Preokret Đokovića, navijači zabrinuti!

Novak Đoković pobedom je počeo 2017. godinu ali je zabrinuo navijače zbog nivoa igre na startu meča na turniru u Dohi. Bilo je potrebno 20-ak minuta Đokoviću da se probudi iz zimskog sna, a kada je "probio prvi znoj"...

Tenis 02.01.2017 | 17:45
Tek drugi put u poslednjih šest godina, Novak Đoković ne otvara sezonu kao "Broj 1" na ATP rang listi!

Ali, odmah ga čeka veliki posao – odbrana prve od četiri titule na startu sezone: Doha, Australijan Open, Indijan Vels, Majami.

Počelo je dobro, iako je bilo potrebno 20-ak minuta našem asu da se razbudi. Kada je "probio prvi znoj", stvari su došle na mesto.

U prvom kolu 1.237.190 dolara vrednog turnira u glavnom gradu Katara, gde je prošle sezone nadmoćno osvojio titulu, (2) Đoković se sastao sa Janom Lenardom Štrufom i, nakon što je rezultat u prvom setu bio 0:4 i 1:5, završeno je manje-više rutinskom pobedom Srbina - 7:6 (7:1), 6:3.

Đoković je sporo počeo meč, doživeo je brejk u prva dva gema, dozvolio protivniku prednost od 0:4, da bi se Srbin probudio pri rezultatu 1:5, osvojio 16 od narednih 20 poena, izjednačio na 5:5 i imao šansu da preokret ostvari i pre ulaska u taj-brejk, ali je Nemac dobrim servisima zaustavio Đokovićev nalet.

Na kratko.

U taj-brejku nije bilo drame - 1:7.

Novak je dobio i prva dva gema u drugom setu, odnosno sedam od poslednjih osam i taj-brejk, što mu je dalo prednost koju nije ispustio do kraja meča. On je bio taj koji je imao brejk lopte za 0:3 i 2:5, nije ih iskoristio, ali ni 26-godišnjem rivalu sa 63. pozicije na ATP listi nije dozvoljavao da osvoji više od jednog poena kada je servirao, tako da je za sat i 29 minuta izborio drugo kolo.

Đoković će se verovatno u sredu sastati protiv boljeg iz meča Orasio Sebaljos – Florijan Majer, koji je u toku.

Kasnije, rival u trećem kolu mogao bi da mu bude (8) Markos Bagdatis.

Šampionu u Dohi pripada 250 ATP bodova i 209.665 dolara, međutim nije tajna da organizatori turnira svake godine nude velike premije najboljim igračima sveta da se odluče da sezonu počnu upravo na tom mestu.

Poslednji meč u 2016. godini Đoković je odigrao 20. novembra u finalu Masters kupa u Londonu, kada ga je Endi Marej pobedio rezultatom 6:3, 6:4 u direktnoj borbi za prvo mesto na svetu.

Tim porazom, Đoković je ostao na drugoj poziciji sa koje neće uskoro moći da napadne Mareja, jer do druge polovine aprila i početka sezona na šljaci brani 3.340 bodova (Doha 250, Australijan Open 2.000, Dubai 90, Indijan Vels 1.000, Majami 1.000), a već sada je poznato da će izgubiti 90 jer je u formiranju kalendara za 2017. odlučio da se ne pojavi u Dubaiju.

Đoković je u Dohu doputovao treću godinu zaredom, nakon što je na debiju 2015. pobedio Dušana Lajovića 6:2, 6:1 i Sergija Stahovskog 6:2, 6:1, a potom bio poražen u četvrtfinalu od Iva Karlovića 7:6, 6:7, 4:6.

Prošle sezone na putu ka tituli, Đoković nije izgubio ni set: Dastin Braun 6:2, 6:2, Fernando Verdasko 6:2, 6:2, Leonardo Majer 6:3, 7:5, Tomaš Berdih 6:3, 7:6 i Rafael Nadal 6:1, 6:2.