Преокрет Ђоковића, навијачи забринути!

Новак Ђоковић победом је почео 2017. годину али је забринуо навијаче због нивоа игре на старту меча на турниру у Дохи. Било је потребно 20-ак минута Ђоковићу да се пробуди из зимског сна, а када је "пробио први зној"...

Тенис 02.01.2017 | 17:45
Тек други пут у последњих шест година, Новак Ђоковић не отвара сезону као "Број 1" на АТП ранг листи!

Али, одмах га чека велики посао – одбрана прве од четири титуле на старту сезоне: Доха, Аустралијан Опен, Индијан Велс, Мајами.

Почело је добро, иако је било потребно 20-ак минута нашем асу да се разбуди. Када је "пробио први зној", ствари су дошле на место.

У првом колу 1.237.190 долара вредног турнира у главном граду Катара, где је прошле сезоне надмоћно освојио титулу, (2) Ђоковић се састао са Јаном Ленардом Штруфом и, након што је резултат у првом сету био 0:4 и 1:5, завршено је мање-више рутинском победом Србина - 7:6 (7:1), 6:3.

Ђоковић је споро почео меч, доживео је брејк у прва два гема, дозволио противнику предност од 0:4, да би се Србин пробудио при резултату 1:5, освојио 16 од наредних 20 поена, изједначио на 5:5 и имао шансу да преокрет оствари и пре уласка у тај-брејк, али је Немац добрим сервисима зауставио Ђоковићев налет.

На кратко.

У тај-брејку није било драме - 1:7.

Новак је добио и прва два гема у другом сету, односно седам од последњих осам и тај-брејк, што му је дало предност коју није испустио до краја меча. Он је био тај који је имао брејк лопте за 0:3 и 2:5, није их искористио, али ни 26-годишњем ривалу са 63. позиције на АТП листи није дозвољавао да освоји више од једног поена када је сервирао, тако да је за сат и 29 минута изборио друго коло.

Ђоковић ће се вероватно у среду састати против бољег из меча Орасио Себаљос – Флоријан Мајер, који је у току.

Касније, ривал у трећем колу могао би да му буде (8) Маркос Багдатис.

Шампиону у Дохи припада 250 АТП бодова и 209.665 долара, међутим није тајна да организатори турнира сваке године нуде велике премије најбољим играчима света да се одлуче да сезону почну управо на том месту.

Последњи меч у 2016. години Ђоковић је одиграо 20. новембра у финалу Мастерс купа у Лондону, када га је Енди Мареј победио резултатом 6:3, 6:4 у директној борби за прво место на свету.

Тим поразом, Ђоковић је остао на другој позицији са које неће ускоро моћи да нападне Мареја, јер до друге половине априла и почетка сезона на шљаци брани 3.340 бодова (Доха 250, Аустралијан Опен 2.000, Дубаи 90, Индијан Велс 1.000, Мајами 1.000), а већ сада је познато да ће изгубити 90 јер је у формирању календара за 2017. одлучио да се не појави у Дубаију.

Ђоковић је у Доху допутовао трећу годину заредом, након што је на дебију 2015. победио Душана Лајовића 6:2, 6:1 и Сергија Стаховског 6:2, 6:1, а потом био поражен у четвртфиналу од Ива Карловића 7:6, 6:7, 4:6.

Прошле сезоне на путу ка титули, Ђоковић није изгубио ни сет: Дастин Браун 6:2, 6:2, Фернандо Вердаско 6:2, 6:2, Леонардо Мајер 6:3, 7:5, Томаш Бердих 6:3, 7:6 и Рафаел Надал 6:1, 6:2.