Представљамо - Шаховски Моцарт: Човјек који плаче када изгуби сам од себе!
Упознајте новог-старог светског првака у шаху Магнуса Карлсена...
Остали спортови 04.12.2016 | 23:15
Ко је Карлсен?
Није дошао овде где јесте случајно. Још када је био малтене беба било је јасно да има натпросечну интелигенцију. Колику тачно - не зна се, јер не воли такву врсту тестова. Са две године склапао је слагалицу од 50 делова. Са четири је склапао Лего сетове за које деца са 10-14 година морају да имају упутства. Са пет година је знао све главне градове света, њихове заставе и површине. Има фотографско памћење.
У том периоду га је отац научио да игра ову игру која ће га прославити. На почетку није показивао заинтересованост за 64 поља која ће му бити живот, али је желео да научи да игра да би могао да победи сестру. Играо је сам са собом по четири сата дневно тражећи комбинације. Са нешто више од осам година је учествовао на првенству Норвешке за млађе категорије. Пет година касније, са 13 година и 148 дана постао је шаховски велемајстор. Трећи најмлађи у историји спорта.
На овом снимку, када је имао 13 година, побеђује Анатолија Карпова, бившег светског првака.
Са 23 године постао је првак света савладавши Вишванатана Ананда на светском првенству 2013. године. У маку је достигао ренкинг од 2.882 бода што је рекорд свих времена. Одличан је и у блиц, односно брзопотезним партијама, што му је помогло у овом последњем походу на светску титулу.
Као млађи имао је изузетно агресиван стил игре, да би касније почео да игра доста универзалније. Не воли да ризикује, чека доста грешке противника па му то многи спочитавају. Иако је више пута истакао да неке потезе игра више на "осећај", него после калкулација. У својим саветима свим шахистима света говорио је да нападају централна поља на табли, да не седе током целог тока меча, да увек бирају беле фигуре када могу и да имају "покер фејс".
Вашингтон Пост га је назвао шаховским Моцартом, а неки критичари мисле да он заправо толико има све потезе у глави да не игра шах већ само попут компјутера анализира следеће потезе и да ту нема превише "лепоте". Шта год то значило у шаху. Доста пута је истицао да када вежба шах уопште и не користи таблу и фигуре.
Све има у глави.
А, какав је "ван терена"? Дечко који привлачи погледе лепше половине, који иза себе има низ спонзора који га плаћају као "манекена", те љубитељ фудбала што се видело када је извео почетни ударац на мечу Реал Мадрида и Ваљадолида по освајању прве титуле.
Чувене су његове партије у којима је рецимо надиграо Била Гејтса за 19 секунди, или када је у исто време играо против 20 људи и победио на свим таблама.
Познат је и по свом темпераменту, а чак је истицао и да зна да заплаче када изгуби када игра сам против своје апликације. Дакле, сам против себе.
Рођен да побеђује.
Извор: моззартспорт
Коментари / 0
Оставите коментар