Анализа: Регионална лига коју нико не жели (може) да игра!

Оно што се годинама чинило немогућим на овим просторима из дана у дан постаје реалност – формира се регионална лига у фудбалу. Такмичење које ће обухватати неколико балканских земаља требало би да почне 2018. године, а чиниће га 24 клуба из Србије, Хрватске, Словеније, БиХ и Македоније.

Фудбал 14.12.2016 | 00:00
Анализа: Регионална лига коју нико не жели (може) да игра!
Да би нешто могло да буде од великог пројекта наслућивало се после састанка у Загребу прошлог понедељка. Представници седам фудбалских савеза Југоисточне Европе разговарали су о покретању заједничке лиге за млађе категорије мушких и женских клубова. Постигнут је начелни договор и заказан нови састанак за јануар, на којем би се одлучивало о судбини лиге.

Међутим, само неколико дана касније стигла је бомбастична вест да ћемо ускоро и у сениорској конкуренцији гледати такмичарски фудбал који превазилази државне границе. Директор македонске фудбалске лиге Васко Дојиновски изјавио је да је Европска фудбалска унија (УЕФА) одобрила да почетак буде за нешто више од годину и по дана.

Према том моделу лига би почела у јесен 2018, након што се у квалификацијама за европска такмичења види које ће екипа играти групну фазу. Сви клубови из региона који не прођу у групу Лиге Европе или Лиге шампиона би аутоматски били пребачени у групну фазу регионалног такмичења – шест група по четири тима.

"Челници свих фудбалских савеза с наших простора дали су подршку новом регионалном такмичењу, укључујући последњи састанак у Москви. Ипак, најважније од свега јесте да је пројекат нашао плодно тло у УЕФА, где сам одржао 30-минутну презентацију. Тој презентацији присуствовао је и Ђорђо Маркети, директор такмичења УЕФА, који је осмислио и будући формат Лиге шампиона. Такође, свратио је и нови председник УЕФА Александер Чеферин. Њихови утисци апсолутно су позитивни, а похвално су се изразили Швеђанин и Данац, са којима сам заједно члан радне групе УЕФА", рекао је Дојинковски пре неколико дана.

Прашина се није потпуно ни слегла, а већ је процурила финансијска конструкција – "Новости" су сазнале да ће цело такмичење бити под патронатом УЕФА, која је обезбедила и богате "улазнице" за сваког учесника у висини од 800.000 евра по сезони.

Европска кућа фудбала је одвојила буџет од 19,2 милиона евра, сваки клуб ће бити додатно награђен према пласману, а од људи који раде у менаџментима ових тимова зависиће колико ће додатно моћи да зараде од реклама, ТВ права и улазница, јер се очекују знатно веће посете.

Први проблем настао је око назива, не постоји сагласност за такозвану "Балканску лигу".

"Искрено, ни мени се не свиђа име 'Балканска лига', нисам га ја осмислио, него је неко на првом састанку то име ставио на сто. 'Балканска лига' је незванично име и не верујем да ће заживети. Вероватно ће име новог такмичења бити ‘испеглано’ у канцеларији из које ће бити вођена, а он је у Ниону".

Са плановима је настављено упркос бојазни због безбедности, пошто су односи навијачких група, посебно српских и хрватских, изузетно напети. Ипак, застој који је потом уследио толико је озбиљан да би могао да угрози формирање. Све је више клубова који јавно говоре да неће играти – први се огласио ФК Партизан, тачније председник Милорад Вучелић, истакавши да није за то да се "на уштрб нашег првенства развија фудбал у суседним републикама".

Загребачки Динамо стао је против Балканске лиге јер, како је објавио, не жели да игра у такмичењу са клубовима из бивше Југославије, док сплитски Хајдук и Ријека, за сада, не желе да коментаришу могуће учешће.

"Можемо само начелно да кажемо како је Динаму приоритет хрватска лига и да нас регионална, поготово у форми која се спомиње у медијима, са клубовима искључиво са подручја бивше државе, једноставно не занима", изјавили су из Динама.

