ЕП до 18: ''Орлићи'' без четвртфинала! "Змајићи" се провукли у четвртфинале!

Јуниорски репрезентативци Србије поражени су од Француске у трећем колу Групе Д Европског првенства у Турској – 71:68 (16:15, 13:19, 20:18, 22:16). Јуниорска репрезентација Босне и Херцеговине у кошарци изборила је пласман међу осам најбољих селекција на Европском првенству у турском Самсуну.

Кошарка 19.12.2016 | 08:45
За пролаз међу осам најбољих младим кошаркашима БиХ био је довољан и пораз од Летоније не виши од 10 разлике, а изгубили су са девет - 74:65 (29:13, 11:20, 8:19, 26:13) и "провукли" се у четвртфинале.

Послије двије побједе и то против Израела (103:102) послије продужетка и Литваније (79:70), изабраници Јосипа Панџе су опуштено ушли у дуел са Летонијом што се осветило "змајићима", који су послије прве четвртине били у великом заостатку од 16 погодака (29:13).

Међутим, "змајићи" су до средине другог периода серијом 17:2 смањили предност на само поен, а потом и сјајном одбраном дошли у прилику да потпуно преокрену резултат.

Летонци су ипак издржали налете Џанана Мусе и остатка тима и послије готово седам минута без коша успјели да прекину ту негативну серију.

Повезали су неколико успјешних напада и поново стекли осјетнију предност, коју су задржали до одласка на одмор у полувремену (40:33).

Поново су Панџини клинци преузели конце игре у своје руке и серијом од 9:0 стигли до вођства (40:42) захваљујући првенствено Санију Чампари, па се у посљедњих и одлучујућих 10 минута ушло са "плус четири" у корист БиХ (52:48).

Међутим, Летонија је у четвртом кварталу серијом 7:0 поново вратила предност и натјерала селектора Панџу да позове минут одмора.

Стегле су се руке младим кошаркашима БиХ, па је тек послије скоро четири посна минута негативну серију у нападу тројком прекинуо Муса, али су изван линије 6.75 узвратили и Летонци за вођство од пет поена на пет минута до краја (60:55).

"Плус седам" за Летонију било је на минут до истека посљедњег периода (68:61), па се ушло у неизвјесну завршницу у којој су се закуцавањем Алмира Гегића, а онда и слободним бацањима Мусе држали повољан "минус".

Ипак, имали су Летонци своје шансе да у посљедњем нападу осигурају пролаз, али су успјели само да побиједе са "плус девет" па су због једног коша остали без проласка у наредну фазу Еуробаскета.

За бригу селектора Панџа је била игра у посљедњој четвртини коју су Летонци добили са чак 13 разлике и то је оно на чему ће морати да ради у четвртфиналу.

Најбољи у екипи БиХ били су Џанан Муса са 20 поена и Сани Чампара са 15 погодака, Гегић је додао кош мање, док су код Летоније прва имена сусрета били Артурс Стаутинс и Артис Блумбергс са по 18 погодака.

"Змајићи" су други у Групи Ц са пет бодова, колико је освојила и првопласирана Литванија, док су елиминисани Летонци, такође освојили пет поена, а посљедњепласирани Израел је сакупио три.

Јуниорски репрезентативци Србије поражени су од Француске у трећем колу Групе Д Европског првенства у Турској – 71:68 (16:15, 13:19, 20:18, 22:16).

Изабраници Милана Гуровића поразом су се опростили од борбе за медаље, па ће се у наставку такмичења борити за пласмана од деветог до 16. места.

Српски кошаркаши били су достојан противник у првој деоници меча, али су 'Триколори’ у последњој четвртини одлучили питање победника.

Француски тим предводио је Секу Думбоја са 31 поеном, док је у нашем тиму Бориша Симанић постигао 14 поена,Новак Мусић је додао 13, а Симовић је уз 12 поена ухватио и 11 лопти.

Србија је завршила као трећа у групи Д иза Француске и Русије и такмичење за 'Орлиће' је завршено.

Извор: Б92/мондо.ба