окренут леђима и повијен - од пречке поспремио лопту у мрежу за први реми на "Олд Трафорду" између ова два тима после 16 година.

Вајналдум је у 80, па 86. минуту утакмице пропустио прилику да врати вођство "редсима", тако да је на неки начин Челси победник овог дербија, иако су "плавци" свој посао обавили у суботу.