PL: Junajted i Liverpul odigrali za Čelsi!

Junajted iz ofsajda do spasa protiv Liverpula! Posle "žute minute" Pogbe, "redsi" su došli do vođstva na "Old Trafordu", koje je sjajnim golom poništio Ibrahimović, ali posle ofsajda Valensije.

Fudbal 16.01.2017 | 08:00
Mančester junajted postigao je gol iz ofsajda posle akcije u 84. minutu za izjednačenje u najvećoj utakmici engleskog fudbala, nakon što je 100 miliona evra plaćeno pojačanje, Pol Pogba, nerazumljivim potezom skrivio jedanaesterac za vođstvo gostiju.

Liverpul je vodio od 27. minuta, nakon što je sigurni Džejms Milner surovo kaznio Pogbinu "žutu minutu", ali je na kraju presudila greška sudija u akciji koja je dugo trajala i počela ofsajd pozicijom Antonija Valensije, a završena fantastičnim golom Zlatana Ibrahimovića za konačnih:

Mančester junajted – Liverpul 1:1 (0:1).

Ekipa Žozea Murinja ušla je u ovaj susret sa serijom od devet pobeda, ali se na kraju spašavala prvog poraza u liig od 23. oktobra i gostovanja Čelsiju (4:0).

Junajted je posle izjednačenja jurišao i na pobedu, pre svega igrajući dugim loptama na Ibrahimovića i naknadno uvedenog Maruana Felainija, ali je zbog takvog pristupa umalo kažnjen. Žoržinio Vajnaldum je u dva navrata mogao (ili morao) da vrati vođstvo "redsima", koji su igrali u toksično žutim dresovima, ali je u završnicama brzih kontri ipak podsetio na to da je doveden da trči, radi, pokriva i ispravlja tuđe greške.

Čelsi na vrhu tabele ima 52 boda, odnosno sedam više od Liverpula, koji deli drugu poziciju sa Totenhemom. Mančester je bio blizu da u jednom danu izgubi oba derbija sa klubovima iz rivalskog Liverpula, jer je 21. kolo Premijer lige u nedelju počelo debaklom Mančester sitija na "Gudison parku" gde Everton nije mogao da prestane da trese mrežu gostiju.

Da bi odbrana Dejan Lovren-Ragnar Klavan, sa superpouzdanim Džejmsom Milnerom na levoj i alternativnim Trentom Aleksanderom-Arnoldom na desnoj strani, mogla lako da bude savladana na "Teatru snova" potvrđeno je već u 17. i 18. minutu, kada je Lovren kiksnuo, a Ibrahimović umalo postigao gol blokirajući ispucavanje Simona Minjolea, što je prethodilo sjajnoj šansi u koju je Pogbu izbacio Ander Erera, ali je čovek čije noge vrede 100 miliona evra u toj završnici potvrdio da na levu odlazi 5% te cene.

Kazna je usledila u 26. minutu, kada je odbrana Junajteda napravila grešku i poklonila korner gostima, a Pogba teško objašnjivim pokretima rukama pokušao da nadoknadi to što se u jednom trenutku dezorijentisao i zaboravio da mu je zadatak da čuva Lovrena.

Milner je sigurno, iako je na golu stajao najbolji čuvar mreže u ligi, a možda i šire, David De Hea, postigao i šesti gol iz penala iz isto toliko pokušaja.

Uveliko nervozni pogba rvačkim zahvatom bacio je na zemlju kapitena Liverpula, Džordana Hendersona kod kornera u 32. minutu na drugoj strani terena, što sudija Majkl Oliver nije video (i kaznio žutim kartonom), ali jeste faul Emrea Džana nad Erereom, na 17 metara kod "kapice", što je bilo nešto poput jedanaesterca za Ibrahimovića.

No, lukavu nameru švedskog napadača prozreo je Minjole, koji nije "krenuo" u nebranjeni ugao, već ostao u svom i uspeo da odbrani "bombu" za 1:1.

Erera je u šansu do poluvremena ubacio i Henrika Mhitarjana, koji je propustio priliku da šutira sa 10-11 metara, a kad je posle još jednog kontakta prišao blizu Minjoleu, često kritikovan golman "skratio" mu je ugao i zabeležio drugu presudnu odbranu u prvih 45 minuta.

Murinjo je na poluvremenu izveo veterana Majkla Karika, koji je igrao u sjajnoj formi u pomenutoj seriji "đavola" od devet pobeda, a šansu je dobio Vejn Runi što nije popravilo igru Junajteda u nastavku, naprotiv. Liverpul je u drugom poluvremenu bio bolji, agresivniji, ali i nedorečen u završnici, pre svega zbog indisponiranosti Divoka Origija, jedinog igrača kojeg je Klop zamenio za 96 minuta igre.

Ulaskom dugo povređenog Felipea Kutinja umesto Origija i odlazak Roberta Firmina u špic, od Liverpula su napravili ekipu koja je igrala na pobedu, tako da je Murinjo morao da reaguje dvostrukom izmenom - specijalac Felaini zamenio je desnog beka Matea Darmijana, a često presudan igrač za Junajted, Huan Mata, odmenio je posle Pogbe najlošijeg na terenu, Antonija Marsijala i rezultati su počeli da stižu...

Iako je Runi zbog grubog i zakasnelog, ali ne i namernog grubog faula nad Milnerom morao da zaradi žuti karton (neke sudije, poput Majka Dina dali bi mu i crveni karton), taj predah zbog ukazivanja pomoći beku Liverpula poslužio je Junajtedu da označi početak ofanzive dugim loptama usled koje je došlo do izjednačenja u 74. minutu, ali tek posle sudijskog previda i ofsajda asistenta Valensije.

Njegov prvi centaršut nije bio koban po Liverpul, iako je u nastavku akcije Felaini glavom pogodio 15. okvir gola za "đavole" ove sezone, no lopta se odbila tako da je Valensija dobio novu šansu da centrira, ovog puta pogodio je Ibrahimovića u glavu, a ovaj - iako okrenut leđima i povijen - od prečke pospremio loptu u mrežu za prvi remi na "Old Trafordu" između ova dva tima posle 16 godina.

Vajnaldum je u 80, pa 86. minutu utakmice propustio priliku da vrati vođstvo "redsima", tako da je na neki način Čelsi pobednik ovog derbija, iako su "plavci" svoj posao obavili u subotu.