EP do 18: ''Orlići'' bez četvrtfinala! "Zmajići" se provukli u četvrtfinale!

Juniorski reprezentativci Srbije poraženi su od Francuske u trećem kolu Grupe D Evropskog prvenstva u Turskoj – 71:68 (16:15, 13:19, 20:18, 22:16). Juniorska reprezentacija Bosne i Hercegovine u košarci izborila je plasman među osam najboljih selekcija na Evropskom prvenstvu u turskom Samsunu.

Košarka 19.12.2016 | 08:45
Za prolaz među osam najboljih mladim košarkašima BiH bio je dovoljan i poraz od Letonije ne viši od 10 razlike, a izgubili su sa devet - 74:65 (29:13, 11:20, 8:19, 26:13) i "provukli" se u četvrtfinale.

Poslije dvije pobjede i to protiv Izraela (103:102) poslije produžetka i Litvanije (79:70), izabranici Josipa Pandže su opušteno ušli u duel sa Letonijom što se osvetilo "zmajićima", koji su poslije prve četvrtine bili u velikom zaostatku od 16 pogodaka (29:13).

Međutim, "zmajići" su do sredine drugog perioda serijom 17:2 smanjili prednost na samo poen, a potom i sjajnom odbranom došli u priliku da potpuno preokrenu rezultat.

Letonci su ipak izdržali nalete Džanana Muse i ostatka tima i poslije gotovo sedam minuta bez koša uspjeli da prekinu tu negativnu seriju.

Povezali su nekoliko uspješnih napada i ponovo stekli osjetniju prednost, koju su zadržali do odlaska na odmor u poluvremenu (40:33).

Ponovo su Pandžini klinci preuzeli konce igre u svoje ruke i serijom od 9:0 stigli do vođstva (40:42) zahvaljujući prvenstveno Saniju Čampari, pa se u posljednjih i odlučujućih 10 minuta ušlo sa "plus četiri" u korist BiH (52:48).

Međutim, Letonija je u četvrtom kvartalu serijom 7:0 ponovo vratila prednost i natjerala selektora Pandžu da pozove minut odmora.

Stegle su se ruke mladim košarkašima BiH, pa je tek poslije skoro četiri posna minuta negativnu seriju u napadu trojkom prekinuo Musa, ali su izvan linije 6.75 uzvratili i Letonci za vođstvo od pet poena na pet minuta do kraja (60:55).

"Plus sedam" za Letoniju bilo je na minut do isteka posljednjeg perioda (68:61), pa se ušlo u neizvjesnu završnicu u kojoj su se zakucavanjem Almira Gegića, a onda i slobodnim bacanjima Muse držali povoljan "minus".

Ipak, imali su Letonci svoje šanse da u posljednjem napadu osiguraju prolaz, ali su uspjeli samo da pobijede sa "plus devet" pa su zbog jednog koša ostali bez prolaska u narednu fazu Eurobasketa.

Za brigu selektora Pandža je bila igra u posljednjoj četvrtini koju su Letonci dobili sa čak 13 razlike i to je ono na čemu će morati da radi u četvrtfinalu.

Najbolji u ekipi BiH bili su Džanan Musa sa 20 poena i Sani Čampara sa 15 pogodaka, Gegić je dodao koš manje, dok su kod Letonije prva imena susreta bili Arturs Stautins i Artis Blumbergs sa po 18 pogodaka.

"Zmajići" su drugi u Grupi C sa pet bodova, koliko je osvojila i prvoplasirana Litvanija, dok su eliminisani Letonci, takođe osvojili pet poena, a posljednjeplasirani Izrael je sakupio tri.

Juniorski reprezentativci Srbije poraženi su od Francuske u trećem kolu Grupe D Evropskog prvenstva u Turskoj – 71:68 (16:15, 13:19, 20:18, 22:16).

Izabranici Milana Gurovića porazom su se oprostili od borbe za medalje, pa će se u nastavku takmičenja boriti za plasmana od devetog do 16. mesta.

Srpski košarkaši bili su dostojan protivnik u prvoj deonici meča, ali su 'Trikolori’ u poslednjoj četvrtini odlučili pitanje pobednika.

Francuski tim predvodio je Seku Dumboja sa 31 poenom, dok je u našem timu Boriša Simanić postigao 14 poena,Novak Musić je dodao 13, a Simović je uz 12 poena uhvatio i 11 lopti.

Srbija je završila kao treća u grupi D iza Francuske i Rusije i takmičenje za 'Orliće' je završeno.

Izvor: B92/mondo.ba