Срби на Космету "ни на небу ни на земљи"

Директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ðурић оценио је да је 2016. била година тешке борбе за српске интересе у српској јужној покрајини, поручивши да ће та борба бити настављена и у предстојећој години са надахнућем и свешћу о вредности заједничког циља.

Србија 31.12.2016 | 07:39
Срби на Космету "ни на небу ни на земљи"
"То је борба коју водимо са надахнућем, зато што знамо за шта се боримо и колико је достојан и вредан труд који сви заједно треба да улажемо да бисмо сачували оно што је наше, а од наше истрајности и воље у великој мери зависи каква ће нам бити судбина у будућности, зато ћемо наставити да се трудимо и боримо и у 2017. години", рекао је Ðурић у новогодишњем интервјуу за телевизију Мост.

Ðурић је 2017. описао као годину у којој ће коначно почети формирање Заједница српских општина (ЗСО), истакавши да Србе више не занима како ће се по том питању поставити албанска политичка елита.

"Они имају јасан избор. Или ће да поштују оно што је договорено, или ће то што је договорено бити спроведено без њих, и онда ће српски представници уз помоћ државе Србије утврдити и које надлежности, која врста послова и које институције су неопходни да би та заједница функционисала", објаснио је Ðурић.

"Три пуне године Албанци, односно њихови политички лидери, нису прстом мрднули да испуне оно што су одговорили везано за формирање ЗСО. Стрпљењу је дошао крај. Сада је тренутак да се или испуне обавезе преузете споразумима, или ћемо ми сами почети да формирамо институције које су нам неопходно да бисмо могли да опстанемо, живимо и постојимо на овим просторима", поручио је Ðурић.

Према његовим речима, и у деценијама комунистичке владавине Срби на Космету су били изложени притисцима, присилном исељавању, забрани повратка. а у покрајину су долазиле и велике суме новца за откуп српских кућа, али је положај Срба данас гори него икада од Другог светског рата.

Истичући да су у институционалном смислу Срби на Космету данас "ни на небу ни на земљи", Ðурић је констатовао да старих институција или нема недовољно или не функционишу како треба, а Приштина кроз своје привремене институције српским представницима покушава да наметне сопствено виђење статуса Космета.

"Ми знамо да је наша држава Србија и зато хоћемо да изградимо ЗСО која ће институционално и финансијски бити повезана и са Београдом, а не затварамо врата да буде повезана и са приштинским институцијама", казао је Ðурић.

Он је албанским политичарима у Приштини поручио да не траже од изабраних српских представника на Космету да одлучују о статусу јужне српске покрајине, јер то није њихов посао.

"Албански политичари су све време хтели да на српске политичке представнике пребаце одговорност да они имплицитно дају некакав легитимитет њиховом виђењу статуса. То није њихов посао. Њихов посао је да раде оно што им је поверено у ресору, да решавају проблеме грађана и испуњавају елементе коалиционог споразума, као што је формирање нових општина са српском већином, стварање предуслова за економски развој српских средина, веће учешће у безбедносним, правосудним и политичким структурама и у општинама у којима Срби нису већина на КиМ", објаснио је Ðурић.

Извор: Тањуг

Коментари / 1

Оставите коментар
Name

Рада.

31.12.2016 07:52

Да неко са велилим ислуством и педигре длброг политицара стоји нс целу ове онститувије било би боље они се уце а време оде. лицно мидлм да је на целу те и таке институције пил. Сла ко Микиц или неко сл. њему Србима на КИМ - у би било боље. Поздрав, нека нам буде боља ова 2017. год. Зивели.

ОДГОВОРИТЕ