Из редова Црвене звезде, актуелног првака Србије, кажу да ће коментарисати тек кад буду званично обавештени, али је "друга" страна клуба, она која се налази на северној трибини, јасно ставила до знања шта мисли, бројним графитима и натписима широм земље.

"Са убицама који су нам децу клали, они би се фудбала играли! Стоп регионалној лиги у фудбалу!", одлучне у ’делије’.

Када се крене у дубљу анализу могућности постојања регионалне лиге, необично је, али истинито, да једино финансијских проблема не би било. Споменути новац који би дала УЕФА довољан је, уз додатак спонзора, да се инфраструктура доведе на оптималан ниво, а да организација постане могућа. Ипак, ниједан од клубова са ових простора нема ресурсе да испрати захтеве које доноси такмичење.

Идеалан сценарио би био да сви тимови обезбеде пласман у европске купове, што би значило да се лиги прикључују тек касније. Знамо да се то сигурно неће десити, па би се и неки од њих нашли у групној фази, што имплицира додатну расправу о пропозицијама. Појам "лига" подразумева систем ’свако са сваким’ – најједноставнија рачуница доноси 46 утакмица плус плеј-оф. Уколико би само најбољи из група ишли у касније доигравање, што је у овом тренутку реалнија опција, сврха лиге би прерасла у турнирско такмичење и заличила би на Лигу шампиона.

Нема сумње да би квалитет фудбала порастао, али би пропорционално падао у домаћим лигама. Ни много већи клубови немају могућност да се "развуку" на више фронтова, мање квалитетни играчи добијали би шансу у Суперлиги, због чега би ионако мало интересовање јавности кренуло силазном путањом. Додатно је питање како би се актери навикли на термине и такмичарску гужву током недеље. Фудбал је концепцијски много другачији од спортова који могу да се практикују више пута недељно.

И на крају, оно за шта се сви боре – пласман у европска такмичења. У кошарци већ годинама главно такмичење на овим просторима јесте АБА лига – шампион иде директно у Евролигу, док слабије рангирани тимови такође играју Европу, кроз Еврокуп и од ове године ФИБА Лигу шампиона. "Балканска лига" неће имати такву прођу у УЕФА.

"У ваздуху су још остали бенефити за победника и финалисте. Ми смо мало нескромни, па за победника желимо место у Лиги шампиона, а за другопласираног место у Лиги Европе, што ће у УЕФА мало теже проћи. Такође, нисмо још дефинисали да ли би се у пролећном делу такмичење наставило са шеснаестином или осмином финала. У финалу би се играла једна утакмица на неутралном терену, баш као у Лиги шампиона", закључио је Дојинковски.

Ако на стабилним основама стоји све оно што је о регионалној лиги написано у последњих недељу дана, времена до почетка такмичења нема много. Свакако не довољно да клубови обришу све минусе са листе "за или против".

Косово

Фудбалски савез Косова примљен је недавно у УЕФА и ФИФА, упркос великом противљењу званичника наше земље, док је репрезентација већ добила прилику да игра квалификације за Светско првенство у Русији. Формирање регионалне лиге оставиће Косово у некој врсти фудбалског вакуума, који ће врло брзо изазвати жељу за прикључењем. С обзиром на то колика је наклоност фудбалских институција према тамошњем савезу, ако се политички фактори укључе у причу, нови проблем могао би да се нађе одмах "иза угла", јер би онда српски клубови аутоматски иступили из такмичења. Ваља подсетити да на Косову не постоји ниједан фудбалски клуб који би на било који начин могао да испрати захтеве регионалне лиге.

Извор: Б92

Коментари / 2

Оставите коментар
Name

xxx

14.12.2016 01:35

Са србенцинама никад

ОДГОВОРИТЕ
Name

Чича

14.12.2016 06:53

Па сви смо на балкану рођаци.. хоћемо ли више заборавити ко је чију војску служио и да почнемо служити себи... наравно да је нормално да имамо једну лигу, само што смо виш излуђени од аустрије, турака, тита, вјерских заједница вазда нас неко ј*бе у здрав мозак .

ОДГОВОРИТЕ