ИРБ не може да прода државна предузећа

Инвестиционо-развојна банка (ИРБ) Републике Српске није успјела да нађе купца за неодржива предузећа из дрвне и металне индустрије за које је ове године и по неколико пута продужавала тендер, а чија продаја је једна од обавеза РС предвиђених Реформском агендом, анализирао је портал ЦАПИТАЛ.

Република Српска 20.12.2016 | 15:20
ИРБ не може да прода државна предузећа
ИРБ је ове године расписала тендере за продају фирми „Нова творница пречистача“ „Нова Романија“, „Нова Борја“, “Нови аутодијелови“, „Тргопромет“, али их је већина проглашена неуспјелим.

Тендер за продају 70,4 одсто акција у предузећу „Нова Романија“ ИРБ је неколико пута продужавала, а након што није било интереса прогласила га је неуспјелим, да би почетком децембра расписала нови тендер за продају овог предузећа.

Купцима заинтересованим за куповину 70,4 одсто капитала, номиналне вриједности 13,2 милиона КМ остављен је рок за достављање понуда до 10. јануара идуће године.

Иако је такође продужаван, пропао је тендер и за продају предузећа „Нови аутодијелови“ Рудо, јер  у утврђеном року није било поднесених понуда.

Због дугог трајања тендерског поступка и одустајања понуђача неуспјелим је проглашен и тендер за продају предузећа „Тргопромет“ из Дервенте.

Због слабог интереса, ИРБ је у овој години више пута продужавала и тендере за продају предузећа „Нова творницу пречистача“ Рогатица и  „Нову Борја“ из Теслића, а резултати ових тендера још нису званично објављени.

Члан Удружења економиста РС „СWОТ“ Предраг Дудуковић каже за ЦАПИТАЛ да су ови тендери пропали вјероватно због тога што инвеститори чекају нижу цијену предузећа.

„Та предузећа ће вјероватно бити продата, али кад достигну нижу цијену с обзиром на то да се ради о фирмма које су прилично неуспјешне. Међутим, то свакако не значи да оне не могу да оживе, јер смо свједоци да управљање државним предузећима не иде баш добро, да се менаџери у тим предузећима не посвећују довољно и да је најбоље да она иду у приватне руке. Можда је најбоља опција да се њихова цијена снизи и да се на тај начин покушају пронаћи инвеститори који ће их купити“, казао је Дудуковић.

Иначе, сва ова предузећа Влада РС је купила у стечају с циљем њиховог опоравка, али већина њих је наставила да гомила губитке, а у некима је производња и обустављена.

Реформском агендном РС се обавезала на рјешавање неодрживих предузећа. Поред ових за чију продају су расписани тендери, у многим предузећима су у току ликвидациони и стечајни поступци.

Извор: ЦАПИТАЛ

Коментари / 5

Оставите коментар
Name

Оклагија

20.12.2016 14:23

Прво да се ликвидирају како би нестали папири о муљажи. А онда продаја за мало пара подобним, који ће платити пинку за услугу.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Пљацка се наставља

20.12.2016 14:26

Све тацно.

Name

Пендула

20.12.2016 15:48

ИРБ= ИЗДАЈА РАСПРОДАЈА БЈЕЗАНИЈА

ОДГОВОРИТЕ
Name

Микица

20.12.2016 16:52

Ми стварно не знамо управљати сами собом. Требамо увести забрану бављења политиком домаћем становништву у наредних 100 година, а за то вријеме дати странцима цијелу државу на управљање. Сами себи копамо гроб, колико смо нестручни и похлепни...

ОДГОВОРИТЕ
Name

србин

20.12.2016 16:55

То је ваш додик

ОДГОВОРИТЕ